WordPress’e Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir?

WordPress’e Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir?

Hreflang etiketi sayesinde arama motorları; kullanıcı konumu ve tercihlerine göre web sitelerini uygun dildeki versiyonu ile sunar. Hreflang etiketi, web sitesinde birden fazla dilde içerik varsa arama motorlarının, insanları kendi dillerinde olan içeriklere yönlendirmesini sağlar. Pek çok dilde içeriğe sahip web sitelerin coğrafi konum bazlı doğru dilde içerik göstermesine yardımcı olur. Hreflang etiketi kullanarak hedef kitlenizin kendi dilinde olan sayfalara erişmesini sağlayabilirsiniz. Birden fazla dilde içerik üreten web siteler için önemlidir. ziyaretçilerin daha uzun süre sitede vakit geçirmesiamacıyla, web sitenizi kullanıcıların diline göre düzenlemelisiniz. Aynı içeriğin farklı dillerdeki versiyonlarını tanımlamak için de kullanabilirsiniz.

Örneğin; bir sayfanın hem İngilizce hem de İspanyolca sürümüne sahipseniz, Google’ın bir kullanıcının coğrafi konumuna ve seçtiği dile göre hangi sayfayı görüntülemesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca “ tr-de ’’, “ tr-fr ’’ örneğinde olduğu gibi pek çok eklenti kullanarak Türkiye’de Almanca ya da Fransızca konuşan farklı dilde kullanıcıları hedefleyebilmenize yardımcı olur.

Hreflang Etiketi Eklemek için Kullanabileceğiniz Eklentiler

WordPress tabanlı bir web site kullanıyorsanız hreflang etiketlerini basit bir şekilde ekleyebilirsiniz. Çok dilli bir web sitesi oluşturmak için çok dilli eklentiler en hızlı ve kolay yöntemdir. Aşağıda yer alan eklentileri kullanarak yapabilirsiniz.

Polylang Eklentisi : Birden fazla dile ve coğrafi konuma hizmet eden bir siteye sahipseniz Polylang eklentisini kullanarak kullanıcılara ve Google botlarına sitenizin farklı konum ve dillerde içerik ürettiğini bildirebilirsiniz. Web sitenizin yükleme süresini artırmamak için en hafif olan çok dilli eklentiyi seçebilirsiniz. Polylang, çok dilli sayfalar oluşturmak için kullanılan en hafif eklentilerden biridir. Eklentiyi yükledikten sonra web sitenize hangi dilleri ekleyeceğinizi seçmeniz yeterlidir. Dilediğiniz kadar dil seçebilirsiniz. Çevrilmiş her içeriği eklemek için her dilin yanında bulunan “+” tuşuna tıklamanız ve ardından içerik eklemeniz yeterli olacaktır.

WPML Eklentisi : ücretsiz ve kaliteli bir eklenti olan WPML, sitenize worpdress hreflang etiketleri eklemenizi sağlar. Http yada XML dosyaları karışık geliyorsa bu eklentilerden faydalanabilirsiniz. Doğru hreflang linklerini sitenin header kısmında bulabilirsiniz. Bunları WPML > Languages > SEO Options kısmında görüntüleyebilirsiniz.

Hreflang Tags : Bu wordpress eklentisi site içerisinde tek bir dile hizmet eden bir eklentidir. Bu eklentiye, WordPressin eklentiler mağzasından ulaşabilirsiniz. İndirdikten sonra eklentiyi etkinleştirmeniz yeterlidir. Uygun konum ve dil işaretlemeleri yapmanızı sağlar.

Çok Dilli Eklentiler Kullanmadan Hreflang Etiketi Eklemenin Yolları

Hreflang etiketi web sitenize birden fazla yöntemle ekleyebilirsiniz. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Sayfanızın Html başlığına bağlantı olarak ekleme
  • Http üstbilgisine ekleme
  • XML site haritasına ekleme

Html hreflang etiketi eklemek, en basit ve hızlı yoldur. Web sayfasının etiketine, hreflang etiketi eklemeniz gerekir. Eklemek istediğiniz her dil için rel=”alternate” ve hreflang=”x”şeklinde kod eklemesi yapmanız gerekir. Örneğin;

Http üstbilgisine hreflang etiketi, daha çok PDF gibi HTML olmayan dosyalar için kullanılmaktadır. Hreflang etiketini şu şekilde ekleyebilirsiniz;

; rel=”alternatif”; hreflang=”ülkekodu″, …
rel=”alternate”;hreflang=”en-us”, ;

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: pdf/html
Link: Content-Length: 5710

XLM site haritasına hreflang eklerken “xhtml: link” özelliğini kullanabilirsiniz. Diğer yöntemlere oranla daha karışıktır. Hreflang etiketini XLM site haritsına şu şekilde ekleyebilirsiniz;

http://www.example.com/

Bu yöntemleri kullanarak WordPress’e hreflang etiketi ekleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin kendi dilinde olan sayfalara erişmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Hreflang x-default İle Genel Hedefleme

Özel bir nitelik taşıyan Hreflang x-default etiketi ise kullanıcıların belirlediğiniz hreflang linklerine uyum sağlamadığı takdirde gideceği sayfayı belirlemek için kullanılır. Zorunlu olmayan bu etiket belirli bir dili ya da bölgeyi hedeflemiyorsa faydalı olabilir. Kullanıcıya ülke ya da dil seçimi yapma imkânı veren ana sayfalar için uygun olabilir.

Hreflang Etiketinin SEO Açısından Önemi

Hreflang etiketi SEO açısından büyük öneme sahiptir. Doğru içeriği doğru kullanıcılara sunmanıza yardımcı olur. Hedeflenen bölgedeki kullanıcıların siteyi ziyaret etmesini sağlar. Sıralamanıza doğrudan bir etki etmez. Ancak arama motoru sayfalarında daha geniş ve daha doğru kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Doğru dili kullanıldığınız zaman kullanıcılar arama motorları sonuçlarına bakarak web sitenizin uygun nitelikte bir site olduğunu düşünür. Böylece siteyi incelemeye karar verir. Arama motorları aracılığıyla web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların; web sitenizden hemen çıkmak yerine daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Doğru dil ve konuma optimize edilmiş içeriklere sahip olmak, sayfaya gelen kullanıcıların keyifli bir deneyim yaşamasına yardımcı olur. Böylece sayfanıza geldikten sonra vazgeçip arama sonuçlarına geri dönen kullanıcı sayısı düşer. Bu durum arama sonuçlarında daha yüksek sıralar elde etmenizi sağlar.

Diğer yandan hreflang etiketi, kullanarak orijinal olmayan içerik sorunlarının önüne de geçebilirsiniz. Örneğin; bir e-ticaret sitesinde Almanya ve Amerika baz alınarak satış yapılıyor olabilir. Bu sitelerdeki tek fark, fiyatların farklı olması olacaktır. Google botları, bu gibi durumlarda sitelerin farklı olduğunu varsayarak sitenizi kopya içerik kullanmakla cezalandırabilir. Arama motorları bu sitelerin birbirinden ayrı ve kopya içerikler olduğunu düşünerek sıralamalara girememe gibi cezalar uygulayabilir. Bu nedenle, sorunlarla karşılaşmamak için her bir sayfanıza hreflang etiketi koymanız büyük önem taşır. Hreflang etiketi kullanırsanız farklı dillerin optimize edildiğini anlar ve kopya içerik problemi ile karşılaşmazsınız.

WordPress’e Hreflang Etiketi Eklenmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

WordPress’e Hreflang Etiketi Eklerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dil kodları ve ülke konumlarının geçerliliğine dikkat etmelisiniz. Kodları eklerken önce dili daha sonra ülkeyi belirtmeniz gerekir. Dil ve bölge kodları ISO 639-1 standartlarında olmalıdır. Yanlış, eksik ya da bozuk sayfalara link vermemelisiniz. İşaret ettiğiniz sayfanın URL adresi ilgili sayfanın canonical linki olmalıdır.

Hreflang Neden Önemlidir?

Özellikle uluslararası hizmetler sunan web siteler için büyük bir öneme sahiptir. Dile veya coğrafi konuma göre farklılık gösteren kullanıcılara web sitenizin doğru varyasyonunu sunmanızı sağlar. Kullanıcıların konum ve diline uygun sayfalar sunmanıza yardımcı olur. Böylece insanların daha uzun süre sayfanızda kalmasını sağlar. Kullanıcıların, sayfanızdan hemen çıkma oranının düşürdüğü için web siteniz adına oldukça faydalıdır.

Hreflang Etiketlerini Kullandıktan Sonra Yapılması Gereken Nedir?

Bir kontrol süreci oluşturmanız web siteniz için faydalı olabilir. Web site içeriklerinizi kontrol eden kişilerin etiketlerin çalıştığından emin olması gerekir. Bir sayfa silindiğinde hreflang etiketi ile yönlendirdiğiniz sayfanın da güncellendiğini kontrol edebilirsiniz. Bir sayfa yönlendirildiğinde, karşı sayfalarının da hreflang URL’lerini değiştirmenizde fayda vardır. Bu şekilde bir denetim sağlayarak yaşanacak herhangi bir sorunun önüne geçebilirsiniz.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.