iPhone 14 128 GB

iPhone 14 128 GB

En Ucuz iPhone 14 128 GB Fiyatları

iPhone 14 ile Kalite Standardınızı Koruyun!

Bir cep telefonundan beklentinin en gelişmiş halini kullanıcı ile buluşturmayı kendine hedef edinen Apple, iPhone 14 serisi cihazları ile de bu iddiasını ve amacını bir kez daha kanıtladı. 4 yeni cihazla sevenlerinin karşısına çıkan marka, özellikle serinin ileri seviye modellerinde yine belirli bir çıtayı aştı denilebilir.

Başlangıç modeli olan iPhone 14 ile de kalite standartlarını koruyan Apple, kamera noktasındaki iyileştirmeler ile daha yüksek bir çekim deneyimi sunsa da işlemci noktasında beklentilerin altında kaldı denilebilir.

14 ve iPhone 14 Plus modellerinde geçmiş cihazlarda yer alan A15 Bionic işlemci ile yola devam edildiğini görüyoruz. Ekstra grafik çekirdeği ile geliştirildiği ifade edilse de iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te A16 Bionic işlemci kullandığını öğrenince, söz konusu cihazın geçmiş modeller ile aynı sete sahip olduğunu farketmek biraz üzücü olabiliyor.

iPhone 14, seri olarak bugüne dek pek denk gelmediğimiz özellikler ile de karşımıza çıkıyor. Özellikle Acil Uydu Bağlantısı ile çarpışma kuvvetine bağlı kaza tespit ve bilgilendirme özelliği ilgi çekici nitelikte yenilikler. Depolama noktasında ise farklı seçenekler ile gelen iPhone 14 128 GB, 256 GB, 512 GB kapasiteye sahip 3 çeşit modelle karşımızda.

Teknik ve tasarımsal noktada geçmişin izlerini bir hayli taşıyan iPhone 14, serinin küçük kardeşi olarak tanıtıldı diyebiliriz. Mevcut donanım özellikleri ile fark yaratan bir cihaz olarak kullanıcılarını memnun edebilecek iPhone 14, serinin usta işi cihazlarına göre ise standartlarını çok yükseltemeyen bir cep telefonu.

Donanımıyla Bir Güç Timsali: iPhone 14

Apple’ın ürün kalitesi herkes için su götürmez bir gerçek. Özellikle akıllı telefon noktasında ürettiği cihazlarla herkes tarafından aldığı beğeniyi sonuna kadar hak eden marka, iPhone 14 ile de çıtasını korumayı bilerek özellikle donanım noktasında uzun ömürlü bir performans vaad ediyor.

Özellikle iPhone kullanıcılarının alışık olduğu bu donanımsal devamlılık, Apple A15 Bionic işlemci ile iPhone 14’te de performans severleri selamlıyor. Ancak geliştirme noktasında bir değerlendirmede bulunmamız gerekirse, iPhone 13 modelinde kullanılan işlemcinin sadece bir grafik çekirdeği ile geliştirilmiş halinin tercih edilmesi bekleyenleri üzdü denilebilir.

Apple gibi lider bir ismin yeni çıkardığı serisinin giriş cihazında en güvenilen noktasını güncellememiş olması biraz düşündürücü. Serinin aile büyüklerinde bir üst model işlemciye ev sahipliği yapılsa da, iPhone 14 cep telefonu bu noktada sınıfta kalan bir cihaz denilebilir.

Ancak söz konusu A15 Bionic işlemciyi kendi güç değerleri üzerinden değerlendirdiğimizde hala canlı, hala güçlü ve hala yeterli. Bir Apple cihazından beklentileri karşılayabilecek güce sahip olan işlemci seti, günlük kullanımın dışında mobil cihazından performans bekleyenlerin de üzülmeyeceği bir noktada.

Apple iPhone 14 6’lı çekirdek yapısı ile güçlü bir işlemci performansının yanı sıra CPU frekansında da 3.2 GHz seviyesini yakalayarak güç dinamiğini dengeli şekilde sürdürebilen bir cihaz. 6 GB RAM ile de donanımsal çerçevesini tatmin edici bir ekip arkadaşı ile tamamlayan iPhone 14, yoğun günlük kullanımdan iş temposuna dek birçok rutininizde sizi yarı yolda bırakabilecek bir mobil cihaz değil.

5 nanometre CPU üretim teknolojisi ile tasarlanan işlemci setinin mimarisi ise 64-bit. 5x Apple GPU grafik işlemcisi ile de donanım çıtasını yukarıda tutmayı bilen iPhone 14’ün 6 çekirdekli yapısı ise şu şekilde ayrılmış durumda:

 • 2 adet 3.2 GHz
 • 4 adet 2.0 GHz

iPhone 14 Performans Testleri

Elbette birçok blog yazısı ve telefon incelemesi bizlere önemli çıktılar sunuyor ancak uluslararası kabul görmüş belli başlı performans testleri de özellikle donanımsal noktaya eğilen kullanıcılar için önemli bir kıstas. Bu noktadan hareketle iPhone 14 AnTuTu ve Geekbench skorlarına da göz atmakta fayda var. Bakalım iPhone 14 özellikleri temel donanım gücünü söz konusu testlerde de sergileyebiliyor mu?

iPhone 14 AnTuTu Benchmark testinden aldığı 849.833’lük skor ile A15 işlemcisinin gücünü taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi. Cep telefonu noktasında donanım puanlarına önem veren kullanıcılar için üst segment cihazlarla bir kıyas yapıldığında 850 bin seviyesi düşük gibi görünse de söz konusu işlemcinin Apple mühendislerinin elinden çıktığını unutmamak gerekir.

Geekbench skoru noktasında ise tekli çekirdek skorunda 1879 puanı yakalayan iPhone 14, çoklu çekirdek skorunda ise 4664 puan alarak, geçmiş modeli olan iPhone 13’ün 4702 puanlık seviyesinin altında kalmaktadır.

Test Sonuç
AnTuTu Skoru 849.833
Geekbench Skoru Single-Core: 1879
Multi-Core: 4664

iPhone 14 Bataryası

iPhone 14 batarya noktasında da geçmiş deneyimleri bünyesinde barındıran bir cep telefonu. Marka, birçok özellikte olduğu gibi pil gücü noktasında da kullanıcılarına yeni bir kapı aralamaktan kaçınmış ve 3279 mAh düzeyinde bir kapasite ile deneyim sunmayı tercih etmiş.

Birçok kullanıcı, markanın batarya konusundaki cimriliğini uzun yıllardır eleştirmekte. Ancak iPhone serisi cihazlarda alışık olduğumuz düşük pil kapasitelerinin sadece teknik bir ayrıntı olduğunu da unutmamak gerekir.

Kendi segmentindeki cihazlarla kıyaslandığında bir hayli önde kullanım süreleri sunan batarya gücünü kaybetmeyen marka, iPhone 14’te de geleneğini sürdürüyor. Ekstra iyileştirmeler ile “Şimdiye kadar sunduğumuz en uzun pil ömrü” parolasına sahip iPhone 14 bataryası, kullanıcılarını her zaman olduğu gibi memnun edecek bir güçte.

Lithium lon batarya teknolojisine sahip iPhone 14 bataryası, 20 W’lik hızlı şarj desteği ile de zamanınızı değerli kılar ve kısa sürede şarj olur. Kablosuz şarj donanımında da ayrıcalıklı bir deneyim sunan cihazın bu noktadaki ayrıntıları ise şu şekilde:

 • 7.5 W kablosuz şarj
 • 15 W MagSafe ile kablosuz hızlı şarj

iPhone 14 batarya noktasında kullanıcıların birincil ihtiyaçlarına yönelik uzun kullanım süreleri sunmaktadır. Cihazın video oynatma süresi 16 saat olarak ölçülürken, müzik çalma süresi ise 80 saat seviyesini bulmaktadır.

iPhone 14’ün Diğer Teknik Detayları

iOS 16 işletim sistemi ile gelen iPhone 14 ağ bağlantısı noktasında 5G’ye kadar destek sunmaktadır. Bluetooth versiyonunda 5.3 seviyesi ile hızlı bir bağlantı sağlayan cihaz, Wi-Fi 6 ile de kablosuz bağlantı hızında teknolojinin son yüzünü barındırmaktan geri kalmıyor.

Kullanıcıların mobil cihazlardan son dönemde beklentileri arasında yer alan NFC özelliği de iPhone 14’de mevcut. Temassız ödeme ve yükleme noktasında ciddi bir kolaylık sağlayan özellik, günümüz koşullarında artı bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Ses donanımı noktasında stereo çift hoparlör ile doyurucu bir müzik deneyimi sağlayan iPhone 14, çift hat özelliği ile de geniş bir kullanım alanına hitap etmektedir. ABD’de kullanım olanağı veren eSIM özelliği de yine iPhone 14 cihazlarda mevcut.

2.0 versiyonu ile kulaklık ses çıkışı ve harici adaptörle video çıkış desteği sunan USB çıkışı, aynı anda hem şarj hem de kulaklık kullanımı için ekstra bir aparata ihtiyaç duymanıza neden olacaktır.

iPhone 14 dayanıklılık sertifikaları olarak IPX8 suya dayanıklılık ve IPX6 toza dayanıklılık seviyesine sahip bir cihaz. Elbette kişisel kullanım alışkanlıkları ve cihaz bakımı burada en önemli nokta. Mobil bir cihazın gün içerisindeki kullanım süreleri arttıkça kullanım ömrü kısalabilmektedir.

Bu noktada belirli dayanıklılık sertifikalarına sahip olması artı bir nokta olsa da, cihazın rutin bakımlarını yapmak ve kullanım esnasında azami düzeyde dikkat etmek cihaz ömrünü artıracaktır. iPhone 14 günümüz akıllı cep telefonlarında bulunan birçok sensöre de sahip. Günlük kullanımda kolaylık sağlayan iPhone 14 sensörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pusula
 • Yakınlık sensörü
 • Ortam ışığı sensörü
 • Jiroskop
 • İvmeölçer
 • Barometre

iPhone 14 sahip olduğu servis ve uygulamalar ile de kullanıcılarının birçok günlük ihtiyacına cevap vermektedir. Güvenlik ile acil durum uygulamalarının öne çıktığı servis ve uygulamaları sıralamak gerekirse:

 • AirPlay
 • Apple Pay
 • Siri
 • Face ID
 • FaceTime
 • Ultra geniş bant
 • Gürültü önleyici 2 mikrofon
 • iCloud Drive
 • Kaza algıma
 • MagSafe
 • Artırılmış gerçeklik uyumu
 • Dolby Atmos
 • Ekran yansıtma
 • Yüz tanımlama (3D)

iPhone 14 ile Acil Durumlarda Yalnız Değilsiniz!

iPhone 14 serisi, birçok teknik yeniliğin yanı sıra, ilk kez karşılaştığımız bazı özelliklere de sahip. Apple bu noktada, kullanıcı güvenliğini göz ardı etmeyerek belirli geliştirmelere gitmiş ve acil durumlarda yanınızda olduğunu göstermekte.

Özellikle doğa sporlarına meraklı mobil cihaz kullanıcılarının fazlasıyla işine yarayabilecek olan “Emergency SOS via Satellite” yani Acil Uydu Bağlantısı ile hücresel bağlantıya ulaşamadığınız noktalarda konumunuzu belirterek yardım isteyebilirsiniz.

Şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada özelinde kullanıma açılan söz konusu özellik ile yeni keşifler yaptığınız gezilerinizde veya doğa ile bütünleşmek istediğiniz kamp serüvenlerinizdeki aksaklıklarda kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Söz konusu özelliğin ücretli olduğunu ise eklemekte fayda var. Kasım 2022’deki iOS 16 güncellemesi ile birlikte kullanılmaya başlanan uygulamanın zaman içerisinde dünya genelinde bir kullanıma açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

Apple’ın 14 serisinde getirdiği bir diğer yenilik ise çarpışma sensörü. Özellikle trafik kazası gibi durumlarda, 268G kuvvete kadar çarpışmayı ölçebilecek olan iPhone 14, kazaları anında tespit ederek acil yardım servislerine konumunuz ile birlikte haber verebiliyor. Ayrıca söz konusu uygulamaya tanımladığınız kişilere de haber veren özellik, yardıma ihtiyacınız olduğu anlarda sizi yalnız bırakmıyor.

iPhone 14 Kamerası

Apple, uzun yıllardır kamera teknolojileri ve kalitesi ile kullanıcılarını memnun eden bir marka. Sadece iPhone cihazlarda değil, iPad gibi tablet seçeneklerinde de kamera deneyimi çok yüksek seviyelerde. Bir marka geleneği haline gelen kaliteli kamera deneyimi iPhone 14 ile de devam ediyor denilebilir.

iPhone 14 kamera noktasında günlük kullanımdan profesyonel ihtiyaçlara kadar birçok kullanıcıya cevap verebilecek düzeyde özelliklere sahip. İkili arka kamera yapısı incelendiğinde özellikle çözünürlük noktasında gözle görülür bir değişim olmadığını bilmekte ise fayda var.

12 MP çözünürlük ile gelen ana kamera, Sensor-shift OIS özelliği ile titreşimleri engelleyen bir teknolojiye sahip. F1.5 diyafram açıklığı ile ışık dengesini korumayı bilen iPhone 14 kamerası, 26 mm odak uzaklığı ile de ışık yolculuğunun lensteki süresini kısaltmayı bilmekte. iPhone 14 kamera özellikleri ayrıntılı olarak ise şöyle:

 • Focus Pixels Otomatik Odaklama
 • Seri çekim modu
 • Zamanlayıcı
 • Depth of Field (DOF)
 • Safir kristal objektif kapağı
 • Portre modu (Bokeh)
 • Sesli komut
 • HDR
 • Canlı fotoğraf
 • Panorama
 • Phase Detect Auto-Focus (PDAF)
 • 1.9µm Piksel
 • 7 Elementli lens
 • Otomatik odaklama
 • Yüz algılama
 • Kırmızı göz düzeltme

İkinci arka kamerada da 12 MP çözünürlük seviyesi ile yola devam eden iPhone 14, ekstra geniş açılı bir lense sahip olan söz konusu kamerada F2.4 diyafram açıklığına sahip. 5 elementli lens ile 120 dereceye kadar ekstra geniş açıyı hedefleyen kamera, ikili yapıda üst düzey karelerin yakalanması için tasarlanmış.

iPhone 14 ikili kamera takımı birçok noktadan geçmiş modelinin izlerini taşımaktadır ancak belli başlı bazı iyileştirmeler ile kullanıcılarına daha yüksek bir çekim kalitesi sunmaktadır. Performans değişiklikleri dışında herhangi bir farklılık içermeyen ana kamera takımı, daha büyük sensör ve daha iyi düşük ışık performansı ile tanıtıldı.

Loş ışıkta 2.5 kat daha başarılı fotoğraflar çekebileceğiniz iPhone 14’te ışık oranı da yüzde 49 oranında iyileştirilmiş durumda. Gece fotoğraflarında daha hızlı bir pozlama yeteneğini cihaza kazandıran Photonic Engine teknolojisi arka tarafta çalışan bir işlev ve fotoğrafları daha iyi inceleyebiliyor.

HDR4 özelliği ile de 4 farklı kişiye kadar yüz ayarı yapabilen iPhone 14 kamerası, aydınlık bir ortamda çekilen fotoğrafta 4 farklı kişinin yüzünü ayrı ayrı algılayarak herkesi yüksek netlik standardına getirmektedir.

iPhone 14 Ön Kamera Özellikleri

Selfie kamerası ile ilgili de ilk etapta göze çarpan bir değişim yokmuş gibi görünse de yapılan iyileştirmeler ile daha yüksek kalitede selfieler elde etmek mümkün. Ayrıca Portre Modu üzerinde yapılan yenilemeler de her geçen gün gelişen bir çekim deneyimine izin vermektedir.

Önceki modele göre rakamlar düzeyinde aynı kalitede bir ön kamera sunan iPhone 14, marka kalitesinin alışkanlıkları ile üretilerek belirli dokunuşlar sonucunda yine kaliteli kareler çekmenizi sağlayabilen bir cihaz. 12 MP ön kamera çözünürlüğü, F1.9 diyafram açıklığı ile desteklenmektedir.

Ön kameranın FPS değeri 60 olarak belirlenirken, video çözünürlüğü ise 2160p olarak yüksek kalitede çekim şansı verir. Selfie kamerasında da yüzde 39 daha iyi düşük ışık performansı sergileyen iPhone 14, Portre Modu özelinde de bulanıklık dengesine yönelik çalışmalar sonucunda fotoğraflarınızın daha doğal bir hale bürünmesini sağlamaktadır. İphone 14 ön kamerasının ayrıntılı özelliklerini incelemek gerekirse:

 • TrueDepth Camera
 • HDR
 • 6 elementli lens
 • Back-illuminated Sensor
 • Dijital görüntü sabitleyici
 • 1080p @ 120fps kayıt
 • Time-lapse
 • Video HDR Dolby Vision
 • Yüz algılama
 • Animoji
 • Dolby Vision kayıt
 • Portre modu
 • Zamanlayıcı
 • Canlı fotoğraf
 • Yavaş çekim video kayıt
 • Otomatik odaklama
 • Sanal flaş
 • Pozlama kontrolü
 • Seri çekim modu

iPhone 14 Video Seçenekleri

Apple iPhone 14 video kaydı noktasında profesyonel çekim olanağı sunmaya devam eden bir cihaz. Aksiyon Modu ile kullanıcılara bambaşka bir video kayıt kalitesi vadeden iPhone 14, titreşimi minimuma indiren yapısı ile bizleri gimbal çekimi düzeyinde bir deneyim ile tanıştırıyor.

Görüntü sabitleme teknolojisinin geliştirildiği Aksiyon Modu, daha hareketli çekimlerde çok daha yüksek bir görüntü sabitleme vadetmektedir. Söz konusu modun eklenmesi ile birlikte iPhone 14 serisi cihazlarını “Dünyanın en iyi video çeken telefonu” olarak tanıtan marka, Dolby Vision teknolojisini de unutmamış ve 4K’da 60 FPS video çekim olanağı sunmaktadır.

2160p Ultra HD 4K çekim olanağı ile profesyonel noktalarda işinizi kolaylaştıran telefonun video kayıt özellikleri ise şöyle:

 • HDR (4K)
 • Dolby Vision kayıt
 • Time-lapse
 • Yavaş çekim video kayıt
 • Dijital görüntü sabitleyici
 • Sürekli otomatik odaklama

iPhone 14 video kayıt seçeneklerini sıralamak gerekirse:

 • 1080p @ 30fps
 • 1080p @ 60fps
 • 1080p @ 25fps
 • 2160p @ 24fps
 • 2160p @ 30fps
 • 2160p @ 60fps
 • 2160p @ 25fps

Ağır çekim video kayıt seçenekleri ise:

 • 1080p @ 120fps
 • 1080p @ 240fps

Tasarım ve Ekran Gelenekselliği: iPhone 14

iPhone 14 tasarımı ile geçmişin izlerini taşıyan bir cihaz. Özellikle çentikli ekran tasarımı iPhone 14 cep telefonunda da sürdürülmüş ancak bir önceki modele göre yüzde 20’lik bir küçültmeye gidilmiş. Serinin diğer cihazlarında yeni bir ekran deneyimini kullanıcı ile buluşturan Apple tasarımcıları, serinin başlangıç cihazında geçmiş tasarım dilini korumakta.

Ana hatları ile tanıdık bir cihazı elimize aldığımız iPhone 14 deneyiminde kavisli köşe tasarımı devam etmektedir. Tek elle kullanım noktasında 6.1 inç boyutundaki ekran büyüklüğü ile tasarlanan cihazın ses ve güç düğmeleri de Apple kullanıcılarının alışık olduğu bir dizayn ile yerleştirilmiş.

Sağlam bir fiziki yapıyı hiçbir cihazında atlamayan marka, iPhone 14’ün gövdesinde de cerrahi sınıf paslanmaz çelik kullanarak kullanıcılara gönül rahatlığı ile tercih edebileceği bir cihaz vadediyor. Arka kapak malzemesinde ise şıklığı elinden bırakmayan tasarımcılar, cam zarafetini kullanmayı es geçmemiş durumda.

Söz konusu ön ve arka tasarım kaplamasında kullanıcıların belki de en çok dikkat ettiği noktalardan biri ise parmak izi. Günün her saati kullandığımız, sık sık elimize aldığımız mobil cihazımızın üzerindeki parmak izleri can sıkıcı olabiliyor. Apple iPhone 14 tasarlanırken bu nokta göz ardı edilmemiş ve Oleophobic Coating kaplama teknolojisine yer verilmiş. iPhone 14 parmak izi tutmayan bir kaplama ile kullanıcı memnuniyetini arttırmaktadır.

172 gramlık bir ağırlık ile hafifliği deneyimlemeye alışık olan kullanıcılarını şaşırtmayan marka, iPhone 14 boyutları özelinde ise 81.5×146.7×7.8 mm ölçülerini tercih etmiş durumda. iPhone 14 renkleri ile de dikkatleri üzerine toplamayı başaran bir akıllı telefon. Göz alıcı renk deneyimlerini tasarım unsurları ile taçlandıran iPhone 14’ün renk seçenekleri aşağıdaki gibi:

 • Gece yarısı
 • Yıldız ışığı
 • Kırmızı (Product)
 • Mavi
 • Mor

iPhone 14 Ekran Özellikleri

Apple 14 güçlü donanımını ve şık tasarım unsurlarını taçlandıran birçok farklı özellik ile kullanıcılarına hem güçlü hem de zarif bir mobil cihaz deneyimi sunmak için tasarlanmış. Alışılagelmiş tasarım detaylarının hakimiyeti kendini fazlasıyla hissettirirken, ekran detayları noktasında da geçmiş cihazlardan esintiler kendini göstermeye devam ediyor.

Yüksek çözünürlük ile uzun süreli kullanım vaadini kaliteli ürün ve üstün teknoloji özelliklerine borçlu olan marka, iPhone 14 ekran özelliklerinde de standardını koruyarak hareket etmektedir. 6.1 inç boyutundaki geniş ekran deneyimininin arkasında FHD+ OLED teknolojisini barındıran model, yüzde 85.62’lik ekran gövde oranı ile de memnun edici bir deneyimin kapılarını aralamaktadır.

Ekran çözünürlüğünde 1170×2532 piksel seviyesi ile üstün bir görüntüleme performansı sergileyen iPhone 14, piksel yoğunluğu noktasında ise 460 PPI’lık bir seviye ile özellikle güneş ışığının yoğun olduğu ortamlarda memnun eden bir kullanım sağlar. 60 Hz ekran yenileme hızı ile de oyun ve video deneyimi başta olmak üzere birçok arayüzde yeterli bir deneyim sağlamaktadır.

Super Retina XDR Display özelliğine sahip iPhone 14 ekranı, olağanüstü bir renk doygunluğu sağlamak için tasarlanan bir teknoloji. Apple söz konusu ekran özelliği için “İnanılmaz bir kontrast, yüksek parlaklık ve sinema standardında geniş renk yelpazesi sunar” ifadesini kullanarak ekran noktasında sınırları zorladığını belirtmektedir.

Apple ekran dayanıklılığı noktasında ise Corning Ceramic Shield Glass teknolojisi ile yola devam ediyor. Geçmiş modellerden tanıdığımız koruma için “Metallerin çoğundan daha sert olan nano ölçekli seramik kristallerinin cama işlenmesiyle elde edilmektedir” diyen marka, iPhone 14 ekran dayanıklılığı için de söz konusu teknolojiyi kullanarak 4 kat daha fazla bir koruma vadediyor.

Kapasitif ekranda 16 milyonluk renk skalası ile kullanıcılarına doğanın her tonunu yansıtmayı başaran cihaz, ekran özellikleri noktasında ise bazı ayrıntılara sahip. Söz konusu teknik ayrıntıları sıralamak gerekirse:

 • HDR (Yüksek dinamik aralık) ve HDR10
 • True Tone ekran
 • 2.000.000:1 kontrast oranı
 • 1200 nit maksimum parlaklık
 • DCI-P3 Renk Uzayı
 • Super Retina XDR Display
 • Çentikli ekran
 • Çerçevesiz tasarım
 • HLG
 • Çizilmeye dirençli cam
 • Dolby Vision
 • Parmak izi tutmayan kaplama
 • Multi Touch

Artıları ve Eksileri ile iPhone 14

Müşteri memnuniyeti en yüksek markaların başında gelen Apple, 14 serisi ile de akıllı cihaz severlerin ilgisini çekmeyi başardı. Kullandığı teknolojiler ile birçok kullanıcıyı memnun etse de belirli noktalardaki somut geliştirmeleri yapmayan marka, iPhone 14 değerlendirmesinde eksilerin heybesini ağırlaştırmış denilebilir.

Özellikle fiyat noktasındaki seviyeleri duyduktan sonra iPhone 14 inceleme noktasında daha fazla ince eleyip sık dokumamız gerektiği düşünüldüğünde, cihazın artı ve eksilerine fazlasıyla eğilmekte fayda var. Gelin ihtiyacınıza yönelik yanları değerlendirebileceğiniz artı ve eksi değerlendirmesine bir göz atalım.

iPhone 14 artıları:

 • Marka kalitesini üzerinde taşımaya devam eden bir cihaz ve uzun soluklu kullanım vaadi noktasında geçmiş güvencesine sahip.
 • Cerrahi sınıf paslanmaz çelik ile sağlam bir akıllı telefon kasası uzun süreli kullanım sağlamaktadır.
 • Ekran noktasındaki ürün kalitesi ve Corning Ceramic Shield Glass destekli ekran, dayanıklılık olarak memnun eden sonuçlar sunmaktadır.
 • Acil Uydu Bağlantısı ve Kaza Algılama özellikleri ile yardıma ihtiyacınız olan anlarda sizi yalnız bırakmayarak önemli bir gelişmeye sahiptir.
 • Kamera noktasında somut bir iyileştirme yok gibi görünse de sensör geliştirmeleri ve iOS güncellemeleri ile birlikte daha yüksek bir çekim kalitesi vadedilmektedir.

iPhone 14 eksileri:

 • iPhone 14 işlemci noktasında geçmiş modelinin seti ile tasarlanmış bir cihaz. İyileştirmeler yapıldığı ifade edilse de bu kadar ciddi fiyat farkı olan bir cihazda A16 işlemcisinin kullanılmamış olması beklentilerin altında kaldığını gösteriyor.
 • Kamera çözünürlüğü olarak da herhangi bir değişiklik yapılmayan iPhone 14, sadece sensör noktasındaki geliştirmelerle kullanıcılara sunuldu.
 • Fiyatlarına değinmeden geçmek doğru olmayacaktır. Bir önceki modelinden çok da farkı olmayan bir cihaz için bu seviyede bir fiyat belirlenmesi Apple seven kullanıcıları söz konusu seriden uzaklaştırabilir.

iPhone 14 vs. iPhone 13

iPhone 14 ile iPhone 13 arasındaki farklar ve benzerlikler, cihaz değişimi yapmayı düşünenler için en önemli başlık olabilir zira benzerliği çok yüksek bir karşılaştırma olduğunu unutmamak gerekir. O nedenle iki cihaz arasındaki teknik farklılıkları aşağıdaki tablo üzerinden incelemek daha sağlıklı olacaktır.

iPhone 14 vs. iPhone 13 Özellikleri iPhone 14 iPhone 13
Ekran boyutu 6,1 inç 6,1 inç
Ekran gövde oranı %85,62 %85,62
Dahili Depolama 128 GB / 256 GB / 512 GB 128 GB / 256 GB / 512 GB
Yonga Seti Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic
CPU Frekansı 3.2 GHz 3.2 GHz
Batarya Kapasitesi 3279 mAh 3227 mAh
Ana Kamera Çözünürlüğü 12 MP 12 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü 2160p (Ultra HD) 4K 2160p (Ultra HD) 4K
Ekran Yenileme Hızı 60 Hz 60 Hz

Görüldüğü üzere temel teknik özelliklerinde herhangi bir fark olmayan iki cihaz ile karşı karşıyayız. Elbette belirli geliştirmeler ile iPhone 14’ün daha iyi performans sunduğu noktalar mevcut ancak model yükseltmeden önce iyi düşünmekte fayda var.

İki cihaz arasındaki farkları değerlendirmeden önce kullanıcı deneyimine danışmak da önemli bir kıstas olacaktır. iPhone 14 yorum ve incelemelerindeki birincil kullanıcı açıklamaları alışveriş öncesi yol gösterici olarak tercih edilebilir.

iPhone 14 Fiyatları

iPhone 14 fiyat olarak ilk bakışta kolay kolay yanına yanaşamayabileceğiniz bir cihaz. Türkiye’de uygulanan vergilendirme sistemleri nedeni ile ABD satış fiyatına oranla çok daha yüksek fiyatlar ile satışa sunulan cep telefonu, geçmiş cihazlarla kıyaslandığında da fiyatını hak ediyor mu sorusu bir kez daha sorulabiliyor.

ABD çıkış fiyatı 799 dolar olan iPhone 14 Türkiye fiyatı ise 30.999 TL olarak belirtildi. Elbette yüksek donanım özelliklerine sahip bir cep telefonu ile karşı karşıyayız ancak söz konusu fiyat seviyeleri herkesin erişebileceği noktalarda değil. Bu nedenle cihazınızı yenilemeden önce tekrar düşünmekte fayda var.

iPhone 14 yurt dışı satış fiyatı üzerinden değerlendirildiğinde, barındırdığı teknik donanımı ile o fiyatı hak eden bir cihaz olabilir ancak Türkiye standartlarında bir değerlendirmeye tabii tuttuğumuzda gerçekci bir fiyat sınırını çoktan aştığını söyleyebiliriz. iPhone 14 en ucuz fiyat seçeneklerine ulaşmak için kampanya dönemlerini beklemek akıllı bir alışveriş seçeneği olabilir.

iPhone 14 kutu içeriği:

 • iPhone 14 cep telefonu
 • USB-C Lightning Kablosu

En düşük fiyat: 44.174,05 TL

En yüksek fiyat: 45.499,00 TL

Stok: 200 TL MaxiPuan

iPhone 14 128 GB Fiyat Analizi

iPhone 14 128 GB Özellikleri

Dahili Hafıza :   128 GB
RAM Kapasitesi :   6 GB
Ekran Boyutu :   6.1 inç
Ekran Çözünürlüğü :   1170×2532 px
Batarya Kapasitesi :   3279 mAh
Çıkış Yılı :   2022
Ekran Yenileme Hızı :   60 Hz
Ekran Teknolojisi :   OLED
Ekran Parlaklık Değeri :   800 nits
Piksel Yoğunluğu :   460 PPI
Ekran Gövde Oranı :   86%
Ekran Dayanıklılığı :   Corning Ceramic Shield Glass
Dokunmatik :
Çentikli Ekran :
HDR :
Çerçevesiz :
Arka Kamera Sayısı :   2 Kameralı
Arka Kamera :   12 MP
İkinci Arka Kamera :   12 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü :   4K Ultra HD
Video FPS Değeri :   60 fps
Ön Kamera :   12 MP
Ön Kamera Video Çözünürlüğü :   4K Ultra HD
Ön Kamera Video FPS Değeri :   60 fps
Optik Görüntü Sabitleme :
İşletim Sistemi :   iOS
İşlemci Hızı :   3.2 GHz
Çekirdek Sayısı :   6
Grafik İşlemcisi (GPU) :   5xApple GPU
Chipset :   A15 Bionic
SAR Değeri (Baş) :   1.15 W/kg
SAR Değeri (Vücut) :   1.16 W/kg
Hızlı Şarj :
Hızlı Şarj Gücü :   20 W
Kablosuz Şarj :
Kablosuz Şarj Gücü :   15 W
Pil Türü :   Lityum İyon
USB Türü :   Lightning
SIM Türü :   Nano
eSIM :
Kulaklık Bağlantısı :   Lightning
Hoparlör :   Stereo
Bluetooth :
Bluetooth Versiyonu :   5.3
Wi-Fi :
NFC :
GPS :
4G :
5G :
Ekran Yansıtma :
Gövde Malzemesi :   Cam
Çerçeve Malzemesi :   Alüminyum
Suya Dayanıklı :
Suya Dayanıklılık Seviyesi :   IPX8
Boyutlar :   146.7×71.5×7.8 mm
Ağırlık :   172 gr
Barometre :
İvmeölçer :
Jiroskop :
Yüz Tanıma :
Seri :   iPhone 14
Akıllı :

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.