Mücrim ne demek?

Mücrim ne demek?

Mücrim ne demek?

Mücrim kelimesi dilimize Arapçadan girmiş bir kelimedir ve “suçlu, kabahat işlemiş olan, suçu olan kimse, kabahatli, günahkar, cürüm işlemiş olan” anlamlarına gelmektedir. 
Mücrim kelimesinin kökeni Arapça “suç işleme” anlamına gelen “icram” kelimesidir ve “mücrim” de “cürüm işlemiş olan” anlamına gelir. Bu kelime aynı zamanda Kuran’da da geçmektedir ve “günahkar” anlamında kullanılmıştır.

Ayrıca Türk müziğinde bilinen bir şarkı olan “Kimseye Etmem Şikayet” adlı parçada da “Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime.” şeklinde kullanılır. Burada mücrim kelimesinin kullanılması cümleye “sanki suç işlemiş gibi geleceğe korku ve endişe ile bakmak” anlamını katmıştır.

Mücrim kelimesinin sözlük anlamı

1. Suçlu

Mücrim kelimesinin dini anlamı

Mücrim kelimesi İslam dininde “günah işlemiş olan, günahkar, suçlu, haddini aşan kişi” anlamında kullanılır ve çoğulu da “mücrimin” kelimesidir. Kuran’da birkaç surede geçmekte olan bu kelime İslam alimleri tarafından da kullanılmıştır.

Yine “crm” yani “cürüm” kökünden türemiştir. Cürüm ise “suç, kabahat, hata” anlamına gelir. Buradan hareketle “mücrim” de “suç işlemiş olan” anlamına gelmektedir. 
Kuran’da “mücrim” kelimesi bir ayette şöyle geçmektedir: “(Ey nimetleri inkar eden kafirler!) Az bir zaman (ölünceye kadar) dünyada, hayvanlar gibi yiyin, için, zevk edinin. Şüphesiz ki siz mücrimlersiniz. (Mürselat suresi: 46)”

Mücrim kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Kötü söz edenler, birinin hakkına gasp edenler, haram lokma yiyenler dinimize göre mücrim kabul edilir.

2. Hapishaneye yeni bir mücrim getirmişler, cürümü nedir bilmiyoruz.

3. Mücrim gibi bir hali var, oldukça gergin, eli kolu durmuyor.

Mücrim kelimesinin İngilizcesi

1. culprit

2. perpetrator

3. felon

4. guilty

5. criminal

6. delinquent

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.