Ücretsiz SSL nasıl alınır?

Ücretsiz SSL nasıl alınır?

Sitelerimizde SSL kullanımı artık neredeyse zorunlu hale geldi. Tarayıcılar SSL sertifikası olmayan sitelere girerken güvenli değil uyarısı verirken Google’da ise arama sonuçlarını etkilemeye başladı. Arama sonuçlarında ilk sayfada neredeyse hiç SSL sertifikası olmayan site görmedim doğrusu.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası kullanan sitelerde verilerinizin güvenliği önemsenir, Verileriniz sunucu ve sizin aranızda güvenli bir yol izleyerek aktarım sağlar. SSL sertifikası olmayan bir kaynaktan veri müdahalesinde bulunulamaz tarayıcılar bu durumda “Güvenli Değil” hatası vermektedir.

Ücretsiz SSL Sertifikası nasıl Kurulur?

Ücretsiz SSL sertifikası 90 gün süre ile alınabiliyor, 90 günlük süre bittikten sonra aldığımız site üzerinden yenile tuşuna basarak yeniden süre uzatabiliyoruz.

İlk olarak sslforfree.com sitesine giriyoruz. Ardından SSL kullanmak istediğimiz site adresini görselde işaretlenen alana yazıyoruz ve “Create Free SSL Certificate” tuşuna tıklıyoruz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 1

Üçüncü adım olarak karşımıza gelen sayfadan kayıt oluyoruz. Bu adımdan sonra bizi direkt olarak SSL kurulum sayfasına yönlendiriyor.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 2

Bu kısımda alanları kontrol ederek adımları geçmek için “Next Step” tuşlarına basarak ilerliyoruz. Ardından karşımıza Alan adını doğrulamamız için bize 3 seçenek sunuyor. Biz en hızlı ve yapacağımız işlemin bütünlüğünü sağlamak için HTTP File Upload seçeneği ile ilerleyeceğiz. Dilerseniz diğer adımlardan devam edebilirsiniz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 3

Bu adımda bizeden bir dosyayı indirip sunucumuza yüklememizi istiyor.”1″ numaralı alana verilen “Download Auth File” tuşuna tıklayarak indiriyoruz. Ardından “/.well-known/pki-validation/” yolunda bir dosya oluşturacağız bunun için cpanel üzerinden dosya yöneticisine giriş yapıyoruz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 4

“public_html” yoluna giderek ardından “+Klasör” tuşu ile ilk önce dosyalarınızda yok ise “.well-known” dosyasını oluşturuyoruz. sonraki adımda ise bu dosyaya girerek yeniden “+Klasör” tuşuna basarak “pki-validation” klasörünü oluşturuyoruz. Dosya yükleme kısmına gelerek indirdiğimiz dosyayı bu alana yüklüyoruz. Ve doğrulamak için son tuşa tıklıyoruz.

SSL kurulumu için yeni bir sayfaya gidiyor ve dosyaları indiriyoruz. “Download Certificate(.zip)” tuşuna tıklayarak indiriyor zip dosyasından çıkartıyoruz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 5

Bu adımdan sonra cPaneldeki SSL/TLS alanına giriyoruz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 6

İndirdiğimiz dosyaları bir kod düzenleyici aracılığı ile açıyoruz. Not defterinide kullanabilirsiniz. Sağ tıklayarak “Birlikte aç/Şununla aç” seçeneğini seçerek dosyaları açıyoruz.

Ücretsiz SSL nasıl alınır? 7

Karşımıza çıkan metnin hepsini kopyalayıp cPaneldeki uygun alanlara yapıştırıyoruz.

ca_bundle.crt –> Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)

certificate.crt –> Sertifika: (CRT)

private.key –> Özel Anahtar (KEY)

bu dosyaları eşleştirerek yüklemelisiniz. “Sertifika Yükle” tuşuna basarak sertifikayı yüklüyoruz.

Son adım olarak sslforfree.com sitesine dönerek yüklemeyi doğruluyoruz ve sertifikamız kullanıma geçmiş oluyor 90 gün boyunca kullanabilirsiniz. 90 gün bittikten sonra siteye tekrar girerek süreyi uzatabilirsiniz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.