Uzak Masaüstü RDP Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uzak Masaüstü RDP Nedir? Nasıl Kullanılır?

RDP, Microsoft kullanıcıları tarafından kullanımı oldukça popüler olan uzak masaüstü protokolüdür.  Aynı ağ ya da internet üzerinden bir başka cihaza uzaktan bağlanmayı sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu protokolle günümüzde internet ağı üzerinde 4,5 milyondan fazla RDP sunucusu mevcut durumdadır. Bu sayı iç ağlarda mevcut olan sayı da eklendiğinde daha da artmaktadır. Peki, kullanımı çokça tercih edilen uzak masaüstü RDP nedir? Nasıl kullanılır? Bu soruların cevaplarını ve RDP hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızda sizler için derledik.

RDP Uzak Masaüstü Bağlantısı Nedir?

RDP yani; “Remote Desktop Connection”, Windows çalıştıran bilgisayarlar arasında işleyebilen bir protokoldür. Windows çalıştıran bir bilgisayara, Uzak Masaüstü Bağlantısı kullanarak erişim sağlanabilmektedir. Bu işlem, internete bağlı olan ya da aynı ağda bulunan başka bir Windows çalıştıran bilgisayardan gerçekleştirilebilmektedir. Bu işleme örnek verecek olursak; işyerindeki bilgisayarınıza RDP sayesinden uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Herhangi bir Windows çalıştıran bilgisayardan, işyerinizde bulunan bilgisayara bağlanabilirsiniz. Bu bilgisayardaki tüm programları, ağ kaynaklarını ve dosyaları oradaymış gibi kullanabilirsiniz.

RDP, Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı gerçekleştirebilmek için öncelikle yerine getirilmesi gerekenler vardır. Yapılması gerekli olan şeyler şunlardır:

 • Bağlantının gerçekleştirilebilmesi için öncelikle bağlantı yapılacak bilgisayardan uzak bağlantı izni verilmiş olmalıdır.
 • İki bilgisayara ait kullanıcı adı ve şifrelerin mevcut olması gerekmektedir.
 • Hazırda bekleme ya da uyku modunda bulunan bir bilgisayara uzaktan erişim sağlayamazsınız. Bu yüzden, uzaktan erişim sağlayacağınız bilgisayarda hazırda bekleme ve uyku ayarlarının “Hiçbir zaman” olarak ayarlanmış olması gerekmektedir.
 • Hazırda bekleme modu her bilgisayarda kullanılamamaktadır. Bu tip bilgisayarlarda Windows arama bölümünden “Uzak Masaüstü Bağlantısı” ya da “mtsc” yazarak Remote Desktop Connection (RDP) uygulamasını çalıştırmanız mümkün olacaktır.

Bilgisayarınız bu işlemlerden sonra Uzak Masaüstü Bağlantısı için uygun hale gelecektir.

Uzak Masaüstü RDP Nedir? Nasıl Kullanılır? 1

Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDP) Nasıl Yapılır?

Gerekli şartlar sağlandığında Windows bilgisayarınız üzerinden Uzak Masaüstü Bağlantısı yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak, sadece belirli Windows sürümleri RDP bağlantısına izin vermektedir. Örneğin Windows 10 Home, diğer Windows masaüstlerine istemci olarak kullanılabilmektedir ancak sunucu olarak kullanılamamaktadır. Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı gerçekleştirmeniz için gereken adımlar şunlardır:

 1. RDP programını çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ekrana bağlantıyı sağlayacağınız bilgisayarın bilgilerini girmelisiniz.
 2. Sonrasında açılan sayfada Uzak Masaüstü Bağlantısı kuracağınız uzaktaki bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresini girerek “OK” tuşuna tıklayabilirsiniz.
 3. RDP için varsayılan Port (TCP 3389) kullanıldığı takdirde Computer alanında Port yazılması zorunlu olmayacaktır.
 4. RDP Port’u değiştirildiği takdirde Computer kısmına External_IP_adresiniz:Yeni_Port formatında Sunucu Hostname yazılmadır. Ya da Hostname yerine IP adresi yazılması gerekecektir.
 5. Girmiş olduğunuz kullanıcı bilgilerinin doğrulanması sonrasında sertifika ile ilgili çıkan uyarıda “Evet” e tıklayarak devam edebilirsiniz.

Tüm işlemlerinin başarılı şekilde tamamlanması sonrasında bağlantı kurmak istediğiniz uzaktaki sunucuya erişim sağlayabileceksiniz.

Uzak Masaüstü RDP Nedir? Nasıl Kullanılır? 2

RDP Güvenli midir?

Herhangi bir bilgisayarı dışardan kullanıma açan her uygulamanın bir güvenlik açığı yaratabilme potansiyeli bulunmaktadır. Uzak masaüstü bağlantı çözümü olan RDP de buna dahildir. RDP bağlantı noktası (3389 numaralı port) herkes bilir ve düzenli olarak istismar olasılığına karşı taranmaktadır. Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı internet üzerinden istiyorsanız iyi bir güvenlik stratejisi belirlemeniz gerekmektedir.

Kurumsal kullanıcıların, RDP sunucusuna bağlanmak için güvenli yol olarak Uzak Masaüstü Ağ Geçitlerini kullanma şansı olabilir. Ancak, şahıs olarak Windows kullanıcılarının böyle bir seçeneği bulunmamaktadır. Bunun yerine, şahıs kullanıcıların güvenli RDP bağlantıları oluşturabilmeleri için bazı pratik yollar kullanmaları gerekmektedir. Güvenli bir RDP bağlantısı kurmak için ipuçlarını şöyle maddeleyebiliriz:

 • Uzak Masaüstü Bağlantısı’na internet üzerinden açık olacak şekilde izin vermeyin. Eğer internet üzerinden RDP kullanmanız gerekiyorsa kendi sanal ağınızı (VPN) kurun. Bundan önce de kendi sanal ağınıza güvenli bir tünel oluşturmak için RDP AĞ Geçidi kullanabilirsiniz.
 • Ağ düzeyinde kimlik doğrulamasını etkinleştirin. (NLA) yapacağınız bu işlem Windows Server 2012, Windows 10 ve daha güncel sürümlerde varsayılan olarak etkinleştirilebilmektedir.
 • RDP bağlantılarına erişimi sadece yönetici olmayanlara izin verecek şekilde ayarlayın. Çünkü, standart kullanıcı hesapları yazılım yükleyemez, ayarları değiştiremez ve dosyalara erişimi sınırlıdır. Böylece verilebilecek herhangi bir hasarı önlemiş olursunuz.
 • Yanlış şifre giriş sayısını sınırlandırın. Böylece kötü amaçlı girişimleri engellemiş olursunuz.
 • Güvenli ve karmaşık şifreler kullanmaya özen gösterin. Aynı şifrenin birden fazla hesap için kullanılması güvenlik açığı oluşturacaktır.
 • Maksimum güvenlikli şifreleme için RDP ayarlarını yapılandırın.

Varsayılan şifreleme düzeyi ayarı için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

 • Bilgisayar yapılandırması
 • Yönetim Şablonları
 • Windows Bileşenleri
 • Uzak Masaüstü Hizmetleri
 • Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı
 • Güvenlik
 • İstemci Bağlantısı Şifreleme Düzeyini Ayarla
 • Etkinleştir
 • Yüksek Düzey

Her zaman en yüksek şifreleme düzeyini kullanmak, güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı RDP Çalışma Prensibi Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilen RDP protokolü, temelinde Windows kullanıcısının ağ bağlantısı ile uzaktaki bir bilgisayara grafik arayüzü ile bağlanmasıdır.

Microsoft’un Hyper-V ve Azure platformları varsayılan uzak bağlantı protokolü olarak uzak masaüstü RDP’yi kullanmaktadır. Bu iletişim RDP üzerinden çoklu kanallar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu protokol teorik olarak 64000 benzersiz kanalı desteklemektedir. Basitçe anlatmak gerekirse; Uzak Masaüstü Bağlantısı, uzaktaki sunucuyu klavye ya da mouse gibi cihazlarla kontrol etmeyi sağlamaktadır. Bu iletişim boyunca, özellikle veri sunucudan istemciye doğru giderken, bağlantı oldukça asimetrik olmaktadır. RSA’nın RC4 blok şifrelemesi RDP bağlantısında varsayılan olarak kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Uzak Masaüstü Bağlantısı için her Windows sürümü uygun mudur?

RDP yani Uzak Masaüstü Bağlantısı sadece Windows’a ait bir protokoldür. Sadece Windows PC’leri ve bunu destekleyen Windows sürümlerinde kullanılabilmektedir. Windows’un her sürümü bu uygulamayı desteklemez. Örneğin; Windows 10 Home, Uzak Masaüstü Bağlantısı uygulaması konusunda istemci olarak kullanılabilir fakat sunucu olarak kullanılamamaktadır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı kurmak için IP adresini ve Host (ana bilgisayar) adını nereden bulabilirim?

Ana bilgisayar adı ve yerel IP adresi bilgilerine ulaşmak için şu adımları izlemeniz gerekmektedir; Windows Ayarları- Ağ ve İnternet- Ağ Özelliklerini Görüntüleyin. Bu adımları sırasıyla tıklayarak istediğiniz bilgilere ve bilgisayarınız hakkındaki diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

RDP Uzak Masaüstü Bağlantısı hangi işletim sistemlerinde kullanılabilir?

RDP Linux, macOS, Unix, Android ve iOS gibi birçok popüler işletim sisteminde kullanılmaktadır. Bunun yanında RDP esasında International Telecommunication Union-Telecommunication (ITU-T) T. 128’in genişletilmiş halidir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bu sayede işletim sistemine sahip herhangi bir cihaz birbirleri arasında bağlantı kurabilmektedir.

Google SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.