Yerinden peşine düşüp takip edeceğimiz CES 2022 etkinliğinin bu hafta kapılarını açacağını geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Teknoloji dünyasının en kayda değer markaları CES 2022 içinde yeni mahsul ve hizmetlerini görücüye çıkarmaya başladı.

Bu markalardan biri olan Sony, CES 2022’de gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte yeni ürünlerini tanıttı. Tanıtılan ürünler aralarında Sony’nin yeni televizyonları, bu televizyonlar için geliştirilen zeki kamera, PlayStation VR2 ve araba teknolojileri ile ilgili incelemeler yer alıyor.

Sony, yeni BRAVIA XR televizyon mahsul gamında Küçük LEDMASTER Serisi 8K çözünürlüklü Z9K ve 4K çözünürlüklü X95K modelleri, OLED MASTER Serisi 4K çözünürlüklü A95K, A90K ve A80K modelleri ve yeniden 4K çözünürlüğe sahip X90K LED modelini CES 2022 zarfında tanıttı.

Sony'nin CES 2022'de karşımıza çıkardığı teknolojiler

2022 BRAVIA XR serisinin öne çıkan özellikleri aralarında ise Cognitive Processor XR, XR Backlight Master Drive, Akustik Yüzey Sesi+ / Yankı Çoklu Ses, 360 Mekansal Ses Kişiselleştirici, Yankı Merkez Senkronizasyonu, Profesyonel Ortam Optimizasyonu ve BRAVIA CORE yer alıyor. 

Sony göre tanıtılan bir öteki mahsul ise epeyce kabiliyetli bir kamera modeli olarak karşımıza meydana çıkan Sony Bravia Cam oldu. Sony Bravia Sırça modeli Sony’nin 2022 model üstteki düzey televizyonları ile birlikte kullanılabilecek. Sony Bravia Cam’in bir takım televizyon modelleri ile birlikte, bir takım modeller için ise ayrı olarak satılacağını da ekleyelim. 

Sony'nin CES 2022'de karşımıza çıkardığı teknolojiler

Bildiğiniz üzere görüntülü görüşmeler ve online toplantılar pandemi nedeniyle hayatımız değişmeyen bir parçası haline geldi. Sony Bravia Sırça ile birlikte televizyonunuz üzerinden görüntülü görüşmeler yapabiliyorsunuz. Sony Bravia Cam ile gelen bir öteki kayda değer özellik ise jestler üzerinden yoklama. Bravia Sırça’le birlikte el hareketleriniz ile Sony televizyonunuzu kontrol edebileceksiniz. 

Gelelim Sony Bravia Sırça’in en ilginç özelliğine. Yakınlık uyarısı özelliğine sahip olan Sony Bravia Sırça, bu nitelik etkin edildiğinde biri televizyona çok yakın oturduğunda uyarı verebiliyor. Örneğin çocuklar televizyonu fazla yakından izlemeye başladığında dikkat veren Sony Bravia Sırça, televizyondaki görüntüyü karartıyor.

Uzaklaşıldığında ise televizyon sıradan bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sony Bravia Sırça doğru televizyondaki görüntülerin ve sesin oturduğunuz noktaya kadar şekillendiğini de ekleyelim. Nerede oturduğunuzu algılayan Sony Bravia Sırça, parlaklığı ve ses vurgusunu size en iyi gelebilecek şekilde otomatik olarak ayarlıyor. Baskı tasarrufu ile ilgili bir nitelik de sunan Sony Bravia Sırça, televizyonun izlenmediğini ve odada kimsenin olmadığını fark ettiğinde parlaklığını en ince ayrıntısına kadar kısıyor. 

Sony'nin CES 2022'de karşımıza çıkardığı teknolojiler

Sony tarafından gelen bir öteki manâlı buluş ise PlayStation VR2 oldu. Sony’nin birincil sanal realite gözlüğü olan Playstation VR modeli başlangıçta 2022 yılında tanıtılmıştı. Sony, aradan geçen 5 yılın peşinde yeni tür sanal hakikat gözlüğü olan Playstation VR2 modelini tanıttı.

Sony firmasının yeni cins oyun konsolu olan  Playstation 5 için geliştirilen Playstation VR2 modeli 4K HDR, 110 derecelik görüş açısı ve foveated rendering ile yüksek nitelikli grafikler, OLED ekran, 90/120 Hz kare hızı ve 2000 x 2040 çözünürlüğünde ekran gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Playstation VR2 modelinin göz izleme özelliğine sahip olacağını da ekleyelim.

Sony’nin CES 2022’de elektrikli otomobil konsepti olan Sony Vision-S’i tanıttığını 2022 yılının Ocak ayında sizlere aktarmıştık. CES 2022’de geliştirdiği araba çalışmaları ile ilgili yenilikleri paylaşan Sony, yeni elektrikli araba konsepti olan Sony Vision-S SUV’i tanıttı.

Tanıtılan Sony Vision-S SUV modeli üstünde toplamda 40 bambaşka algılayıcı bulunuyor. Elektrikli otomobil konseptinin yanı sıra yeni birimini de CES 2022’de tanıtan Sony, tanıttığı Sony Mobility birimi ile birlikte elektrikli araçlar üzerinde çalışacaklarını duyurdu.