Sitelerin % 70’i mobil öncelikli indekslemeye taşındı!

Sitelerin % 70’i mobil öncelikli indekslemeye taşındı!

Google, tüm siteleri mobil öncelikli indekslemeye taşımaya hazırlanırken, sitelerin %70’inde zaten bu geçiş süreci tamamlanmış durumda. Geriye kalan %30’un mobil öncelikli indekslemeye taşınmasının ise resmi olarak en geç Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

7 adımda mobil öncelikli indekslemenin SEO’ya etkisi

Mobil öncelikli yakında indeksleme genele yayılacak

Google, şimdiden Eylül’e kadar, hazır hale geldikçe film sitelerini de mobil öncelikli indeksleme için eklemeye devam edecek.

Sitenizin mobil öncelikli indekslemeye taşındığına dair kesin bir işaret, özellikle mobil akıllı telefon kullanıcı aracısından Googlebot’un tarama sayısındaki artıştır. Ayrıca, bir sitenin mobil öncelikli indeksleme durumunu, Search Console üzerindeki URL inceleme aracında da kontrol edebilirsiniz.

Mobil öncelikli indeksleme için optimizasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Sayfa içi içerik, mobil ve masaüstü sürümlerinde aynıdır.
  • Meta veriler, her iki sürümde de aynıdır.
  • Yapısal veriler, her iki sürümde de aynıdır.

Google’ın URL test aracı, site sahiplerinin bir sayfanın hem masaüstü hem de mobil sürümlerini kolayca kontrol etmesini sağlar. Böylece Google’ın (ve ziyaretçilerin) masaüstü ve mobil cihazlarda aynı içeriği görebilmesini sağlayabilirsiniz.

Siteniz Mobil Öncelikli İndekslemeye Hazır mı?

Google, arama motorları ve kullanıcılar için “sorunlara ve karışıklığa” neden olabileceğinden, ayrık mobil URL’lerin (“m-dot” olarak da bilinir) kullanılmamasını özellikle öneriyor. Mobil öncelikli indeksleme için altın kural, duyarlı bir web tasarımına sahip olmaktır.

 

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.