Türkçe karşılığı “site haritası” olan sitemap’ın temel amacı , bir web adresi üzerinde yer alan bütün URL’ler hakkında arama motorlarına bilgilendirme yapmaktır. Ayrıca site haritası her web sitesinde olması gereken en önemli seo kriterlerinden birisidir.

Site haritası, bir sitedeki URL’leri listeleyen, XML türünde bir dosyadır. Site haritalarını, bir site tarayıcısı olarak düşünebilirsiniz. Bu haritalar, yapı itibariyle ise; robots.txt’in tamamlayıcısı olan URL dahil etme protokollerinden oluşmaktadır.

Sitemap Dosya Biçimi Nedir ?

Sitemap’ in dosya biçimi, XML etiketlerinden oluşmaktadır. Dosya şifrelemesi olarak da, UTF-8 kullanılmalıdır. Sitemap’de yer alan URL yapısı gereği, bu şifrelemeyi sadece düz metin olarak kullanmanız gerekmektedir.

Sitemap’de Nelere Dikkat Edilmelidir? 

1- URL yapısını belirlerken, web protokollerinden olan http:// kesinlikle kullanılmalıdır.

2- Bir sitemap dosyası en fazla 50.000 URL içermeli, ve 10 MB dosya boyutunu aşmamalıdır.

3- Sitemap dosyanız ana dizinde yer almalıdır. Ana dizinde yer almaması durumunda sitenize herhangi bir  katkı sağlamayacaktır.

4- Sitemap’de sadece sizin sitenize ait olan URL yapısı yer almak zorundadır. Eğer farklı bir sitenin URL yapısını kullanırsanız, siteniz arama motorları tarafından blacklist (kara liste)’ye alınır. Böyle bir durumda ise; tüm link yapılarınız arama motorları tarafından kaldırılır.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Örnek bir sitemap dosyası içeriği

Örnek site haritası kodu

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.siteadi.com/controller/method/...">
  <url>
   <loc>http://www.example.com/</loc>
   <lastmod>2005-01-01</lastmod>    <changefreq>monthly</changefreq>    <priority>0.8</priority>
  </url>
</urlset>

 

Sitemap dosyasının ne gibi faydaları var ?

İlk olarak başta google olmak üzere bütün arama motorlarına web adresiniz , url ve medyalar hakkında bilgi vermiş olursunuz. İçeriğiniz ile ilgili bütün verileri arama motorlarına sunarak sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motoru İndekslenmesinde fayda sağlar mı?

Site haritası, arama motorlarında sitenizin indexlenmesi için önemli bir etkiye sahiptir. Sitenizi ziyaret eden botlar, bu dosya sayesinde sayfaların güncelliğine dair; yani son güncellenme tarihini ve hangi aralıklarla güncellendiği bilgisini tespit edebilmektedir. Ayrıca; sitenizde yer alan içerikleri kategorilendirerek, sayfaların arama motoru üzerinde görünmesini sağlar.

Google’dan bir siteyi taraması nasıl istenir?

1- https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine girin.

2- URL kısmına sitenizin alan adını yazarak, ardından Adres Ekle kısmına tıklayın.

Böylece google botlarına bahsi geçen sayfayı taramasını söyleyecektir. Bir sonraki tarama işleminde daha detaylı veri alımı yapılacaktır.