WordPress sitenizde sosyal paylaşım butonları bulundurmak istemeniz oldukça doğal.Genelde blog yazarları bunu tercih ederler ancak bir sınır elbette yok. Yazdığınız  yazıların , bilgilerin paylaşılmasını , böylece sizlere fayda sağlamasını istiyorsanız sosyal paylaşım eklentilerini kullanabilirsiniz. WordPress sizlere bunu sadece bir eklenti ile sunmakta.

Ancak bildiğiniz gibi bu eklentiler de bir süre sonra sitenizi yavaşlatacaktır. Diğer birçok ağır dosya boyutuna sahip eklentiler kadar olmasa da yine de elimizden geldiği kadar az kullanıp yük olmayalım sunucuya. WordPress sitenize sosyal paylaşım butonlarını eklenti olmadan nasıl koyacağınıza bakalım. Sonuç olarak wordpress sistemini de dilediğimiz gibi yönetebiliyoruz.Şimdi birkaç dosyada değişiklik yapalım ve sosyal paylaşım butonlarını eklentisiz sitemize koyalım.

Sosyal Paylaşım Butonları Ekleme

İlk olarak aşağıdaki kodları butonların sitenizde görünmesini istediğiniz yere eklemeniz gerekiyor. (single.php , page.php gibi)

<div class="social">

<p>Share this post on:</p>

<!--Twitter-->
<a href="http://twitter.com/home?status=Reading: <?php the_permalink(); ?>" title="Share this post on Twitter!" target="_blank">Twitter</a>

<!--Facebook-->
<a href="http://www.facebook.com/sharer.php?u=<?php the_permalink();?>&amp;t=<?php the_title(); ?>" title="Share this post on Facebook!" onclick="window.open(this.href); return false;">Facebook</a>

<!--Google Plus-->
<a target="_blank" href="https://plus.google.com/share?url=<?php the_permalink(); ?>">Google+</a>

</div>

Şimdi ise yukarıdaki <div> kısmının css kodlarını ekleyeceğiz. Bunları da sitenizde stil dosyanızın içine ekleyin.

.social a{
display:inline-block;
margin:10px 10px 5px 0;
padding:10px 15px;
color:#fff;
font-weight:bold;
text-align:center;
text-decoration:none;
border-radius:5px;
-moz-border-radius:5px;
-o-border-radius:5px;
-webkit-border-radius:5px;
-ms-border-radius:5px;
}
/*Twitter*/
.twitter{
background:#9AE4E8;
}
/*Facebook*/
.facebook{
background:#3B5998;
}
/*Google Plus*/
.google-plus{
background:#D34836;
}

Böylece görünüm kısmını da hallettik ve wordpress eklentisiz sosyal paylaşım butonları eklemeyi hallettik. Eklenti kullanmak aslında çoğu zaman sıkıntı çıkarmaz ancak böylesine ufak birkaç işlem için eklenti kurmanıza da gerek yok. İyi çalışmalar herkese.