Yazılımcı adam için kullandığı editör ya da IDE oldukça önemlidir. Ben uzun bir süre notepad++ kullandım ve birçok IDE denedikten sonra benim için dosya ağacının yeterli olabileceğini düşündüm ve Sublime Text’te karar kıldım. Sublime Text 3 için anlatım yapacağım.Birlikte Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler konusuna değinelim.

Sublime Text 3 İndir

Sublime Text 3 indirmek için buraya tıklayın. Burada bilgisayarınızın işletim sitemine göre indirme işlemini yapın ve basitçe bildiğiniz kurulum işlemlerini yapın.

Sublime Text 3 Eklentiler

İlk olarak söylemek istediğim şey eğer Sublime Text 2 yada daha eski sürümleri kullanacak olursanız bazı eklentileri kurmanız gerekiyor.Yani en güncel sürümünü indirip kullanırsanız bazı eklentiler hazır kurulu gelebiliyor.

Şimdi eklenti kurulumuna geçelim.Sublime Text 3 de diğer editörlere göre biraz farklı bir eklenti kurulum ekranı var. CTRL+Shift+P tuşlarına basalım ve açılan ekrana Install Package  yazalım ve aşağıyı takip edelim.

Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler

Not: Bu ekranda eğer Install Package yazısı gelmiyorsa ;  Sublime Text 3  programında view -> Show Console menüsünü takip edin. Açılan konsola aşağıdaki kodları yazalım.

import urllib2,os,hashlib; h = 'eb2297e1a458f27d836c04bb0cbaf282' + 'd0e7a3098092775ccb37ca9d6b2e4b7d'; pf = 'Package Control.sublime-package'; ipp = sublime.installed_packages_path(); os.makedirs( ipp ) if not os.path.exists(ipp) else None; urllib2.install_opener( urllib2.build_opener( urllib2.ProxyHandler()) ); by = urllib2.urlopen( 'http://packagecontrol.io/' + pf.replace(' ', '%20')).read(); dh = hashlib.sha256(by).hexdigest(); open( os.path.join( ipp, pf), 'wb' ).write(by) if dh == h else None; print('Error validating download (got %s instead of %s), please try manual install' % (dh, h) if dh != h else 'Please restart Sublime Text to finish installation')

Eklenti kurarken bu işlem sürekli tekrar edecek unutmayalım.Şimdi de diğer eklentileri aynı şekilde Ctrl+Shift+p yaparak tek tek kuracağız.

1)Emmet Eklentisi

Bu eklenti notepad++ ve diğer birçok editör de Zen Coding olarak geçer.  Bu eklentiyi kurduğunuzda önünüze yazılarla dolu bir yeni sayfa gelir.Bunu kapatın ve HTML:5 ya da HTML:XT yazıp Ctrl+E tuşlarına basın.Birçok kaynakta HTML:5  den sonra TAB a basmanız söylenir ancak olmazsa siz belirttiğim gibi yaparsınız.

Bu eklenti sayesinde form elemanları , tablolar , div yapıları , stil atamaları  , ul , li yapıları gibi birçok yerde kısaltma yaparak kodlarınızı daha hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. örnek olarak input yazıp ctrl+e yaptığınızda kendisi otomatik oluşturur.

Ya da ul>li*5>a gibi bir kısa kod yazıp ctrl+e yaptığınızda size toplamda 5 adet içinde <a> olan ul > li etiketi oluşturur şöyle ki ;

<ul>
     <li><a href=""></a></li>
     <li><a href=""></a></li>
     <li><a href=""></a></li>
     <li><a href=""></a></li>
     <li><a href=""></a></li>
</ul>

Css olarak sağladığı kolaylığı ise şöyle ifade edelim. Örneğin ” margin-top:auto; ” kodunu hepimiz biliriz.Bu kodu daha kısa yazmak istersek şöyle yapıyoruz ; mt:a

2)Emmet CSS Spinnets Eklentisi

HTML kodlarını oluşturduğumuz Emmet eklentisinin CSS versiyonu.

3)ColorPick Eklentisi

CTRL+Shift+C kısayolu ile CSS de Renk Paleti açılımını sağlıyor.Böylece renkleri nokta atışı ile belirliyoruz.Kod ezberlemeye de gerek yok.

4)AutoFileName Eklentisi

HTML/CSS de resim,ses kıcaca yol belirtirken dosyaların isimleri gösteren bir eklenti.

Not: İsterseniz jquery için de olan eklentiler var onları da kurabilirsiniz kullanıyorsanız eğer.

Sublime Textte Yazıları Büyütmek & Küçültmek

Bu işlemi tarayıcılarda da olduğu gibi CTRL tuşuna basılı tutarak fare tekerini ileriye doğru itin. Aynı şekilde geri çekerek ufaltabilirsiniz.

Çoklu Seçim Özelliği

Bir kod satırı seçip ardından CTRL+D tuşlarına bastığımız anda çoklu seçim özelliği devreye girer. Böylece seçilen yerler tek bir seferde değiştirilebilir. Ama siz ALT+F3 özelliğini kullanın ve tek seferde aynı kod satırını tek seferde düzenleyin.

Sublime Text Tema Seçimi

Tema seçmek/değiştirmek için Preferences > Color Scheme menüsünden dilediğiniz temayı aktif edebilirsiniz.

Sublime Text Proje Yönetimi

Sol panelde proje yönetimi yapmamıza olanak sağlayan ,dosya ,resimlere erişmemizi sağlayan bir panel vardır. Bu panele View > Side Bar > Show Side Bar sekmelerini takip ederek ulaşabilirsiniz. Yeni bir proje eklemek isterseniz eğer Project menüsünden Add Folder to Project tıklayarak yeni proje klasörü oluşturabilirsiniz.