WordPress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress altyapılı sitenizin üzerinde çalışırken karşılaşabileceğiniz bazı durumlar sonucunda, sitenizi sıfırlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Genellikle WordPress site sıfırlama işlemi tema veya eklentiler üzerinde oluşan hatalardan kaynaklı tercih edilir. Yapmış olduğunuz tüm işlemler için tek tek iptal etmek yerine, sıfırlama yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Peki, WordPress site sıfırlama nasıl yapılır?

Sitenizin sıfırlama işlemi için iki yol bulunmaktadır. Bunlar; Cpanel ile WordPress Sıfırlama ve Wp-Reset Eklentisi ile WordPress sıfırlama işlemidir. En çok tercih edilen Cpanel ile WordPress sıfırlama işlemi olarak karşınıza çıkacaktır. Önerilen bu işlem sayesinde tamamen sıfırlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki, gerçekleştirilen sıfırlama işleminden sonra herhangi bir veri kaybı yaşanır mı?

WordPress site sıfırlama işlemini gerçekleştirdikten sonra verileriniz kaybolmayacaktır. Sıfırlama sonrası sadece eklentiler, özelleştirme ve temalar eski haline dönecektir. Ancak yine de işinizi garantiye almak isterseniz, işlem öncesi yedekleme gerçekleştirebilirsiniz. Böylece verilerinizi rahatlıkla tekrar kullanabilirsiniz. Yedekleme işlemi, geri dönüş yapmak istediğiniz zaman da size yardımcı olacaktır.

Cpanel ile WordPress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

“WordPress site sıfırlama nasıl yapılır?” sorusu için seçeneklerden biri CPanel ile sıfırlama işlemidir. Cpanel ile tamamen sıfırlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Cpanel, sıfırlama işlemi için son derece hızlı bir seçenektir. Sıfırlama için ilk olarak hosting firmanızın internet adresine giriş yapmalısınız. Hizmetler kısmından Cpanel bölümüne tıklayarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Veri Tabanı Silme İşlemi

WordPress sıfırlama işlemi için öncelikle veri tabanını silmeniz gereklidir. Bu işlemde MySQL veri tabanına tıklamalısınız. Burada yer alan, sil bölümüne tıklayarak silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Veri Tabanı Oluşturma İşlemi

İşlem sonrasında tekrar veri tabanı oluşturmanız gerekir. Bu işlem için veri tabanı oluştur seçeneğini tercih etmelisiniz. Veri tabanı oluşturmanın ardından gerçekleştirmeniz gereken birkaç işlem daha bulunur. Bu işlemleri de yaptığınız takdirde WordPress sıfırlamaya devam edebilirsiniz.

Veri Tabanı Kullanıcı Ekleme İşlemi

Veri tabanının oluşturulmasının ardından kullanıcı eklemeniz gerekir. WordPress veri tabanı kullanıcı ekleme için eskiden kullanmış olduğunuz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmelisiniz. Kullanıcı adını veya şifrenizi hatırlamadığınız durumlarda FTP ile web sitenizin dizinine bağlanabilirsiniz. Böylece wp-cinfing-php dosyasından işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti ve Dosyaları Silme İşlemi

Cpanel ile bu aşamada veri tabanıyla birlikte yazılarınız gibi bütün içerikler silinir. Eklentiler arasında var olan tema ve resimlerin silinmesi gerekecektir. Bu işlem için FTP dizini içindeki public-html klasör içinde bulunan wp-content klasörüne girmelisiniz. Böylece burada bulunan tüm temalara, resimlere, eklentilere ulaşabilirsiniz. Bu seçeneklerden silmek istediğiniz dosyaları belirtebilirsiniz. Bu işlem için uzman kişilerden yardım alarak silinmesi ve silinmemesi gereken eklentileri öğrenebilirsiniz.

Klasör içinde gerçekleştirdiğiniz silme işleminden sonra tarayıcıdan web sitenize giriş yapmalısınız. Giriş işleminizden sonra karşınıza kurulum ekranı çıkacaktır. Böylece kurulum işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum aşamasından sonra WordPress paneline ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu panel ile işlem tamamlanacaktır.

Wp-Reset Eklentisi ile WordPress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

“WordPress site sıfırlama nasıl yapılır?” sorusunun bir diğer cevabı ise Wp-Reset eklentisidir. Cpanel ile karşılaştırıldığında çok sık tercih edilmese de sıfırlama işlemi için bu yöntem de kullanılmaktadır. WordPress site yapılandırma işlemi için wp-reset eklentisini kullanmayı tercih ederseniz aşağıdaki aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • Öncelikle panelde var olan eklentiler bölümüne gitmeniz gerekir. Bu bölümde wp-reset eklentisini indirmelisiniz. İndirme işleminin ardından wp-reset eklentisini kurmalısınız.
 • Kurulum aşamasının ardından panelinizin araçlar bölümünden wp-reset eklentisine ulaşım sağlayabilirsiniz. Sitenizde karşınıza çıkan “Reactive wp reset plugin” seçeneğini işaretleyerek devam edebilirsiniz.
 • Bu aşamada reset yazıp “Reset Site” bölümüne tıklamanız gerekir.
 • Karşınıza çıkan ekran üzerinden “Reset WordPress” bölümüne tıklamalısınız.
 • Eğer siteniz üzerinde bulunan tema ve eklentileri silinmesi gerekirse Wp-Reset bölümündeki Tools seçeneğine girebilirsiniz. Bu bölümde bulunan “Delete Themes” ve “Delete Plugins” bölümlerini işaretleyebilirsiniz. Ardından “Reset WordPress” bölümüne tıklamanız gerekecektir.
 • “Reset WordPress” bölümüne tıkladıktan sonra WordPress sıfırlama işlemi başlar. Bu aşamanın ardından sitenin sıfırlandığına dair bir uyarı karşınıza çıkacaktır. Böylece siteniz sıfırlanmış olur. Bu sıfırlama işleminden sonra WordPress üzerinde tekrar sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

WordPress Sıfırlama Öncesi Yedekleme

WordPress üzerinde gerçekleştireceğiniz sıfırlama işlemi öncesinde içeriklerinizin yedeğini alabilirsiniz. Aslında sıfırlama işlemi sonrası içeriklerinizin kaybolma durumu yaşanmaz. Ancak içeriklerin yedeğini alarak kendinizi garantiye almış olursunuz. Yedekleme işlemi ile aynı verileri tekrar kullanabilirsiniz. İçeriklerinizin yedekleme işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • İlk aşamada WordPress yönetim paneli üzerinde bulunan eklentilere tıklamanız gerekir. Bu bölümde bulunan “All in one Wp Migration” eklentisini indirebilirsiniz.
 • Eklentiyi indirme işleminden sonra kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Eklenti üzerinde bulunan “Dışa Aktar” seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada bulunan “Gelişmiş Seçenekler/ Dışa Aktarım” bölümüne gelmelisiniz.
 • “Dışa Aktarım” seçeneği ile dosyalarınızı belirleyebilirsiniz. Böylece sitenizin yedeğini alabilir ve bilgisayarınız üzerine indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yedekleme işleminden sonra WordPress sıfırlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra aynı verileri kullanmak isterseniz “İçe Aktar” seçeneğine tıklayarak yedeklenen verileri tekrar yükleyebilirsiniz.

WordPress Sıfırlama Sonrası Yapılacaklar

WordPress ile yaptığınız sıfırlama işlemiyle gereksiz tema ve görsel gibi birçok içerikten kurtulabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra yapılması gereken birkaç ayar bulunur. Bunları gerçekleştirerek WordPress sıfırlama işleminden geri dönme şansını yakalayabilirsiniz. Sıfırlama sonrası gerçekleştirilmesi gereken ayarlar aşağıda belirtildiği şekildedir:

 • WordPress sıfırlama işleminin ardından geri dönmek isteyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak araçlar kısmına gitmeniz gerekir. Araçlar kısmı üzerinden Wp Reset ve ardından Snapshot bölümüne gitmelisiniz.
 • Snapshot içinde var olan “Create Snapshot” bölümüne tıklayabilirsiniz. Böylece sıfırlama işlemi için geri dönme imkânı sağlayabilirsiniz.
 • Geri dönüş için bu geri dönüşe isim vermeli ve bir tarih belirlemelisiniz. Oluşturduğunuz tarih sayesinde WordPress sıfırlama öncesine o tarih ve saat içinde geri dönebilirsiniz.

WordPress sıfırlama için yukarıda belirtilen aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır. Sıfırlama işlemini yaptıktan sonra sitenizi tekrar kurabilirsiniz. Daha önce yayınlamış olduğunuz içerikleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Sıfırlama öncesine geri dönmek istediğiniz takdirde son başlıkta verilen adımları takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress site sıfırlama nasıl yapılır?

WordPress sıfırlama için ilk olarak “WordPress Reset” eklentisini kurmalısınız. Ardından aşamaları izleyerek WordPress ile kurduğunuz sitenizi ilk haline getirebilirsiniz.

WordPress sıfırlama ile içeriklerim kaybolur mu?

WordPress ile gerçekleştirdiğiniz sıfırlama işleminden sonra herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız. Bu aşamada sadece eklentiler, temalar ve özelleştirme ayarları eskisi gibi olacaktır. Ancak kendinizi garantiye almak isterseniz yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sıfırlama işlemi sonrası geri dönüş yapılabilir mi?

Sıfırlama işleminizin ardından geri dönmeniz mümkündür. Araçlar/Wp Reset/Snapshot adımlarını izleyip “Createshot” ile sitenizi sıfırlama öncesine geri dönebilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.