Genellikle kendini ispatlamış , e-ticaret işlemleri yapan , web tabanlı eposta ve güvenli iletişim ihtiyacının olduğu bütün sitelerde bu belgeyi görürüz. Adres çubuğunda “https” ibaresinin (yeşil renklidir) olması web sitelerinin bilgilerini güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan şifreleme çözümünün olduğunu gösterir. SSL Sertifikası Nedir , Seo’ya Katkısı Nedir ?SSL Sertifikası Nedir ? gibi soruların sorulması oldukça doğal. Google chrome güncellemesi yapıldıktan sonra da çoğu kişi sıralamaya etkisinin olup olmadığını da merak etmekte haklı olarak.

Bilgilerin başarıyla güvenli bir şekilde iletilmesi de SSL belgelerinin türüne göre değişmekte olan garanti tutarlarını oluşturur. Bu tutarlar ise SSL sertifikasının türüne göre değişkenlik gösterir ve (ortalama 10.000$ ile 1.750.000$) garanti tutarları arasındadır.

SSL Sertifikası Nedir ?

Kullanıcı Açısından Önemi

Kullanıcılar için SSL sertifikası güvenilirliğin ispatıdır. SSL Sertifikası güvenli bağlantıyı oluşturur ve kullanıcıların sitenizde işlem yapması için onlara güven aşılar. Onlar için iyi bir izlenim bırakabilir, en iyi kullanıcı deneyimini sunabilirsiniz. Böylece web servislerinize veya sitenize güven duymaları da büyük oranda artacaktır.

SSL Sertifikası Türleri

SSL sertifikası da kendi içinde sınıflara ayrılmakta.Bahsettiğimiz garanti tutarları gibi detaylar bunlara göre sınıflandırılmakta.

DV SSL (Domain Validation)

En çok tercih edilen SSL sertifikalarından birisidir.Anında kurulum kolaylığı sağlar ve belge gerektirmez. Bu sertifikada sadece domain bazlı doğrulama yapılmakta ve kullanıcıları için 10.000$ ile 50.000$ arasında değişmekte olan oranlarda güvenlik garantisini sunar.

Bu SSL sertifikaları yıllık 9,99$ ‘dan başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

OV SSL (Organization Validation) 

Bu SSL sertifikası , sertifikayı satın almak isteyen firmadan resmi belgeler talep eder ve doğrulanır. Kurum doğrulamalı mantığı ile çalışan OV SSL sertifikası için biçilen garanti tutarları ise 1.750.000$  seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

EV SSL (Extended Validation)

EV SSL sertifikaları, yukarıda sayılan sertifikaların özelliğini kapsar ve ek olarak adres çubuğunun başında yeşil bir bar içerisinde kurumunuzun adını da kullanıcılara iletir. EV SSL sertifikaları görünüm itibariyle de markanız, kuruluşunuz adına sizlere prestij katacaktır.

Wilcard SSL

Bu SSL sertifikası sizin yalnızca ana domaininizi değil , bağlı olan bütün subdomainleri de şifreler. Herhangi bir alt alan adı limiti olmadan hepsine  *.alanadiniz.com şeklind kurulum yapılmaktadır.