URL Kısaltma Nedir, Nasıl Yapılır?

URL Kısaltma Nedir, Nasıl Yapılır?

URL kısaltma nedir, nasıl yapılır konusuna geçmeden önce sizlere URL hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız. URL, Uniform Resource Locator (Tek Tip Kaynak Bulucu)’ın kısaltmasıdır. Bir URL, Web’deki belirli bir kaynağın bulunduğu benzersiz adresi ifade eder. Bilgisayarlarımız sunucular ile iletişim kurarken sayısal olarak iletişim kurar. Bu sayısal iletişimi sağlayan IP adreslerini aklımızda tutmak zor olacağından bilgisayarlarımız bu sayıları metinsel ifadelere dönüştürdükten sonra bize göstermektedir. Bu dönüşümün sonunda elde edilen metinsel adreslerin tümüne URL denir. Teorik olarak, her geçerli URL eşsizdir. Bu adresler (URL) bir HTML sayfası, bir CSS belgesi, bir resim vb. şeklinde verilerin tutulduğu dosya konumlarına erişmek için kullanılır. Örneğin, https://www.google.com/ bir URL’dir.  URLlerin düzgün bir şekilde görüntülenebilmeleri için 2083 karakteri geçememeleri gerekmektedir. Fakat uzun URL’ler kullanıcılar üzerinde negatif etkiye sahiptir.

Arama motorları bu uzunluğu dert etmese de göze hitap etmeyen ve uzunluğu nedeniyle kopyalanırken ya da sosyal medya paylaşımlarında kullanırken hareket kabiliyetini azaltan uzun URL’ler kullanıcı tarafında okunurluğunuzu etkiler. Bu kötü etkilerden kurtulmak için geliştirilmiş olan URL kısaltma uygulamalarıyla web sitenizi bu tip negatif etkilerden arındırabilirsiniz. Bunun için URL kısaltma işlemi, işinize yarayacaktır.

URL Kısaltma Ne İşe Yarar?

Uzun bir URL’i kopyalamak zor olacağından
ve kullanıcıya görsel olarak kötü görüneceği için bu bağlantı adresinin, uygun URL
kısaltma araçlarıyla birlikte orijinal karakter uzunluğunun çok çok altına
düşürülmesi işlemine URL kısaltma denir. Uzun karakterli URL’ler sosyal medya
ve benzeri platformlarda bulunan karakter limitlerine takılabilirler. Bu
sorunun önüne geçmek için URL kısaltma uygulamalarından yararlanabilirsiniz.
Örneğin; 70 karaktere sahip bir URL olduğunu varsayalım, bu URL’yi kısaltma
araçlarıyla 15 karaktere kadar düşürmeniz mümkündür. Bu kısaltma size birçok
avantaj sağlamaktadır. URL kısaltma hizmetleri, çoğumuzun düşündüğünden daha
uzun süredir hayatımızdadır. Dünyada ilk olarak TinyURL tarafından 2002’de
ortaya çıkarılmıştır. Bu alanda her geçen gün yeni firmalar bir dizi yeni
avantajla hayatımıza girmeye devam etmektedir.

İşinize Yarayacak En İyi 5 URL Kısaltma Sitesi

  • Bitly: Kullanıcılarına ücretsiz hizmet veren Bitly, Bit.ly alan adını kullanarak bağlantılarınızı kısaltmanıza izin vermektedir. Ücretsiz servisine ek olarak sunduğu premium hizmetinde kendi özel alan adınızı kullanarak link kısaltmanızı sağlamaktadır. Ücretli sürümünde ayrıca bağlantı hedefleme özelliğine sahiptir. Bu sayede tek tek bağlantılarınızı izleyebilir ve ilgili analizlerinizi alabilirsiniz.
  • TinyURL: Gizliliği seven kullanıcılar için en iyi kısaltma servisidir. Hesap açmadan işlem yapabilirsiniz. Bitly ve çoğu URL kısaltma hizmeti veren servisten farklı olarak, kısaltılmış URL’nizde görünen dizeyi özelleştirebilme imkanı tanımaktadır. Fakat herhangi bir analiz veya başka hizmet sunmamaktadır. TinyURL kullanarak  https://tinyURL.com/y3xvrfpg gibi rastgele bir kombinasyon yerine https://tinyURL.com/benimsitem gibi bir kısaltma oluşturabilirsiniz.
  • AdF.ly: Bağlantı kısaltma servislerinden biri olan adfly bunun yanında bağlantılarınızdan para kazanmanıza da olanak sağlar. Farklı ziyaretçiler oluşturduğunuz bağlantılara tıkladığında onlara 5 saniyelik reklamlar izleterek para kazanabilirsiniz. Kullanım olarak Ücretsizdir. Ayrıca bağlantılarınızın tıklanma performanslarına dair verileri de adfly ile elde edebilirsiniz. Ayrıca bağlantılarınızın nasıl performans gösterdiğine dair veriler de edinebilirsiniz, böylece bu bilgileri gönderdiğiniz bağlantılar ve hedef kitlenizin ne aradığı hakkında daha iyi
  • Rebrandly: Ayda 500 URL’e kadar ücretsiz olarak dönüştürmenize olanak sağlar. Ücretsiz sürüm bağlantılarınıza aylık yapılacak 5000 tıklamadan sonra deaktif olmaktadır.
  • Bit.do: Ücretsiz şekilde URL kısaltma hizmeti sunan bir servistir. Bağlantılarınızın trafik istatistiklerini de sizinle ücretsiz paylaşmaktadır. Kısaltılmış linkte kendi alan adınızın ismini geçirmek isterseniz premium seçeneği de mevcuttur.

URL Kısaltmanın Avantajları  

Çeşitli servisler aracılığı ile URL
kısaltma işlemini gerçekleştirerek web siteniz üzerinden pek çok avantaj
sağlayabilmeniz mümkündür. Bunlar;

  • Bağlantıları daha kolay ve efektif bir şekilde yönetebilirsiniz: SEO kriterleri nedeni ile URL bağlantılarında anahtar kelime geçirme zorunlu bir hale gelmiştir. Bu durum Google’da üst sıralara yerleşmek için yapılan bir faaliyettir. Fakat kullanıcılar için sosyal medya platformlarında bu denli uzun URL’leri paylaşmak bir hayli zahmetlidir. URL kısaltma işlemi ile bağlantılarınızı kullanıcılar adına kullanılabilir hale getirebilirsiniz.
  • URL üzerinden yapılan verileri analiz edebilirsiniz: Bu anlamda destek almak istediğiniz noktada, özellikle Bitly sahip olduğu özellikler nedeni ile dikkat çeken bir servis olmuştur. URL’niz üzerinden yapılan tıklamalarda kullanıcılara ait detaylı verilere erişim sağlayarak, siteniz adına yararlı güncellemeler yapabilirsiniz.
  • Paylaşımı teşviki sağlar: URL kısaltıcılar sayesinde daha az alanda yer kaplayacak bağlantılar elde edebilirsiniz. Bu sayede Twitter gibi maksimum 140 karakter kullanabildiğiniz platformlarda kullanıcının rahatlıkla paylaşım yapabilmesine olanak sağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcılara yararlı özellikler sunar: URL kısaltıcı servisler pek çok noktada kullanıcı deneyimini iyileştirdiğinden yararlı özellikler sunmaktadır. Tıklama verisi izleme ve derleme özelliği bunlardan yalnızca biridir.

Web sitelerinizin hızını test edebileceğiniz 7 profesyonel araç ile ilgili bilgi almak için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

URL nedir?

URL, Uniform Resource Locator (Tek Tip Kaynak Bulucu)’ın kısaltması olup, web sitesineki belirli bir kaynağın bulunduğu benzersiz adresi ifade eder.

URL kısaltma nedir?

URL kısaltma araçlarıyla birlikte orijinal karakter uzunluğunun çok çok altına düşürülmesi işlemine denir.

En iyi URL kısaltma siteleri nelerdir?

Kullanabileceğiniz en iyi URL siteleri; Bitly, TinyURL, AdF.ly, Redbrandly ve Bit.do’dur.

Bu Yazılarıda Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.