Viral Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Viral Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama; belirli bir ürün ya da hizmetten yararlanan kişilerin, bu hizmet ile ilgili deneyimlerini ağızdan ağıza paylaşılarak reklamının yapılmasına verilen isimdir. 1997 yılından itibaren hayatımıza giren viral pazarlama, günümüzde hem geleneksel modelde, hem de dijital alanda faaliyet gösterebilmektedir. Yazımız içerisinde dijital alanda viral pazarlama alanında çalışmalardan bahsedeceğiz.

Viral pazarlama, dijital alanda ziyaretçilerin belirli bir markanın
web sitesi, mobil uygulaması ya da sosyal medya hesabı üzerinden kendi deneyimi
referans olan mesajıyla başka bir kullanıcıya bunu iletme çalışmalarına
söylenmektedir. Kitleler arasında bireysel deneyimin referans olduğu iletilerin
hızla yayılması sosyolojik açıdan değerlendirildiğinde; potansiyel
kullanıcıların, kendi gibi düşünen kullanıcıların referanslarıyla
(iletileriyle) hareket etmesi olarak nitelendirilebilir. Özellikle sosyal medya
içerisinde olan bu yapılaşma, markanın kurumsal çizgileriyle birlikte, bireysel
anlamda marka temsilciğini doğurmuştur.

Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama temelinde kullanıcıların bireysel deneyimleriyle çeşitli sosyal ağlar üzerinden, potansiyel kullanıcılara deneyimlerini paylaştıkları bir reklam çalışmasıdır. Bu çalışma ile birlikte kullanıcılar, bireysel olarak marka temsilciliğini yürüterek, markanın kurumsal anlamda taşıdığı çizgiyi diğer kişilere de iletmektedirler. Özellikle sosyal medya hesaplarında olan çalışmalarla yürütülen viral reklam çalışmaları, potansiyel kullanıcıların markalar hakkında olan deneyimlerinde oldukça etkili sonuçlar doğurmuştur. Bu noktada markalar, kullanıcıların paylaşması için hizmetleriyle ilgili ilgi çekici görseller, tanıtıcı metinler, rakip ürünlere verilen mesajlar, videolar ve GIF’ler hazırlayabilir. Bu da paylaşım hızını arttıracaktır.

Viral Marketing Nasıl Yapılır?

Viral marketing uygulaması, markanın dijital pazarlama alanında oluşturacağı temel adımları atmasıyla birlikte ortaya koyabileceği bir çalışmadır. Markanın asgari dijital kimlik yapısı oluşturulmalı (web sitesi, SEO çalışmaları, sosyal medya hesapları, mobil uyumluluk vb.) ve üzerine inşa edilmelidir. Viral pazarlamayı oluşturmak için öncelikli olarak potansiyel müşteri profili doğru olarak belirlenmeli ve onların davranış kalıpları izlenilerek, sağladığınız hizmet ve ürünlerin kullanım amacıyla alakalı güçlü taraflar ortaya çıkartılmalıdır. Bu noktada oluşturabileceğiniz içerik kanalları:

Oluşturacağınız içerik içerisinde, mevcut müşterilerinizin güçlü bulduğu tarafları ön plana çıkartmak oldukça önemlidir. Sektöre bağlı olarak, Facebook grupları ya da Instagram Story’si gibi alanlarda kullanıcıların rahatlıkla paylaşabileceği bir yapı olmak durumundadır. Örneğin Starbucs kahveleri ile ilgili insanlar çok sık paylaşım oluşturarak, markanın oluşturduğu kurumsal kimliği, markanın ürünlerini tüketerek sahip olmaktadır. Bu ürünleri de paylaşarak, hem kendi takipçilerine kendi standartlarında olan gelişmeyi göstermek, hem de markaya yeni potansiyel tüketiciler kazandırmaktadır.

Alternatif olarak markanın kendi hazırladıkları içerikleri de paylaşabilen kullanıcılar, bu noktada markanın sektörel olarak rekabet içeren içeriklerini, ürünlerinde olan kampanyaları, hizmetlerinin güçlü taraflarını ya da markasının kurumsal tabanını paylaşabilmektedir. Viral marketing, temelinde psikolojik olarak değerlendirilse de aslında sosyolojik bir yapı olarak kitleleri algılamak ve doğru şekilde yönlendirmekten geçmektedir.

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır? blog yazımızdan, Dijital pazarlamanın son trendi olan Affiliate marketing hakkında bilgi alabilirsiniz.

Viral marketing nedir?

Belirli bir ürün ya da hizmetten yararlanan kişilerin, bu hizmet ile ilgili deneyimlerini ağızdan ağıza paylaşılarak reklam yapılması yöntemine dayanan bir pazarlama stratejisidir.

Viral pazarlama ne işe yarar?

Viral marketing yöntemi kullanarak yapılan çalışmalar ile birlikte kullanıcılar, bireysel olarak marka temsilciliğini yürüterek, markanın kurumsal anlamda taşıdığı çizgiyi diğer kişilere de iletmekte bunun sonucunda da kitleler adına markaya yönelik bir farkındalık oluşturulmaktadır.

Viral pazarlama nasıl yapılır?

Bir müşteri portföyü oluşturup, bu müşterilerin davranış kalıplarını izleyerek; video, görsel, metin ya da GIF gibi medya içerikler üzerinden markanın güçlü tarafları kitleye anlatılarak viral reklam kampanyaları hazırlanabilmektedir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.