YouTube İzlenme Süresini Arttırma Yöntemleri

YouTube İzlenme Süresini Arttırma Yöntemleri

YouTube, son yıllarda en fazla kullanılan sosyal medya sitelerinden biri. Öyle ki, her gün 100 milyondan fazla kişi, siteyi aktif olarak kullanıyor. Bunun yanında her dakikada siteye 500 saatten fazla video yükleniyor. Bu yoğun rekabet ortamında, ön plana çıkmak ise pek de kolay değil. Keza popüler olmanın ve yüksek meblağlarda para kazanmanın yolu, yüksek izlenme oranlarından geçiyor. Bu yüzden de YouTuber’lar, YouTube izlenme süresi arttırma için çeşitli stratejiler geliştiriyor. Peki, YouTube izlenme süresi arttırma yöntemleri neler? Birlikte öğrenelim.

YouTube İzlenme Süresi Nasıl Arttırılır?

YouTube, izlenme süresine değer veren bir sosyal medya sitesidir. Bu yüzden videolarınızın en az 10 dakika olması size zaman içinde kâr getirecektir. 10 dakika üzerine koyduğunuz her 5 saniye, size daha çok para kazandıracaktır. Ancak YouTube için yükleyeceğiniz videoların 10 dakikadan daha uzun olması, bazı durumlarda zor olabilir. Böyle bir durumda YouTube izlenme arttırma için birçok yöntem vardır:

 • Başlangıç kısmı olarak bilinen “intro” bölümünü uzatabilirsiniz. Video içeriğinin özetini yaptığınız intro bölümünü uzun tutarak izlenmeyi arttırabilirsiniz.
 • İlk yöntemi kullanmak istemediğinizde videonuzu düzenlerken tekrar, duraksama içeren editler ekleyebilirsiniz.
 • Yöntemlerden bir diğeri ise; size sponsor olan markaların tanıtımını yapmaktır. Video içinde sponsorunuzun tanıtımını uzun ve detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz.
 • YouTube izlenme arttırma için kullanılan bir diğer yöntem, “outro” kısmıdır. Outro, videonuzun son bölümüdür. Bu kısmı, kelimelerinizle, kanalınızın linkini veya daha önceki videolarınızdan birini ekranda uzun tutarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi, birçok YouTuber kullanır.

Kaliteli İçerikler Üreterek Youtube İzlenme Sürenizi Arttırmak                     

Daha önce de bahsettiğimiz üzere YouTube’a her dakikada, toplam 500 saatin üzerinde videolar yüklenir. Bu durum, YouTube izlenme arttırma için oldukça büyük bir rekabetin olduğunu gösterir. Bu rekabet ortamında izlenmenin artmasının ilk aşaması kaliteli bir içerik üretmektir. İyi bir içerik üretimi düşünüldüğünde, akıllara ilk videonun konusu gelir. Ancak kaliteli bir içerik için düşünülmesi gereken birçok etken vardır.

Videonuzun kalitesi için ilk olarak iyi bir kameranızın olması gerekir. İyi bir kamera sayesinde net ve kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Kameranın yanında ışıklandırmanın da düzgün bir şekilde ayarlanması gerekir. Kamera ve ışığa ek olarak, mikrofon seçiminiz de son derece önemlidir. İzleyicinin dikkatini kaybetmemesi için video sırasında rahatsız edici seslerin gelmemesi gerekir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Kaliteli bir içerik için teknik detaylardan sonra en önemli konu, doğru bir içerik bulmaktır. Videonuzun konusunun ilgi çekici olması gerekir. Hedef kitlenize uygun olarak çektiğiniz kaliteli bir video, izlenme oranını gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Bu konuyla alakalı nasıl bir içerik oluşturacağınıza karar veremiyorsanız, haftada birden çok içerik üreterek izleyicilerin diğer videolarınıza yönelmesini sağlayabilirsiniz.

YouTube SEO Çalışmaları ile İzlenme Arttırmak

SEO denildiğinde akla ilk Google ve Yandex gibi arama motorları gelse de, sanıldığının aksine dünya genelinde ikinci büyük arama motoru YouTube’dur. YouTube izlenme arttırma için Google kadar olmasa da SEO çalışması yapmanız gerekir. SEO çalışmaları sayesinde daha fazla görüntülenmeye, abone sayısına veya videonuzun üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO çalışması için ilk aşamada hedef anahtar kelime bulmak adına bir araştırma yapın. Anahtar kelimenizi seçerken içeriğinize uygun olmasını ve kullanıcılar tarafından aratılan kelimeler olmasına dikkat etmelisiniz. Abone sayınız yüksekse rekabeti olmayan kelimeleri seçmeniz önemlidir. Böylece kullanıcılar anahtar kelimeyle video aradıklarında üst sıralarda çıkmanız kolaylaşır.

Anahtar kelimeyi bulduktan sonra kelimenizin başlıkta ve video açıklama kısmında geçmesi gerekir. Başlığınız için kullanacağınız anahtar kelimenizin en fazla 50 karakter olması önemlidir. Başlığınızda anahtar kelime, tam eşleşme veya geniş eşleşme şeklinde geçer. Bu terimler:

 • Tam Eşleşme: Anahtar kelimenizin tam olarak yazılmasıdır.
 • Geniş Eşleşme: Anahtar kelimenizin bir kısmının görülmesidir.

Başlıktan sonra anahtar kelimenizin video açıklama kısmında yer alması gerekir. Bunun için dikkat edeceğiniz belirli noktalar vardır:

 • Anahtar kelimenizin ilk 120 karakterde geçirmelisiniz.
 • Video açıklama bölümünüz en az 250 kelime olmalıdır.
 • Anahtar kelimenize geniş ve tam eşleşme olarak yer vermelisiniz.

YouTube İzlenme Süresi Neye Göre Artar?

YouTube video izleme oranları, bilgisayar programlarına göre değil gerçek kullanıcıların izlemesine göre belirlenir. Bir izlenmeyi ise kullanıcının videoyu 30 saniye ve üzerinde izlemesiyle kabul eder. Bu aşamada her 300 görüntülemede bir defa görüntülenmeyi durdurur ve izlenme oranlarının gerçek olup olmadığını kontrol eder. YouTube bu aşamada video da geçen zamanı değil gerçek zamanı ele alır. Yani, videonun 30 saniye sonrasına atlanması izlenmiş olarak değerlendirmez.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

YouTube izlenme oranı hesaplanırken bahsedilen kriterler, canlı yayınlar içinde geçerlidir. Canlı yayınların kullanıcı tarafından açılması gerekir ve ardından en az 30 saniye boyunca izlenmelidir. Ayrıca canlı yayın sırasında ortaya çıkan izlenme oranları ise video olarak yüklendikten sonra video izlenme sayısı olarak eklenir. Videonun daha sonra tekrar izlenme sayıları ise bu oranların üzerine koyulur.

Böyle bir durumda YouTube, 30 saniyeden kısa olan videoları görünmez kabul eder. Yani YouTube bu videoları, para kazanmaya uygun olarak görmez. Bu yüzden 30 saniyenin altında olan videoları, YouTube önemsemez. Böyle bir durumda YouTube izlenme arttırma için videolarınızın süresine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Böylece kaliteli ve uzun bir içerikle izlenme oranınızı arttırabilirsiniz.

YouTube İzlenme Süresi Arttırma Neden Önemlidir?

Sosyal medya siteleri, orada geçirdiğiniz zamana oldukça önem verir. Bu yüzden sosyal medya platformlarının asıl amacı sizi uzun süre boyunca sitenin veya uygulamanın içerisinde tutmaya çalışmaktır. YouTube’da sizin bu platform üzerinde daha çok zaman geçirmeniz amacını güder. Bu yüzden YouTube izlenme oranları oldukça önemlidir.

İzlenme süresini geçmişte 10 dakika olarak ayarlamışlardı. Zaman içinde YouTuber’ların 10 dakika üzerinde olan videolardan daha fazla para kazanmasına olanak sağladılar. Böylece izlenme süresi daha da arttı. Bu kuralın oluşturulmasının nedeni ise kullanıcıların YouTube’da daha fazla zaman geçirmesi amacından kaynaklıdır.

YouTube sosyal medya platformunun yanı sıra YouTube izlenme süreleri, YouTuber’lar için de oldukça önemidir. İzlenme oranının artmasıyla kullanıcılara sunulan içeriğin iyi ve kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yüzden içeriklerinizin ne arada görüntülendiğini görebilmek için YouTube Analytics kullanın. Böylece daha net verilere ulaşarak bir rapor elde edebilirsiniz.

YouTube Analytics Kullanarak İnceleme Yapmak

YouTube Analytics kullanarak videolarınız ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Bu araç sayesinde videonuzun ne kadar izlendiğini, beğenildiğini görebilirsiniz. Bunun yanında videolarınızın görüntülenme süresini, tekrar izlenme oranını, oynatma listesi etkileşimi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde bir sonraki videonuz için daha iyi bir hazırlık yapabilirsiniz.

YouTube Analytics’te 4 farklı rapor vardır. Bunlar; genel bakış, erişim, etkileşim ve kitle olarak adlandırılır. Bu raporlar sayesinde detaylı bir analiz yapabilirsiniz:

 • Genel bakış raporu ile hangi video içeriğinin izlenmesinde bir değişiklik olduğunu görebilirsiniz.
 • Erişim raporu sayesinde önemli trafik kaynağınızı, hangi videonuz daha fazla trafik getiriyor gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Etkileşim raporu ile en iyi videonuzu görebilirsiniz. Bu sayede kitlenizi ne kadar elde tuttuğunuza dair verileri gözlemleyebilirsiniz.
 • Kitle raporu ile abonelerinizin, izleyicilerinizin kanalınıza karşı olan davranışlarını raporlayabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizle ilgili bilgilere, videolarınızın bildirimlerinin kaç kişiye gittiğine ulaşabilirsiniz.

YouTube izlenme arttırma için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak vidolarınızın izlenme oranını gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz. Yapacağınız çalışmalar ile ileride yayınlayacağınız videolarınız için çok daha etkili yöntemleri bulabilirsiniz. Böylece daha kaliteli içerikler üreterek daha çok izlenmeyi sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

YouTube izlenme süresi arttırma kimler tarafından gerçekleşir?

YouTube’da olan içeriklerinizin izlenme süresini kendiniz arttırabilirsiniz. Bunun yanında anlaşacağınız bir firma ile de izlenme süreniz artacaktır. Bu yöntemlere göre süre farklılık gösterir ancak profesyonel bir firma ile anlaşmak kısa sürede etki görmenizi sağlar.

YouTube izlenme süresi neye göre artar?

YouTube izlenme süreleri, gerçek hayatta var olan zamana göre artar. Gerçek hayatta videonuzun 30 saniyeden fazla izlenmesi, izlenme oranını belirler.

YouTube izlenmeyi arttırmak neden önemli?

YouTube’da izlenme arttırmak kar elde etmeniz açısından önemlidir. Ayrıca izlenmenizi arttırarak kaliteli bir içerik oluşturduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu sayede bir sonraki videolarınız için hazırlık yapabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.