Uluslararası Pazarlama Stratejileri - Moondiggy

Uluslararası Pazarlama Stratejileri

Uluslararası Pazarlama Stratejileri

Uluslararası pazarlama stratejileri, çeşitli firmaların rekabet alanlarında dijital pazarlama başta olmak üzere, çeşitli pazarlama alanlarında potansiyel müşterilerine ulaşmak için ulaştıkları yöntemler silsilesinden oluşmaktadır. Firmalar hem kendi sektörlerinde, hem de alternatif sektörlerle kurumsallaşma yarışına girmiş durumdadırlar. Uluslararası ya da yerel pazarlama stratejilerinin tamamında ise uygulanan bütün yöntemlerde, düzenli ve planlı bir program ile sürekliliği kazanmak üzerine kuruludur.

“Her kör satıcının, bir şaşı alıcısı vardır” deyimini daha önce duydunuz mu? Günümüz küresel tüketici toplumunda her türlü metalaşmış materyal, fikir ya da hizmet satılabilmektedir. Bu noktada firmaların kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık vermek önceliğiyken, kurumsallaşma çalışmaları yaparak, rekabet havuzunda paydalarını geliştirme çalışmaları da sektörel varlıklıklarını sürdürmeleri açısından oldukça önemlidir. Geleneksel ya da dijital pazarlama yöntemi içerisinde uygulanabilecek birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında sektöre bağlı olmadan en normatif olanı seçmek isteyen firmalar da uluslarası pazarlama stratejilerine yönelmektedir.

Uluslararası Pazarlama Nedir?

Uluslararası pazarlama; çeşitli marka, firma, kurum ve
kuruluşların uluslararası alanda hedefledikleri pazarlama amaçları
doğrultusunda yaptıkları çalışmalara verilen isimdir. Bu çalışmalarda yerel
olarak yapılan çalışmaları, uluslararası alanlara taşıyarak, geleneksel yapıyı
küresel olana uyarlamak amaçlanmaktadır.

Uluslarası Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Uluslarası pazarlama stratejileri; yerel ağda başarılı olan stratejinizi, uluslararası alanda da uygulamaya yönelik çalışmalar bütünüdür. Genel olanda özel olanı, özel olanda da genel olanı görmek büyük fark yaratacaktır. O yüzden strateji oluştururken, genel olan küresel çalışmaları bir araya getirmeli, özel olan hizmetlerinizi ve ürünlerinizi de buna uyarlamanız gerekmektedir.

Uluslararası pazara sağlayacağınız hizmetleri ilk başta belirli ülkeler üzerinden başlatmanız gerekmektedir. Buna uygun olarak da giriş yapacağınız ülke içerisinde bulunan rakiplerinizi, sektörü ve potansiyel müşterilerinizi araştırmanız gerekmektedir. Uluslarası pazarlama stratejilerini bu aşamaları tamamlamanızın ardından 4 başlık altında inceleyebiliriz;

 • Tek
  ürün, tek mesaj.
 • Tek
  ürün, ayrı mesaj.
 • Farklı
  ürün, aynı mesaj.
 • Farklı
  ürün, farklı mesaj.

Uluslararası
Pazarlama Stratejileri: Tek Ürün – Tek Mesaj

Tek ürün, tek mesaj stratejisi, genellikle dünya çapında üne ve
şöhrete sahip olan firmaların uyguladığı bir pazarlama stratejisidir. Markanın
hali hazırda sahip olduğu kurumsal kimlik, bu noktada ürünlerine ve
hizmetlerine de yansıdığı için, bu ürünleri tanıtmak için uluslararası alanda
tek kampanya yürütmek yeterli olmaktadır. Yiyecek, içecek ve giyim firmaları
genellikle bu kampanyayı yürütmektedir.

Örneğin Nike markasının sahip olduğu “Just Do It!”.

Uluslararası
Pazarlama Stratejileri: Tek Ürün – Farklı Mesaj

Belirli bir ürünün, değişen toplumsal ihtiyaçlara uygun olarak
pazarlamasının yapılması, toplumun her kesiminden karşılık görmesine olanak
sağlamaktadır. Tercih ettiğiniz kampanya biçiminde esas olan yapı, kampanyayı
yürüttüğünüz toplum kesimin ihtiyaçlarını doğru anlamaktan geçmektedir.

Örneğin Apple ürünleri Amerika ve Avrupa’da temel işlevleri ile
reklam kampanyalarını yürütürken, Türkiye içerisinde lüks tüketim ve kaliteyi
gösteren araçlar olarak nitelendirilmektedir.

Uluslararası
Pazarlama Stratejileri: Farklı Ürün – Aynı Mesaj

Uluslararası alanda hizmet veren şirketler, alternatif üretim
biçimleri izleyebilmektedir. Bu noktada kültürel öğeler, ülkelerin izin verdiği
materyal biçimleri ve ürün üretim, satış ve dağıtım faaliyetleri referans
gösterilebilmektedir.

Örneğin Amerika’da üretilen Ford model araçlar ile Türkiye’de
üretilen araçlar aynı olmamasına karşın, reklam kampanyaları aynı ölçüde
ilerlemektedir.

Bu Yazılarıda Sevebilirsiniz

Uluslararası Pazarlama Stratejileri: Farklı Ürün – Farklı Mesaj

Uluslararası alanda faaliyet gösteren firmalar, faaliyet
gösterdikleri ülkelerin toplumsal yapılarına uygun reklam kampanyaları ve
ürünler oluşturmakla mükelleftir.

Örneğin Burger King ürünlerinde “%100 Helal Et” sertifikası oluşturarak, Müslüman kültüründe yemesi helal olan et ve tavuk ürünleriyle ürün oluşturmaktadır.

Retargeting (Yeniden Hedefleme) Nedir? Nasıl Yapılır? blog yazımızı ziyaret ederek dijital reklam kampanyalarınızı güçlendirebilirsiniz.

Uluslararası pazarlama nedir?

Uluslararası pazarlama; çeşitli marka, firma, kurum ve kuruluşların uluslararası alanda hedefledikleri pazarlama amaçları doğrultusunda yaptıkları çalışmalara verilen isimdir.

Uluslararası pazarlamanın faydaları nelerdir?

Uluslararası pazarlama stratejileri ile sektör içerisindeki rakip firmaların müşteri kitlesine erişim sağlayabilmek mümkün.

Uluslararası pazarlama stratejileri nelerdir?

Uluslararası pazarlama mantığı 4 farklı madde üzerinden değerlendirilebilir: Tek ürün tek mesaj, tek ürün ayrı mesaj, farklı ürün aynı mesaj, farklı ürün farklı mesaj.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

duda seowordpress 360 viewermarka yönetimi dersiwordpress layoutgoogle dan önce hangi arama motoru vardısosyal medya editörlüğüwordpress alan adı değiştirmekişisel web sitesi tasarımlarımustafa eslek wordpresspdf arama googlekeremiyaperformans pazarlama ajansıseosferaavada elementorseo one pagegoogle analytics yoast seogoogle aramada üst sıralara çıkmaweb tasarım kampanyareklam tasarım ajanslarıwp google analyticssearchmetrics priceudemy wordpresswordpress portfolio theme freegoogle olan arama motorunun ilk adıgoogle arama motorunun ilk adı nedirmeta arama motorlarıvad är on page seoEn İyi Sosyal Medya Ajanslarıwordpress e shopbing arama motoruseo roi hesaplamagrafik web tasarımdudullu web tasarımgörsel arama motorugoogle arama motoru nedirsitenizi google kaydedinseo ordtemplates wordpresshazır internet sitesigoogle optimizasyonuseo uyumlu sitesosyal medya beğeniataşehir web tasarımwordpress oceanwponepress wordpressweb tasarım ismekanalisi seo googlesage woocommerceyandex arama motoru mugoogle chrome görsel aramakamera arama motoruwordpress web tasarımıkurumsal seo ajansısosyal medya girişdokan elementordijital pazarlama iletişimifotoğrafla google aramabacklink 2020sosyal medya işlerieski ve yeni arama motorlarısosyal medya da pazarlamaweb sayfası tasarımıetkili pazarlama teknikleriguid wordpressmedya marketingseo paginasosyal medya ve halkla ilişkilerwordpress sqlsafirtemagoogle görsel arama uygulamasıwp maintenancexstore wordpressqwant arama motoru indirbästa seoseo danışmanlık hizmetimarka oluşturma örnekleriprofesyonel seo hizmetiwpml to polylangphotoshop ile web arayüz tasarımılighthouse wordpressİstanbul Sosyal Medya Ajanslarıjevelinarchie arama motoru