WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma

Site açılış hızınız çok mu yavaş? WordPress site hızlandırma taktikleri bu blogda! Dünya genelinde yapılan araştırmalarda tıklanan sitenin açılma hızının yavaşlığı söz konusu olduğunda o site otomatik olarak kullanıcı tarafından kapatıldığı ortaya çıktı. Bu nedenle site sahiplerinin mutlaka açılış sayfalarının hızlandırılması için birkaç adımdan oluşan işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi durumda kullanıcı kaybetme durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle performans arttırıcı birkaç seçeneğe göz atabilirsiniz.

Tüm Kullanıcıların İsteği Bir Hızlı Site

Tıklanan web
sitesi hızı
hem kullanıcı açısından hem de üretici açısından oldukça
önemlidir. Bu nedenle mutlaka yapılacak bazı ayarlamalar ile birlikte site hızı artışı yapılabilir. Hız arttırma işlemi için izlenecek
adımlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

 1. Sitenin mevcut
  performansının izlenmesi;  İndirilen bazı
  programlar sayesinde özellikle wordpress üzerinden hız kontrolü yapmak mümkün.
  Sitenin sıkıştırılmış olup olmadığından emin olunmalıdır. Genellikle kontrol
  panelleri üzerinden bu işlem rahatlıkla yapılabilir. Eğer apache kullanılıyorsa
  o durumda wordpress’e ait kodlardan hemen sonrasına aşağıdaki kodlama
  yazılabilir.


mod_gzip_on
Yes

mod_gzip_dechunk
Yes

mod_gzip_item_include
file .(html?|txt|css|js|php|pl)$

mod_gzip_item_include
handler ^cgi-script$

mod_gzip_item_include
mime ^text/.*

mod_gzip_item_include
mime ^application/x-javascript.*

mod_gzip_item_exclude
mime ^image/.*

mod_gzip_item_exclude
rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

 • İçerikleri ön belleğe almak; bir ziyaretçe site içerisinde girdiği zaman arka planda php fonksiyonları devreye girer ve veritabanının hangi görseli kullanıcıya sunacağı konusunda sorgular. Bu sorgulamaların azaltılması site açılma hızı için önemlidir. Hafızayı düşürerek de bu işlemin yapılması mümkündür. Bunu yapabilmek için cache eklentisi kullanmaktır.
 • CDN kullanmak; bu işlem bir içerik dağıtım ağı kullanmak anlamına gelmektedir. Bir CDN uygulaması sitenin hızının arttırılması için en önemli adımlardan biridir. Standart olarak host firması içerisinde depolanan dosyalar tek bir yerde olacağından yavaşlamaya sebep olur. Tek bir yerden bağlanan ile farklı yerlerden bağlama işlemi gerçekleştiren kişilerin hızlarında mutlaka farklılık olur. Eğer sunucu ağı İstanbul içinde ise, İstanbul’dan bağlanacak kişi ile Ankara’dan bağlanacak kişi arasında ciddi bir site performans farkı oluşacaktır. Bunu anlamak için site performansı ölçme işlemi yapılabilir. Lokasyon ne kadar uzaklaşırsa site içerisinde dolma oranı da o kadar fazla olacaktır. Bunu engellemek için CDN kullanmak yeterli gelecektir. CDN hizmeti ücretli olarak sunulur. Bu nedenle öncesinden iyi bir araştırma yapmak önemlidir. Bu işi hakkı ile yapan dünya üzerinde 2 firma vardır. Bunlar cdn77 ve Maxcdn’dir. Kullanım ağı olarak en fazla tercih edilen ise Maxcdn olmaktadır. Kullananların neredeyse tamamı bu uygulamadan çok memnundur.

JavaScript ve CSS Dosyaları

 • JavaScpipt ve CSS dosyalarını küçültmek; Bu işlem pekiştirmek anlamına da gelmektedir. Bunun için yapılması gereken site içerisinde ki dosyalardan gereksiz olanları silmektir. Aynı zamanda fazla olan karakterlerin silinmesi sitenin sağlığı açısından da önemli bir rol oynar. Bu silme işlemleri sayesinde sitenin açılma hızında oldukça gözle görülür bir hızlanma olmaktadır. Bu işlemin asıl amacı, kullanıcının sisteme giriş yaptığı sırada otomatik olarak açılan java dosyalarının engellenmesini sağlamaktır. Yapılan bu işlem dosyaların indirme süresini yavaşlatacağından dolayı site daha hızlı açılır. Buna teknik olarak çağrı sayısı denmektedir. Çağrı sayısının az olması için yapılması gereken olaylardan biri eklenti kurmaktadır. Bunun için ayrıca bir eklenti eklemeye gerek yoktur. Var olan W3 Total Cache eklentisi bu işi gerçek anlamda kendi başına halletmektedir. Aktif hale getirmek yeterli olur. Eklentinin içerisinde bulunan ayarlar kısmından minfy css and javascript files seçeneğinin aktif hale getirilmesi bu işlem için yeterli olmaktadır.

moondiggy SEO hizmeti WordPress site hızlandırma işleminizi hızla gerçekleştirin.

Web sitesi Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Websitenizin hızı doğrudan SEO çalışmalarını etkileyen bir durumdur. Web siteniz ne kadar hızlı açılabiliyor ve kullanıcılar için hazır olabiliyorsa, puanı o kadar yüksek olacaktır be arama motorlarında ki yeri o kadar yükselecektir.

Website Hızı Nelere Bağlıdır?

Website hızı temel olarak birçok etmene bağlıdır. Bunların başında altyapınızda bulunan kodlama dizaynınız gelir. Daha sonra tasarımınız, içerikleriniz, görselleriniz direkt olarak site hızınızı etkiler.

Website Hızı Nasıl Arttırılır?

Website hızınızı arttırmak için ilk olarak sunucunuzun çok fazla tüketilmediğinden emin olmalısınız. Daha sonra görsellerinizin optimizasyonu ve tasarımınızın uyumunuda gözden geçirmeniz gerekecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Dijital Pazarlama Uzmanı olarak yaklaşık 9 senelik bilgi birikimine sahibim. Web adresim moondiggy.com üzerinden sizlere güncel bilgiler paylaşarak, bilgi aktarımı yapmaktayım.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.