Speed Index (SI) Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Speed Index (SI) Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Dijital pazarlamanın sürdürülebilmesi ve ileri seviyelere taşınması, site hızının belirli bir seviyeye ulaştırılması ile ancak mümkün olabilecektir. Günümüzde gittikçe daha önemli hale gelen site hızı, sayfanın daha fazla kullanıcıya ulaşması ve istenen performansın elde edilmesi için büyük önem taşımaktadır. SEO çalışmalarının da temelde en çok hedeflediği unsurlardan biri olan site hızı, organik trafik oluşturmanın ilk gereksinimlerinden biridir. Bu doğrultuda gerek SEO çalışmalarının öncesinde gerekse sonrasında hız testi ve iyileştirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yazımızda “Speed Index (SI) nedir ve nasıl iyileştirilir?” hakkında detaylı bir yol haritası çizeceğiz.

Speed Index (SI) Tanımı

İlk olarak Speed Index nedir dendiğinde, web sitelerinde hız deyimini güçlendirmek için yapılan bir işlemdir diyebiliriz. Zayıf yönlerin değerlendirilip iyileştirilmesi için yapılan bu test işleminde web sitesinin hızını yavaşlatan bütün sebeplerin ortaya konması hedeflenir. Böylece yapılacak olan uygulamalarla web sitesinin hız deneyimi en iyi seviyeye ulaştırılabilecektir.

SI aracılığıyla web sitesinde bulunan içeriklerin aramalarda ne kadar süre içerisinde açıldığını ve sayfalara ulaşıldığını görmek mümkün. Tam zamanlı olarak hangi süre içerisinde yükleme sağlandığı bu yolla ortaya çıkar. Kullanıcı deneyimi (UX) bakımından hız indeksinin ölçülmesi ve iyileştirilmesi doğrudan trafiği arttıran bir olgudur. Bunun yanında web sitesi üzerinden yapılan teknik iyileştirmeler, sayfanın çalışmasını da daha aktif hale getirecektir.

Speed Index (SI) Çalışma Prensibi

Speed index nedir sorusundan sonra çalışma prensiplerinden biraz bahsedelim. SI genel anlamda bir sayfa hızı ölçüsü olmasından ziyade, sayfalara dair anlık komutların incelenmesini sağlamaktadır. Bu yöntem, tarayıcı üzerinden görünmeyen anlık komut dosyaları ve hız performansının etkilendiği unsurları dikkate alır. Bu sayede işlem anında ne gibi konularda hız düşüşü gerçekleştiği ortaya çıkar.

Web sitesi üzerinde performans sağlamaya çalışırken kullanıcı deneyiminden kaynaklı sorunlar yaşamak ya da bunun tam tersi olasılık mümkündür. Bu noktada denge unsurunu geliştirmek zorlu bir süreç gerektirir.

SI metriği ile sayfanın yüklendiği anın bilgisini edinmek bu aşamayı sağlayan araçların nasıl çalıştığını anlamak bakımından çok önemlidir. Bu sayede hatalı alan çözümlenir ve arızanın giderilmesi ya da performansın güçlendirilmesi bu sayede mümkün olabilir. SI metriğinin hız konusunda ortaya koyduğu sonuçlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Arama motorunda sıralama durum
 • Sayfa tıklama ve açılma oranı
 • Sayfa tıklama ve açılma arasında geçen süre
 • Sayfanın açılmasından sonra hemen çıkma oranı
 • Görsellerin açılma hızı
 • Tıklama sonrası sayfanın tamamının yüklenme hızı

Yukarıdaki anlık işlemlerin çalışmaları bu metrik sayesinde ölçümlenebilir ve sonuç itibarîyle gerekli çalışma ile iyileştirme için atılacak adımlar planlanabilir.

Bu incelemenin sonucu olarak, Google’ın web sitenizin çalışır halde olduğuna ikna olması hedeflenir. Bu yolla anahtar kelime seçimi de rahatlıkla çözümlenebilir.

Hız İndeksi Nasıl Ölçülür?

Kullanıcı deneyimlerini, web sitelerinin çalışma hızı biçimlendirir. Bu noktada kullanıcının deneyimlemek istediği ise aranan sonucun en hızlı şekilde ortaya çıkmasıdır. Sonuca ne kadar çabuk ulaşırsa içeriği tüketmek konusunda da o ölçüde istekli olacaktır. Bu noktada belirtmek gerekir ki web sitesi üzerinden inceleme yaparken her kullanıcı için ayrı ayrı deneyim incelemesi yapmak mümkün değildir. Bu sebeple Speed Index metriği, kullanıcı deneyimlerini üst düzeyde tahmin etmeyi hedefler.

Sayfa hızına dair inceleme yaparken Speed Index, http arşivlerinden faydalanır. Sayfaların hangi hızda görüntülendiğini, hangi hızda yüklendiğini ve aldığı kullanıcı tepkilerini ortaya koyar. Dolayısıyla SI ölçümünde ortaya çıkan değer, arama motorlarında yarıştığınız web siteleri ile siteniz arasındaki hız ve deneyim farkını ortaya koyar. Bu sayede yarışılan unsurlara karşı en doğru çözüme ulaşmak mümkün hale gelir.

Lighthouse ile Hız İndeksi Ölçümü

Lighthouse, hız indeksini çözümlerken tarayıcıda yüklenir durumda olan sayfanın doğrudan video kaydını alarak inceleme yapar. Bu sayede her kare arasındaki ilerleme ve işleyiş görsel olarak yansır. Yansıyan bu görseller üzerinden hız testi daha doğru sonuçlara ulaşır. Bir sonraki aşama olarak Speedline Node.js modülü ile çalışmaya devam eder. Web sitenizin Speed Index değerine ulaşmak için PageSpeed Insights raporu üzerinden lab verilerini inceleyebilirsiniz.

Lighthouse, web sitelerini sınıflandırırken performanslarını zaman bakımından belirtmek için milisaniye yerine saniye değerini verir. Hız indeksinin yorumlanmasında Lighthouse’un sunduğu eşikleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Hızlı/İyi Durumda: 0-3,4 saniye
 • Orta/İyileştirme Gerekir: 3,4 – 5,8 saniye
 • Yavaş/Zayıf: 5,8 saniyenin üzerinde

Index hesaplamalarında bu yöntemle gerçeğe en yakın sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. 

Etkili Speed Index için Birden Fazla Araç Kullanmak Faydalıdır

Hız indeksinde yakalanan performans ne kadar düşük saniyeye işaret ederse o kadar güçlü bir deneyim elde edebilirsiniz. Hız deneyimini en güçlü konuma getirebilen web sitesi, kullanıcı için hızlı ve etkili performans sağlar. Bu noktada önemli olan ilk yükleme hızı ve çalışma hızının yüksek bir değere taşınmasıdır. Dolayısıyla hemen çıkma oranları da düşer ve sayfanın verimi önemli derecede artar. Bunun etkisi en fazla kullanıcıların web sitesi üzerinde geçirdikleri zaman ile görülebilir. Bu sayede rahat bir gezinti ile sitenizdeki diğer sayfaların da görülmesi mümkün olur.

SEO çalışmalarının büyük çoğunluğunda geçerli olduğu gibi hız indeksinde de farklı seçenekleri değerlendirmek faydalı olacaktır. Farklı bakış açılarından değerlendirme yapılması, o kadar etkili bir sonuç elde edilmesi demektir.

Speed Index için en etkili araçlardan birinin PageSpeed Insights olduğunu söyleyebiliriz. Farklı metrikleri değerlendirmenin avantajlı olduğu düşünülürse bunun yanı sıra Pingdom, GTmetrix ve benzeri birçok araçtan destek almak da faydalı olacaktır.

Speed Index için Bilinmesi Gerekenler

Sayfa hızını arttırmak için etkili bir çalışma yapmak için çalışma mantığını doğru kavramakta fayda var. Tarayıcıdan web sitesine ulaşan kullanıcının geçmesi gereken adımlar aynı zamanda iyileştirmelerin de yapılacağı noktaları belirler. Bu nedenle sayfaya ulaşmak için kullanıcının geçtiği aşamaları incelemekte yarar vardır. Bu aşamaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Tarayıcıda arama yapan kullanıcıdan sunucuya istek gönderilmesi.
 • Aranan kodun kullanıcıya iletilmesi, dönüştürülmesi ile mümkündür.
 • Web sitesi üzerindeki HTML kaynak kodu alınması ve bunun üzerinden DOM ağacı oluşturulması.
 • CSS dosyaları bu aşamada okunur ve ayrıştırılır.
 • CSS dosyaları üzerinde yapılması istenen özel stiller ve diğer özelleştirme çalışmaları, sayfaya render süreci ile uygulanır.
 • JavaScript kodu ayrıştırılıp okunduktan sonra sayfaya uygulanır.

Bu aşamada Speed Index açısından sorun oluşturacak bir render süreci varsa ve uzun bir zaman alıyorsa sorunlu noktalar için geriye dönerek kontrol sağlamak faydalı olur.

Speed Index İyileştirmek için Yapılması Gerekenler

Hız indeksinin yüksek olması kullanıcıların yavaş açılan sayfalarla karşılaşması, açılmayan sayfalar yüzünden sürekli sayfadan hemen çıkması gibi durumları ortaya çıkarır. Yukarıda verilen tarayıcıdan web sitesine erişim sürecinde uygulanan işlemler dikkate alındığında yapılması gereken iyileştirmeler de doğrudan ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda yapılan çalışmaların etkinliği, hız indeksi üzerinden ölçümlenir. Bu doğrultuda yapılan çalışma, SI puanını yükseltmek konusunda etkili olacaktır. Hız indeksini arttırmak için yapılması gereken iyileştirmeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kullanılan kodu optimize etmek
 • HTML, JavaScrips ve CSS dosyalarının sıkıştırılması
 • Doğru görsel formatlarını kullanmak
 • Doğru görsel boyutlarını kullanmak
 • Sayfa boyutlarını doğru şekilde oluşturmak
 • JavaScript yürütme sürelerinin azaltılması
 • İçeriklerde yazı tipi vb. unsurların yüklenmesinde iyileştirmeler yapmak

Sonuç olarak web sitesinin yüklenmesini engelleyen unsurların ortadan kaldırılması büyük önem taşır. Bu unsurları genel anlamda oluşturma engelleme kaynakları olarak adlandırabiliriz. Oluşturma engelleme kaynaklarını ertelemek için WP Rocket ya da W3 Total Cache gibi ön bellek eklentilerinden yararlanmak mümkündür.

Web sitenizin tek başına belirli bir performans sergilemesi beklenemez. Hız performansı içerikten sonra web sitesi için hemen hemen her şey demektir. Kullanıcı deneyimlerini en iyi noktaya ulaştırmak için sayfa hızının iyileştirilmesi büyük önem taşır. Dolayısıyla SI çalışmalarını, web sitesinin temel ihtiyacı olarak görebilirsiniz.

Speed Index nedir ve asıl iyileştirilir sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Umarız faydalı bir içeirk olmuştur. Bu tarz içerikler için Dopinger Blogu takipte kalın.

Speed Index Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Site hızlandırmak için en pratik yöntem nedir?

Web sitesinin en pratik şekilde hızlandırılması için Pingdom ve benzeri uzantılar yardımıyla en kısa sürede sorunu tespit etmek gerekir. Sonrasında en pratik çözüm için gerekli işlemler yapılır.

Mobil cihazlarda site hızı önemli mi?

Mobil optimizasyon, web sitensin hızı için en etkin çözümlerden birini sunar. Bu nedenle mobil uyumlu değilse web sitenizde yapmanız gereken ilk işlem mobil uyumluluktur.

Sayfa hızının SEO’ya etkisi nedir?

SEO çalışmaları özünde web sitelerinin hızına odaklanır ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeyi hedefler. Dolayısıyla kullanıcıların rahat kullanımı hız sayesinde gerçekleşeceği için SI, SEO için en temel gereksinimlerden biridir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.