Web sitesi arama sonuçlarından nasıl gizlenir?

Web sitesi arama sonuçlarından nasıl gizlenir?

Çoğu web site sahibi web sitelerinin arama sonuçlarında daha fazla yer almasını ve daha üst sıralarda bulunmasını istese de bazı durumlarda web sitelerinin arama sonuçlarından gizlenmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda Google’ın web site sahiplerine sunduğu 3 farklı seçenekten birisi tercih edilebilir.  John Mueller’in yaptığı açıklamalar ise web site yöneticileri için en uygun ve sorunsuz yolu gösteriyor. Tercih edilebilecek 3 uygun seçenek ise şöyle;

  • Şifre koruması
  • Taramayı engelleme
  • Sitenin indekslenmesini engelleme

Arama Motorlarından İçeriği Gizlemenin 3 Yolu

Bu 3 yolun tercih edilmesiyle birlikte web siteleri, Google dizinlerine eklenmez. Eğer sadece bazı sayfalar engellenmek isteniyorsa şifre kullanılması gerekir.

Şifre Koruması

Sitenizi gizli tutmak istiyorsanız, bir web sitesinde parola ile koruma altına almak en basit ve en kolay yollardan birisi.  Şifre arama motorlarının ve web kullanıcılarının içeriğinizi görmesini engeller. Özellikle geliştirme aşmasında olan siteler için önerilmektedir. 

Taramayı engelleme

Sitelerde taramayı engelleyerek sonsuza kadar botların sayfaları taraması engellenebilir. Taramanın engellenmesi için kişilerin robots.txt dosyası üzerinden işlem yapması gerekir.

Robots.txt üzerinden yapılacak değişiklilerde ziyaretçilerin web sayfa gezintilerinde herhangi bir engel yaşanmaz. Ancak sitelerin arma motorlarında ve Google dizininde yer alması engellenir.

Sitenin indekslenmesini engelleme

Web sitesi arama sonuçlarından nasıl gizlenir konusunda üçüncü ve son seçenek ise web sitenizin Google dizinine eklenmesini tamamen engellemektir. BU işlemlerin yapılması için web sayfalarına noindex robots meta etiketinin eklenmesi gerekir. Noindex etiketi, arama motorlarına o sayfayı, taransa dahi dizine eklenmemesini ifade etmektedir. Kullanıcılar sayfaları ziyaret ederken hiçbir zaman meta etiketi görmez. Böylece sayfa deneyiminde herhangi bir engel yaşanmaz. Ancak Google, noindex ile etiketlenen sayfaları görmezden gelir. 

Mueller’e göre Google’dan sayfaların gizlenmesi için en iyi yolu şifre kullanmak.  “Genel olarak, özel içerik için önerimiz parola koruması kullanmaktır. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek daha basittir ve herhangi birinin içeriğinize erişmesini de engeller. İçerik gizli olmadığında tarama veya dizin engeli getirilebilir. Web sitesinin yalnızca aramada görünmesini engellemek istediğiniz bölümleri varsa bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.”

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.