URI ile URL arasındaki fark nedir?

URI ile URL arasındaki fark nedir?

URL’nin URI’ye göre daha belirgin ve farklı işlevler sağlamasına rağmen karıştırılan URI ile URL arasındaki fark nedir?

URL, teknik olarak URI’nin başlangıç kısmı yani scheme alanı olarak söylenebilir. URL’nin ardından da URN gelmektedir. Ancak teknik söylem ve yazım kullanımlarında URI yerine URL ifadesi kullanılıyor ve bir sorun olmuyor.

URI ile URL arasındaki fark nedir?

Her URI bir kaynağı işaret edemeyebilir, orjinal adının içinde bulunan ifade de olduğu gibi sadece tanımlayıcı olabilir.

URI: Uniform Resource Identifier’in kısaltılmış hali olan URI, internet üzerinde bir kaynağın tam yerine işaret eden (resim veya belge) standart formata uygun bir karakter dizisidir. Kısaca bir URL’nin altında bulunan kaynağın tam yoluna işaret eder. Örneğin https://www.moondiggy.com/uniform-resource-identifier-nedir-uri-nedir/ bir URI’dir.

URL: Uniform Resource Locator’ın kısaltılmış hali olan URL, Türkçe haliyle Birörnek Kaynak Konumlayıcı veya Tekdüzen Kaynak Bulucu şeklinde karşımıza çıkabilir. Aslında gayet basit tanımlı olan URL, internet üzerinde kaynağın yerine işaret eden standart bir formata uygun karakter dizisidir. Örneğin https://indir.com/ bir URL’dir.

URL’ler tüm işlevlerin dışında web sitelerinin içinde bulunan belirli klasörler ile alt klasörleri ve ayrıca click izleme gibi URSL’de depolanabilecek tüm parametreleri içeriyor. URL ile URI arasındaki fark ise URL’ler ana kaynak, URI’ler ise detayları gösterir.

URL, URI ve SEO İlişkisi

URL, UTI gibi faktörlerin seo’ya bir çok avantajı bulunurken en önemli 3 adet avantajı vardır. Bunların ilki Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi. Bir sayfada bulunan title tag’i gizlesek dahi insanlar tarafından okunması kolay olan, dil bilgisi olarak doğru ve sayfanın tam olarak ne ile ilgili olduğunu belirten url kullanmak çok daha karlı olacaktır.

Bir diğer avantaj ise Sıralamalar.  URL ve URI aralığında geçirdiğiniz anahtar kelimeler sayesinde, arama motorları makale içeriğini daha iyi tanıyarak üst sıraya alabilir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.