Sitenizdeki anahtar kelime gösterimleri ile aranma hacmi arasında bağlantı yok

Sitenizdeki anahtar kelime gösterimleri ile aranma hacmi arasında bağlantı yok

John Mueller anahtar kelime gösterimleri ile aranma hacmi arasındaki bağlantıya yönelik yeni bir açıklama yaparak iki veri arasında herhangi bir bağlantının olmadığını söyledi. Böylece uzun zamandan beri SEO çalışmalarında merak edilen durum da netliğe kavuştu.

Google’ın Arama Birim Bölümü sorumlusu John Mueller, arama sonuçlarına yönelik yeni bir açıklama yaptı. Sitede anahtar kelime gösterimlerinin aranma hacmi arasında bir bağlantının olup olmadığı merak ediliyordu.

Long Tail SEO; Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Dikkate Değer

“İlk sıradaki anahtar kelime verisi, aranma için yeterli değil”

Mueller’e sosyal ağda yöneltilen soruda “Belirli bir anahtar kelime için ilk sırada bir sayfamız varsa ve sayfa ayda 1.000 gösterim alıyorsa bu anahtar kelimenin arama hacminin aylık 1.000 sorgu olduğunu gösterir mi?” denildi. Bu soruya net bir şekilde hayır diyerek yanıt veren Mueller’e göre sadece 1. sıradaki sayfaya alınan gösterim, aranma hacmi için yeterli bir veri sunmuyor. Bunun çoğu web site yöneticisi için bir yanılgı olduğunu da söyleyen Mueller, Search Console üzerinden alınan gösterim sayısı, anahtar kelimenin aranma hacmini belirlemek için tek başına yeterli olmayacağını vurguladı.

“Bazı durumlarda 1. sırada olmanız sayfanın her zaman gösterildiği anlamına gelmez.” diyen Mueller aynı zamanda gösterimlere yönelik farklı bir durumu da ortaya çıkardı. Bir anahtar kelimede ilk sıra alan bir sayfa, ilgili sorguda tüm kullanıcılara aynı şekilde sunulmuyor. Özellikle arama sonuçlarında Google Alışveriş ve Google Ads sonuçları üste yer alıyorsa ve kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırmıyorsa ilgili anahtar kelime için site gösterim almıyor. Bu nedenle örnekten de görülebileceği üzere alınan gösterimler aranma hacmini tamamen kapsamıyor.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.