Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir? - Moondiggy

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce WordPress alt yapısı kullanan sitelerin e-ticaret yapmalarını sağlayan sistemdir. Eklenti ile sanal bir mağaza oluşturabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. En güvenilir e-ticaret eklentisidir. Yüzbinlerce stoğunuz ve ürün sayılarınız 5000’i geçmiyor ise kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Yüksek stoklu sitelerin kullanmamasında fayda var. Ürün sayılarınız 5000 ve üzerinde ise sistem yavaşlığına neden olmaması açısından, wordpress yerine bilinir bir e-ticaret yazılımlarını tercih etmelisiniz.

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Değiştirilir?

Woocommerce kullananların en çok yaşadığı sorun URL yapısının değiştirilebilir olmamasıdır. SEO uyumlu bir eticaret sitesi istiyorsanız şuanda woocommerce’nin sunduğu URL alt yapısını değiştirmeniz gerekmektedir. URL’yapılarını özelleştirmeye başlayalım;

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://Moondiggy.com.tr/urun-kategori/kategoriadi/

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://Moondiggy.com.tr/urun-adi/

Urun-Kategori ve Urun-Adi yapısını aynen wordpress kategori yapısını değiştirdiğimiz makalemizdeki gibi yapabiliriz. WordPress kategori yazısını değiştirme ve kaldırma makalesine göz atmanız yeterlidir.

Woocommerce URL Yapısını Eklenti ile değiştirme

Google arama motorunun istediği standartlarda URL yapısına sahip olmak için, WooCommerce Permalink Manager eklentisini kullanacağız.

WooCommerce Permalink Manager Eklentisi Nasıl Kurulur?

Kurulum işlemlerine başlayalım; WooCommerce Permalink Manager linkinden eklentiyi indirebilirsiniz veya wordpress admin paneline giriş yapın > Eklentiler > Yeni Ekle > arama çubuğuna WooCommerce Permalink Manager yazın ve hemen yükleyi seçin. Eklenti yüklendikten sonra etkinleştir butonunu tıklayın.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, wordpress sol alanda duran menülerde Premmerce yazan butonu tıklayın.

Ayarlarını yapmak için Premmerce’yi tıklayın. Full category Path olan bölümü Category Slug olarak değiştirin. Product alanı altından Produsct slug olan çeltiği tıklayın. En son olarak Additional alanında Add canonicals’ı seçmeniz gerekiyor. Tekrarlanan başlık etiketleri sorunu yaşamamanız için seçmeniz gerekmektedir.

İşlemler tamamlandıktan sonra kategori ve Ürün URL yapınız aşağıdaki gibi olacaktır;

https://Moondiggy.com.tr/urun-kategori/
https://Moondiggy.com.tr/urun-adi/

Bu sayede Google’ın istemiş olduğu URL yapısına geçmiş olursunuz.

URL yapısını değiştirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler,

Sitenin full yedeğini almak. Aynı ismi taşıyan kategori, sayfa ve içeriklerin tesptinin yapılması (link değişiminde silinebilir)

Eğer siteniz yeni bir site ise ve google dizinlerinde index’leriniz yok ise yönlendirme yapmanıza gerek yok. Lakin eski bir site iseniz, link yapılarınız değiştiği için eski URL lerinizi 301 yönlendirme ile yeni URL’lere yönlendirmeniz gerekiyor.

Bunun için 301 yönlendirme makalesine göz atabilir veya Redirection wordpress 301 yönlendirme eklentisini kurabilirsiniz.

İndex almış sitelerin eski URL’lerini yeni URL’lere yönlendirmesi zorunludur. Lütfen yönlendirme yapmayı unutmayın.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

kişi arama motorudijital pazarlama stratejileri 2019youzer wordpressfreelance sosyal medya uzmanıSosyal Medya Yönetimi Ajansyoast seo premium lifetimeyoast googleyoast seo 11google analytics yoastarama motorlarına toplu kayıtweb site dizaynelementor create widgetfacebook reklamitwenty twenty wordpressdijital pazarlama tekniklerikurumsal sosyal medyawp registerpazarlama reklamsosyal medya hesapları nelerdirweb site yapan firmalarsosyal medya konularıwordpress seo 2021aliexpress seowoocommerce gutenbergwordpress 5.0messenger wordpresssosyal medya pazarlaması örnekleriseo sökmotoroptimeringtor browser arama motorlarıyani arama motoru kiming suite wordpressillegal arama motoruostim seoasp net ile web sitesi tasarımıen iyi sosyal medya kampanyalarıprofesyonel web sitesi oluşturmawordpress sqlmedyavideo pazarlamakeywords yoastseo hocaforbidden wordpresswordpress xmlyandex site ekleyandex yeni arama motoru indir bedavaruby seophotography wordpressseo eoseo sıra bulucuwp 5.6seo word analyzermarketing digital seo semgoogle analytics for wordpress by monsterinsightsseo media marketingarama motoru reklamlarıwp analyticsetisk sökmotoroptimeringdijital pazarlama eğitimi ismekweb tasarım 34 ataköyweb sitesi fiyatıhazır internet sitesiarama motoru örnekleristockholm theme wordpressgörsel web tasarımıseo sıra sorgulamaseo ajansı cremicrobest german seo companymailpoet 3analyzer seowordpress agendafull free wordpress themes