WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

WordPress, kolay kullanımı ve işlevsel eklentileriyle en fazla kullanıcı sayısına sahip içerik yönetim sistemidir.  Web sitelerini daha işlevsel hale getirmek ve geliştirmek amacıyla WordPress kullanmayı site sahipleri tercih edebilirler. WordPress sitelerindeki klasikleşmiş ve işlevsiz eklentileri özelleştirmektedir. Ajax arama kutusu, kullanıcı deneyimi için son derece önemli olan kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca arama kutusu en sık özelleştirilen eklentilerdendir. Çünkü WordPress’te yer alan standart arama kutusu, oldukça işlevsizdir. Genellikle ilgili içeriklere yönlendirme konusunda sıkıntılar oluşturur. Bu nedenle, site sahiplerinin ziyaretçilerinin site içerisindeki deneyimlerini geliştirmek açısından arama kutusu eklentilerini iyileştirmeleri gerekmektedir.

WordPress, başarılı ve gelişmiş eklentileriyle dikkatleri çekse de sunulan seçenekler arasından hangisinin tercih edileceği konusunda site sahiplerini zorlayabilir. Bu yazımızda, WordPress sitenize ekleyebileceğiniz en başarılı eklentilerden olan, canlı Ajax arama kutularını ele alacağız. WordPress sitenize canlı Ajax arama kutusu eklediğinizde kullanıcılarınızın deneyiminin nasıl işlevsel bir hale geleceğine dair merak ettiklerinizi ve “WordPress Ajax arama kutusu nasıl eklenir?” sorusunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. Şimdi konuyu ayrıntılarıyla incelemeye geçelim.

Canlı Ajax Arama Kutusu Nedir?

WordPress, genellikle içerik odaklı web siteleri tarafından kullanılmakta ve en iyi içerik yönetim sistemlerinden biri olarak eklentilerini sürekli olarak geliştirmektedir. Her WordPress kullanıcısı fazla sayıda eklenti kullanmayı ve işlevlerinden yararlanmayı tercih etmese de bazı eklentilerin kullanıcı deneyimi açısından aktifleştirilmesi doğru bir strateji olacaktır. Özellikle içerik odaklı bir web sitesi için en önemli eklentilerin başında arama kutusu gelir. Zira düzenli olarak içerik yayınlamaya ve içeriklerini güncellemeye özen gösteren web sitelerinin geniş bir bilgi yelpazesi de olacaktır.

Bu durumda, siteyi ilk kez inceleyen veya kalıcı takipçiler fark etmeksizin her bir ziyaretçinin aradıkları bilgiye veya direkt olarak bir başlığa ulaşmaları amacıyla site içindeki gezinme deneyimini iyileştirmek gerekmektedir. Aksi halde ziyaretçilerin aradıkları bilgiye, ürüne veya hizmete ulaşmaları uzun süreceğinden hemen ayrılma oranları artabileceği gibi arama sonuçları site içerisinde bulunuyorsa dahi “Sonuç bulunamadı.” ifadesiyle karşılaşabilirler.

Canlı Ajax arama kutusu, WordPress arama özelliğinin geliştirilmesi amacıyla kullanılan ve arama deneyimini geliştiren eklentilerdir. Bu eklenti sayesinde site içerisinde yapılan aramalarda canlı arama sonuçları listelenmekte ve kolaylıkla kullanılabilmesi nedeniyle sitenin tercih edilme oranları artmaktadır. Çünkü kullanım fonksiyonları zor olan web sitelerinde ziyaretçilerin uzun süreli gezinmedikleri gözlemlenmektedir. Eğer web sitenizde ziyaretçilerinizin olumlu bir deneyim yaşamasını istiyorsanız standart özellikler yerine canlı Ajax arama kutusu gibi gelişmiş eklentileri tercih etmelisiniz.

Neden WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Eklemelisiniz?

Canlı Ajax arama kutusu kısaca, gelişmiş bir arama yapma fonksiyonudur. Google ve benzeri arama motorlarında, arama çubuğuna anahtar kelimelerinizi yazmaya başladığınız andan itibaren listelenen sonuçlar, WordPress canlı Ajax arama kutusuyla web sitelerine de eklenebilmektedir. Bu özelliği neden kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz sorularınızı cevaplandıralım:

 • Ziyaretçilerin yaptıkları aramalarda site içerisinde yer alan her içerik taranır ve ilgili sonuçlar listelenir.
 • Arama deneyimi geliştirilerek ziyaretçilerin memnuniyet oranları arttırılır.
 • Hemen çıkma oranları azalır.
 • Canlı akış özelliği olması nedeniyle ilgili içerik olmasa bile benzer anahtar kelimelerle oluşmuş içeriklere yönlendirme yapar.
 • Hızlı sonuç verdiğinden ziyaretçilerin fazla zamanını almaz.
 • Hedef kitlenizin sitenizi ilk ziyaretlerinde olumlu bir deneyim yaşamış olmaları kalıcı olmalarını sağlar.
 • Site içerisinde gezinme süreleri artar.
 • SEO için etkili olan stratejilerden bazılarını (hemen çıkma oranı, ziyaretçi trafiği, gezinme süresi vb.) olumlu etkilemesi nedeniyle web sitelerinin başarısına katkı sağlar.

Canlı Ajax Arama Kutusu WordPress’e Nasıl Eklenir?

Canlı Ajax arama kutusu, tek bir eklentiyi değil bir kategoriyi ifade etmektedir. WordPress sitenize ekleyebileceğiniz birden fazla canlı Ajax arama kutusu eklentisi bulunmaktadır. Bu, hem tercih aşamasını zorlaştıran hem de herkese uygun bir seçenek bulunmasıyla site sahipleri açısından olumlu olan bir özelliktir. WordPress kullanarak arama kutusunu geliştirmek isteyen site yöneticilerinin ilk olarak eklentiler arasından bir tercih yapmaları gerekmektedir. Bu aşamayı tamamlayan site yöneticileri, “WordPress Ajax arama kutusu nasıl eklenir?” sorusunun yanıtının yer aldığı listemizdeki adımları uygulayabilirler. Canlı Ajax arama kutusunu WordPress sitenize eklemek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • WordPress sitenize ekleyeceğiniz canlı Ajax arama kutusu eklentisine karar verin.
 • WordPress sitenize yönetici hesabınızdan giriş yapın.
 • Admin panelinin sol kısmından “Eklentiler→ Eklenti Ekle” adımlarını takip edin.
 • Burada karşınıza çıkan arama kutusuna ilk adımda tercih ettiğiniz eklentinin adını yazarak seçeneğin üzerine tıklayın.
 • “Şimdi Kur” butonuna tıklayın ve kurulumunu tamamlayın.
 • Son aşamada başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak ve özellik sitenize otomatik olarak eklenecektir.

WordPress Ajax Arama Kutusu Eklentileri

WordPress, altyapısı ve fonksiyonları oldukça basittir. Bu nedenle herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilen bir içerik yönetim panelidir. Bu nedenle, WordPress sitelerine eklenti ekleme işlemi de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Ziyaretçilerin arama deneyimini iyileştirmek için kullanılan canlı arama eklentileri de panel üzerinden hızla eklenebilmekte ve web sitelerine işlevsellik kazandırmaktadır. Eğer canlı Ajax arama kutusu eklentilerinden herhangi birini kullanmak istiyor, fakat hangisinin sizin için doğru bir tercih olduğundan emin değilseniz eklentinin kurulması için gerekli olan ilk adımı tamamlamanıza yardımcı olalım. İşte tercih edebileceğiniz bazı canlı Ajax arama kutusu eklentileri…

1.     SearchWP Live Ajax Search

SearchWP Live Ajax Search, özelleştirme seçenekleri oldukça fazla olan ve canlı aramayı güçlendiren bir eklentidir. Kullanımı kolaydır ve büyük oranda ilgili sonuçları listeler. Hatta yazılım ve kodlama bilmeyen birisi bile profesyonel bir şekilde SearchWP Live Ajax Search kurulumunu gerçekleştirebilir. Tamamen ücretsiz bir eklenti olan SearchWP, en fazla kullanıcı sayısına sahip WordPress canlı Ajax eklentilerindendir. Kullanıcı deneyimi açısından incelendiğinde ise anahtar kelimeler yazılmaya başlandığı anda arama sonuçlarının listelenmesi ve sayfanın yeniden yüklenmesine gerek duymaz. Böylece iyileştirme oranları yüksek ve geri dönüşleri son derece etkilidir.

2.     Ajax Search Pro

Özelleştirilebilir arama formları ve özellikleriyle dikkat çeken Ajax Search Pro, ücretli bir WordPress eklentisidir. Sayfanın yeniden yüklenmesine gerek duyulmadan canlı arama sonuçlarının listelenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kurulumunun tamamlanmasının ardından web sitelerinin içerisindeki herhangi bir yerde kolaylıkla görüntülenebildiği gibi kısa kodları ve arama widget’i de beraberinde gelir. İçerik desteği konusunda da son derece başarılı bir eklentidir ve sitenin içeriği fark etmeksizin kurulumu tamamlanabilmektedir. Hızlı ve kesin sonuçlarıyla kullanıcı deneyimini iyileştirirken profesyonel bir müşteri destek hizmeti sunmakta ve her konuda kullanıcılarına yardımcı olmaktadır.

3.     Ajax Search Lite

Canlı Ajax arama eklentilerinin en başarılılarından olan Ajax Search Lite, ücretli bir eklenti olmasına rağmen ücretsiz bir sürüme de sahiptir. Geniş filtreleme seçenekleri ve anlık sonuçlarıyla arama deneyimini geliştirmekte kullanılır. Aynı zamanda Google’ın otomatik tamamlama ve anahtar kelime önerilerini içeren özellikleriyle de kullanılabilmektedir. Google Analytics ile de eşleştirilebilen Ajax Search Lite, basit widget ve örnek şablon gibi gelişmiş özellikleriyle arama kutusu performanslarını arttırmaktadır.

4.     Toolset Search

Toolset Search, ücretli bir WordPress arama kutusu eklentisidir. Özelleştirme seçenekleri oldukça fazla olan ve aynı zamanda filtreleme seçenekleriyle arama deneyimini geliştiren Toolset Search, birçok eklentiyle de uyum sağlayabilmektedir. Aramaların bu eklenti sayesinde site içerisindeki görünümleri özelleştirilebilmektedir. Dileyene yöneticiler Toolset Search eklentisinin kurulumunu yaparak sonuçların harita üzerinde görüntülenmesini sağlayabilirler.

5.     Ivory Search

Ivory Search, web sitelerinin herhangi bir yerinde gösterilebilen kısa kodları ve WordPress bileşen ile birlikte sunulan bir WordPress eklentisidir. Sınırsız arama formu oluşturmak Ivory Search ile mümkündür. Ayrıca medya veya dosya gibi çeşitli eklerin de araması yapılabilmektedir. Ek olarak filtre seçenekleri sayesinde belirli özellikler aramanın haricinde tutulur. Böylece bu sayede ilgili içeriklere ulaşmak kolaylaşmaktadır. Ücretsiz bir eklenti seçeneği olarak çok dilli aramaları destekler. Ek olarak, Premium sürümünde özelliklerinin daha geniş versiyonlarını sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

Canlı Ajax arama kutusu nedir?

Canlı Ajax arama kutusu, WordPress sitesinde yer alan eklentilerdendir. Site içerisindeki arama deneyimini iyileştirir. Ayrıca hızlı bir şekilde arama sonuçlarıyla ilgili içerikleri listelemek amacıyla kullanılmaktadır.

Canlı Ajax arama kutusu eklentileri ücretli midir?

Canlı Ajax arama kutusu eklentilerinin bazıları ücretli bazıları ise ücretsizdir. Oldukça başarılı ücretsiz eklentiler bulunduğu gibi gelişmiş seçenekleriyle dikkat çeken ücretli eklentiler de WordPress üzerinden kurulabilmektedir. Ücretli bir canlı Ajax arama kutusu eklentisi edinecekseniz ilk olarak ücretsiz sürümleri kullanarak denemelisiniz. Böylece size en uygun olan seçeneği tercih etmenizi önerebiliriz.

Canlı Ajax arama kutusu kullanmak zorunlu mudur?

Canlı Ajax arama kutusu kullanmak zorunlu değildir. Fakat standart arama kutuları hem işlevsel değildir hem de kullanıcıların ihtiyaçlarına yeterince cevap verememektedir. Arama sonuçlarının işlevselliğini ve kullanıcı deneyimini arttırmak isteyen site yöneticilerinin arama kutusu eklentilerinden kendilerine en uygun olanı tercih ederek sitelerine eklemeleri doğru olacaktır.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.