Uniform Resource Identifier nedir? URI nedir?

Uniform Resource Identifier nedir? URI nedir?

URI yani Uniform Resource Identifier internet üzerinde sürekli gezinen ve web sayfalarındaki bağlantılarla ilgilenen kişilerin bilmesi gereken bir dizgidir.

Genel olarak bir çok kişinin bildiği fakat isim olarak hakim olmadığı Uniform Resource Identifier, kısaca internet sitelerine bağlandığınızda URL’nin yanı sıra daha detaylı ve odak nokta olan bağlantıdır.

Uniform Resource Identifier nedir? URI nedir?

Uniform Resource Identifier yani kısa haliyle URI nedir? , internet üzerinde bulunan bir kaynağın tam noktasına işaret eden (dosya, resim veya video gibi) standart formata uygun bir dizi karakterlerdir. Kısaca bir url’nin altında bulunan kaynağın tam olarak noktasını gösterir, örneğin: https://www.magazinhaberleri.com/wp-content/uploads/2019/06/mh-logo-yeni-256×42.png

URL ile kıyaslayacak olursak URL, URI’ın oluşumunda temel adımları atar. URL, URI ve URN şeklinde 2 kapsama sahipler. Hem URN’ler hem de URL’ler URI’dır. belirleyici bir URI ile anı anda hem isim hem de konumlandırıcı olunabilir.

Link Research Tools Nedir?

İngilizce karşılığı “Uniform Resource Locator” ve kelimelerin baş harfiyle URI adını alıyor. Türkçe karşılığı ise “Tekdüzen Kaynak konum belirleyicisi” veya “Bir örnek kaynak bulucu” anlamlarına gelebiliyor. 1994 yılında Tim Berners-Lee tarafından bulunmuş ve belli bir formata sahip olmuştur. Bu format UNIX dizin yapısı formatı halindedir.  Teknik olarak URL, URI’nın başlangıç kısmıdır ve ardından URI gelmektedir. Ama söylem ve yazım kullanımlarında URI yerine URL ifadesi daha çok kullanılmakta ve bir sorun bulunmamakta.

  • Her URL, URI olabilir fakat her URI, URL olamaz,
  • URI’ler bir adres olmasına rağmen gerçek kaynağı göstermez sadece tanımlar.

 

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.