Tıklama Oranı (TO) bir sıralama faktörü mü?

Tıklama Oranı (TO) bir sıralama faktörü mü?

Tıklama Oranı (TO) internet sitenizin SEO performansını doğrudan etkileyen bir sıralama faktörü mü?

SEO ile ilgilenen kişiler tarafından uzun süre boyunca tartışılan bu konu Cornell’den Thorsten Joachims, 2002 yılında bu konuya: “iyi bir arama motorunun ilgili içeriği sıralamada üst sıralarda sunması gerektiğini” savunarak Arama motorunun kullanıcılar tarafından tıklanan bağlantıların sıralamalarda kullanılması gerektiğini söyledi.

İçerik uzunluğu bir sıralama faktörü mü?

2016 yılında Larry Kim, hem ücretli hem de organik aramalarda 1.000 farklı anahtar kelimenin tıklanma oranlarını karşılaştıran bir deney gerçekleştirerek: “Olağandışı bir şey oluyor” dedi ve ekledi, “Aradaki fark (bence) RankBrain’in daha yüksek organik tıklama oranlarına sahip sayfaların arama sıralamalarını yükseltmesidir.”

Geçtiğimiz son yıllar içerisinde Larry Kim ve Eric Enge arasında bu konu tartışılıyordu. Larry Kim sıralama faktörü olduğunu savunurken Eric Enge buna karşı çıktı.

Tıklama Oranı’nın sıralama faktörü olmadığına dair kanıt

Roger Montt’i CTR araştırma makalesinde 2018 yılında bahsettiği üzere tıklanma oranı manipülasyona açık bir şey. Facebook’da beğeni ve takipçilerden gelen bağlantılara kadar bir çok tıklanma satın alabilirsiniz fakat neden alınmıyor?

Çünkü bu bir sıralama faktörü olsaydı insanlar kesinlikle yapardı. Google CTR’ın kontrollü arama kalitesi testlerinden diğer etkileşim metrikleriyle birlikte kullanıldığını onayladı. Ama bu bunun sıralama faktörü olduğunu net bir şekilde belirtmiyor. Bununla birlikte Garry Ilyy’es 2016’da Tıklanma oranının bir google sıralama faktörü olmadığını belirtti;

Düşünürseniz, tıklamalar genel olarak inanılmaz derecede rahatsızlık verici,” dedi. “İnsanlar arama sonucu sayfalarında tuhaf şeyler yapıyor. Deli gibi tıklıyorlar ve genel olarak bu verileri temizlemek gerçekten çok zor.”

Sonuç?

Google arama motorunun tıklanma oranıyla orantılı bir sıralama yükseltme algoritması olduğunu destekleyecek bir kanıt yok. Tıklanma oranını manipüle edecek yazılımları engellemek de bunun bir sebebi olabilir.

Organik tıklanma oranınızı izlemeli ve iyileştirmeye çalıştırmalı mısınız? Evet. Tıklanma oranlarınız anahtar kelimedeki sıralamanızı değiştirmese de internet sitenizdeki içeriğin başarılı olup olmadığını kanıtlamak için fırsat olabilir. Tıklanma oranını artırmayacak diye bunu umursamaz davranmayın, tıklanma oranını artırmak daha fazla trafik çekmek için bir fırsat olabilir.

Tıklanma oranları internet sitenizin sıralamalarını artırmayacak kadar dağınık, basit. SEO çalışmalarınızda ağırlık verebileceğiniz bir çok farklı yer var!

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.