Favicon nedir öncelikle buna bakalım. Favicon web sitenizin title kısmının solunda duran , görsel açıdan kullanıcının kafasında bir imaj oluşturan ufak görsellerdir. Genelde aynı boyutlarda olurlar. 16*16px 32*32px gibi. Favicon kullanımı bildiğiniz gibi seo test araçlarında da rastladığımız bir şeydir. Seo puanına da etki etmektedir. Sitenizde favicon kullanmak yapacağınız ilk işlerden birisi olmalı. WordPress favicon ekleme diğer birçok işleme göre daha basittir.

Sitenize Neden Favicon Eklemelisiniz?

Sitenizde favicon bulunması birçok araştırma yapan kullanıcı tarafından kolay bulunabilirlik oluşturur. Yani internette bir şey ararken yalnızca arama sonuçlarından bir tanesine giriş yapmazsınız.Birçok sekme açar ve gözünüze ilk hitap edene girersiniz. Haliyle favicon kullanmayan siteleri bir kenara atar , oldukça iyi bir görsel kullanan siteyi de ilk sıraya koyar bilgiyi orada bulursunuz. Kullanıcının bilinç altına yerleşmek anlamına da gelebilir favicon.

Favicon Oluşturma

Favicon standart bir görsel oluşturmaktan farksızdır.Boyutları yükseklik ve genişlik eşit olacak şekilde olmalıdır.16*16 , 32*32 , 128*128 gibi. Bunu photoshop programı ile açın. Ardından png olarak kaydedin ve sitenize eklemek için panelinize giriş yapın.

Eğer sitenize ekleyeceğiniz favicon konusunda kararsız kaldıysanız sizlere ilham olacak bir site önerebilirim. Bu sitede istemediğiniz kadar tasarım var. Site http://www.iconarchive.com/ bir göz atmanızda fayda var.

Şunu da belirtmekte fayda var ki , sitenizde kullanacağınız faviconun png formatında olma ihtimali de var  , günümüzde halen .ico uzantısını kullanan alt yapılar yüzünden .ico uzantısına sahip olma ihtimali de. Haliyle bu noktada siz her ihtimale karşı png formatındaki favicon görselinizi .ico formatına çevirin.

Bunun için de size yardımcı olacak bir araç var. http://www.favicon.cc/ bu adresteki siteden import edin görseli ve dönüştürün.

Wordress Favicon Ekleme

WordPress sitenize favicon eklemek en kolay işlerden birisidir. İlk olarak panelinize giriş yapın ve Görünüm -> Özelleştir sekmesine girin.

Site kimliği kısmına girin ve burada site ikonu seçme bölümüne tıklayın. Burada yapacağınız tek şey artık görseli yüklemek ve kırpıp tamam demek. Böylece sitenizin tepesinde seçtiğiniz görsel çıkacaktır.

WordPress eski sürümlerini kullanıyorsanız eğer yapacağınız işlem farklı ;

Bu sefer artık FTP kullanmak zorundasınız. Sitenizin header.php kısmını bulacaksınız ve

<link rel="icon" href="http://moondiggy.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />
<link rel="shortcut icon" href="http://moondiggy.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />

müsait bir kısıma bunları ekleyeceksiniz.

Kodu ekleyeceğiniz header.php kısmını bulamıyorum derseniz bunun için eklenti var. Insert headers in footers eklentisini kurup etkinleştirin. Ardından gerekli bölüme yukarıda bahsi geçen kodları ekleyin.

Eğer ben ftp kullanmayı da bilmiyorum derseniz bunun için de bir eklenti mevcut. All in one Favicon  eklentisi ile rahatça favicon seçiminizi yapabilirsiniz.