URL uzunluğu SEO’yu etkiler mi?

URL uzunluğu SEO’yu etkiler mi?

Sürekli geliştirmeye çalıştığımız sitelerimizin arama motorunda üst sıralarda yer alması için dikkat ettiğimiz ve dikkat etmemiz gereken pek çok kriter bulunuyor. Takip etmemiz ve uygulamamız gereken fazla sayıda çalışma olmasına rağmen artık arama motoru optimizasyonu çalışmaları öyle bir hale geldi ki en küçük detayları bile hesap eder olduk. Bu detaylardan bir tanesi de URL uzunluğu SEO ilişkisi, URL uzunluğu SEO’yu etkiler mi?

Google, Robots.txt’yi resmi standart haline getirmek istiyor

Peki URL uzunluğu SEO’yu etkiler mi?

Google’dan John Mueller geçenlerde bir kullanıcının sorusu üzerine Google Webmaster Central Hangout’ta bu konuda bir paylaşım yaptı. John Mueller, URL uzunluğunun 1000 karakterin altında kalması gerektiğini belirtti. Bu sayı, SEO ile ilgili olarak URL uzunluğu hakkında bir tartışma sırasında bir Google Webmaster Central Hangout’unda belirtildi.

URL’lerin uzunluğu genelde belirli sayıların üzerine çıkmaz bu kadar yüksek sayılara ulaşması pek karşılaşılan bir durum olmasa da 1000 karaktere ulaşmak veya 1000 karakteri aşmak imkansız değildir. Parametreler ve alt klasörler gibi çeşitli faktörler, bir URL’nin uzunluğunu büyük ölçüde arttırabilir.

URL uzunluğu hangi noktada SEO’yu etkilemeye başlar?

John Mueller’in konu üzerinde yaptığı açıklamaya bakılırsa URL uzunluğu 1000 karakter ulaşana kadar URL uzunluğu konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Başka bir deyişle, çalışmak için bolca yeriniz var. Bununla birlikte, genellikle URL’leri kısa tutmanız ve gerektiğinden daha uzun yapmaktan kaçınmanız önerilir.

Web tarayıcıları, uzunluğu 2.000 karaktere kadar olan URL’leri kullanabilir; bu da Google’ın 1.000 karakter sınırlamasını özellikle dikkat çekici görünüyor. Açık söylemek gerekirse, Mueller orada rastgele bir sayıdan da bahsediyor olabilirdi ama bu sayıyı daha önce de paylaşmıştı.

John Mueller, 2009’da Google yardım forumlarındaki bir başlığa verdiği cevapta “1000’den fazla karakterden oluşan URL’leri kesinlikle tarayabilir ve dizine ekleyebiliriz ancak bu iyi bir uygulama olduğu anlamına gelmez :-)”

İşte orada da verilen mesajda olduğu gibi URL’leri kısa tutun, ancak biraz daha uzarsa da bu konuda strese girmenize gerek yok. 1000 karakterin altında oldukları sürece herhangi bir sorun bulunmuyor.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Mueller’in aşağıdaki videoda yer alan açıklamasını 42:39 işaretinden itibaren izleyebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.