Yorumlu zengin sonuçlar nasıl daha yararlı hale getirilir?

Yorumlu zengin sonuçlar nasıl daha yararlı hale getirilir?

Arama sonuçlarında farklılaşmayı ve daha dikkat çekici hale gelmeyi sağlayan yapısal veri uygulamalarının bir sonucu olan yorumlu zengin sonuçlar ile geliştirilmiş arama sonuçları, ürün veya hizmet aramalarında son derece yararlı olabilir. Burada anlatmak istediğimiz aşağıda örneğini verdiğimiz arama sonuçlarının yanında bazen gördüğünüz puanlar ve/veya “yıldızlar”.

Yorumlu zengin sonuçlar

Arama sonuçlarını daha yararlı ve anlamlı hale getirmek için Google sürekli geliştirmeler yapıyor. Zengin sonuçlardaki yorumların içeriğini dikkate alan arama algoritmasına dayalı güncellemeler yapmaya devam eden Google web yöneticilerinin uyguladıkları ama gerçeği yansıtmayan veya yanıltıcı uygulamaların bir kısmı karşısında gerçek kullanıcı deneyimini daha nitelikli hale getirmek için de geçerlidir.

Yorumlara yönlendirilen şema türlerine odaklanma

Teknik açıdan yaklaşırsak, herhangi bir şema türüne yorum işaretlemesi ekleyebilseniz de, sadece yıldızlı yorumlara sahip türler kullanıcıya fazla bir değer katmaz. Google, algoritmada gerekleştirilen bu değişiklikle, aramadaki yorumlu zengin sonuçları potansiyel olarak tetikleyebilecek şema türleri havuzuna belirli sınırlar getiriliyor. Sadece aşağıda paylaştığımız türlere (ve ilgili alt türlerine) sahip yorumları arama sonuçlarında görüntüleyebilirsiniz:

Kendine hizmet eden yorumlar kabul edilmez

“Kendine hizmet eden” olarak algılanabilecek yorumlar tespit edilerek kullanıcıların algılarının maniple edilmesine izin verilmez. A sayfası hakkındaki bir yorum A’nın web sitesine de yerleştirilmişse, ister doğrudan kendi işaretlemeleriyle ister gömülü 3. taraf widget’ı üzerinden yapılmış olsun “kendine hizmet eden” olarak kabul ediliyor. Google bu noktanın suistimal edilmesini önlemek için, yapılan değişikle sonrasında işletmelerin kendi yorumlarını maniple etme ihtimalini minimuma indirmek amacıyla şema türleri (localBusiness ve Organization ve bunların alt türleri) için yorumlu zengin sonuçlar görüntülenmeyecek.

Yorumlanan öğedeki isim zorunlu olacak

Yapısal veri içeriklerinin değerlendirilmesini doğrudan etkileyen bu güncelleme ile isim artık zorunlu hale geldi. Bu yüzden yapılan yorumlarda isim alanının belirtildiğinden emin olmalısınız.

Yorumlu zengin sonuçlar güncelleme tarihi: 18 Eylül 2019

Biraz daha detaya inmek gerekirse, bu güncelleme öncesinde bir tüzel kişi (işletme veya kuruluş) kendisi hakkında bir yorum yaparak o sayfa için çoğunlukla bir yorum snippet’i ile birlikte görüntülenmesini sağlayabiliyordu. Yapılan yorumlar doğrudan tüzel kişi tarafından yapılabiliyor veya üçüncü parti bir widget yoluyla eklenebiliyordu. Kendini öne çıkartabilmek iin uygulanan bu yöntem “kendine hizmet eden” olarak değerlendiriliyor. Kendine hizmet eden olarak değerlendirilen yorumlar Google tarafında arama sonuçlarında görüntülenmeyecek.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.