WordPress alt yapısı ile oluşturduğunuz her sitede iletişim sayfasının olması gerekir.Aslında bu bazı program politikaları ile alakalı olduğu gibi yalnızca müşterileriniz için de önemli bir faktördür. Aslına bakılırsa sitenize giren bir kullanıcının beğendiği , beğenmediği , isteyeceği bir şey veyahut önerilerini dile getirebileceği  ; sizin de gelen bu bilgiye binaen bir şeyler yapmanız sitenin etkileşimde olmasını ve dinamik (kullanıcı etkileşimli) bir web sitenizin olmasını sağlar.

WordPress iletişim formu ekleme için önerilen ve en güncel eklenti Contact Form’dur. Bu form eklentisinin en son (bu makalenin yayımlanma itibariyle) 7. sürümü çıktı. En çok kullanılan , ücretsiz ve kusursuz hizmet sunan bir eklenti. WordPress iletişim formu sayesinde de kullanıcılarınızdan geri bildirim alabilir ve buna bağlı olarak iyileştirmeler yapabilirsiniz. Adım adım wordpress iletişim formu ekleme nasıl olur takip edelim.

WordPress iletişim formu ekleme için öncelikle panelimizde Eklentiler bölümünden Yeni Ekle seçeneğine giriyoruz. Buradan eklenti arama bölümüne Contact Form 7 yazdığımızda karşımıza ilgili eklenti çıkacaktır. En güncel o olduğu için onu indirdik. Diğer eklentileri indirmek kullanmak size kalmış.

Eklentiyi indirdikten sonra karşımıza eklentinin yanında “eklentiyi etkinleştir” butonu gelecektir.Eklentileri etkinleştirmeden kullanamayacağımızı unutmayın.

Artık eklentiyi kullanabiliriz. Eklentiler sayfasına giderek Contact Form 7‘nin altında bulunan Ayarlar linkine tıklıyoruz.

Wordpress İletişim Formu Ekleme

Göreceğiniz üzere varsayılan bir iletişim formu gelmekte. İster bunu kullanın ister kendiniz Yeni ekle bölümünden yeni bir tane ekleyin size kalmış.

Şimdi ise aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere kırmızı içine alınmış bölümler var.Buralar sizin manuel olarak değiştirebileceğiniz yerler. Adınız yerine İsminiz yazabilirsiniz. Ek olarak yukarıda bulunan linklerden konu , açılır menü , çoklu metin alanı , eposta , radio butonlar gibi birçok özelliği ekleyebilirsiniz. Yine de standart bir iletişim formunda olanları kullanmamız yeterli olacaktır.

Ardından yukarıdaki menüden Posta seçeneğine tıklayarak gelecek form bilgilerini kontrol edebiliriz. İletinin hangi eposta adresine gideceğini (bu adres varsayılan olarak kullanıcının wordpress’e kaydolduğu eposta adresi olarak belirlenir) belirleyebiliriz. Bu bilgilerinizi buradan güncelleyebilir , İleti Gövdesi kısmında ise mesajların mail adresinde nasıl görüneceğini seçebiliriz.

Wordpress İletişim Formu Ekleme

İletiler kısmı ise mesajın gönderimi sırasında ya da gönderildikten sonra verilecek mesajlar tutulur. Hatalı bir işlem varsa, eksik bilgi girilmişse ya da başarıyla gönderilmişse (bu gibi birçok seçenek mevcut) bunları buradan güncelleyebiliriz.

Bu işlemlerden sonra artık kaydet seçeneğine tıklayarak yukarıda mavi kutu içerisinde duran kısa kodu kopyalıyoruz.

Şimdi artık iletişim formumuzu hazırlamak için sayfalar menüsünden Yeni Ekle diyerek yeni bir sayfa açıyoruz. İsmini İletişim olarak belirleyelim. Sayfamızda Görünüm | Metin seçeneklerinden Metin alanına gelerek yukarıda seçtiğimiz kısa kod bloğunu buraya bırakıyoruz.

Şimdi işte wordpress iletişim formu ekleme işlemini başarıyla bitirdik diyebiliriz.

Not: Bazı sunucular spam mailleri önlemekte. Bu yüzden de bu iletişim formunu kullanamama durumunuz olabilir. Çok düşük bir ihtimalle bu durumu  yaşarsınız ancak eğer yaşarsanız WP Mail SMTP eklentisini kurabilirsiniz.