SEO’da Başarısız Olmanın Nedenleri Nelerdir?

SEO’da Başarısız Olmanın Nedenleri Nelerdir?

SEO çalışmaları doğru yapılmadığı takdirde web sitenize ters yönde etkileşimler sunar. “SEO’da başarısız olmanın nedenleri nelerdir?” gibi soru işaretlerinizin cevapları birçok alanda bulursunuz. Web sitenizin trafiğini arttırmaya yönelik olan bir çalışma olan SEO’nun doğru olarak sağlanmaması halinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. SEO’da başarısız olmanın nedenleri nelerdir, hep birlikte öğrenelim.

Search Engine Optimization, Türkçe anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu yerel ve ulusal birçok marka ya da kişinin internet dünyasında var olma yapbozundaki kilit parçalarından biri. İnternetteki vitrininiz olan web sitenizin SEO uyumlu olması sizleri her zaman bir adım önde tutar. Bu noktada öncülüğü yakalamak için doğru SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Ayrıca bazen yaptığınız SEO çalışmaları beklenen sonucu vermez. Bazen gözden kaçırdığınız noktaları görmek zordur. Bu nedenle biz de size, içeriğimizde SEO’da başarısız olmanın nedenleri nelerdir sorusunu 7 maddede özetleyeceğiz:

  • Kullanıcı deneyimi,
  • SEO trendleri,
  • Kalite,
  • Anahtar kelime analizi,
  • Link inşası,
  • Barındırma hizmetlerinin yeterliliği,
  • Uzun vadeli bir yaklaşım.

Web Sitenizin Ziyaretçisi Gibi Düşünün

SEO çalışmaları web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesine yardım eden araçlardandır. SEO’da başarısız olma nedenlerinizin arasında dikkat etmeniz gerekenlerden biri de web sitenizin markanız ile uyumudur. Web siteniz sizleri her şeyiyle anlatıyor mu? Siz kendi markanızı ziyaret eden hedef kitlenizden biri olsaydınız sitenizde ne görmek isterdiniz.

Bu sorunun yanıtlarını en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Yapılan SEO çalışmaları bu sorunun cevaplarını doğru analiz ve yönlendirmeler ile gerçekleştirir. Web siteniz için SEO çalışması işte bu yüzden oldukça önemlidir. Web sitenizin tasarımı ve metin içerikleri gibi birçok birim vardır. Bunlar organize bir şekilde bir bütün oluşturarak sizleri yansıtmalıdır. Marka ile bağımsız siteler, fazla içeriğe boğulmuş ya da hiçbir yönlendirmesi olmayan web siteleri ziyaretçileri kendinden itmektedir. SEO çalışmaları ile markanızı en net ve özgün haliyle hedef kitlenize aktarabilirsiniz.

Trendlerin Işığında Bir SEO Çalışması Yapın

SEO çoğu markanın yapmak istediği fakat bütçe ayırmak istemediği basit gibi görünen bir alt yapı çalışmasıdır. SEO’nun önemini anlayan markalar ise masraftan kaçmazlar. İleriye dönük düşünür ve SEO hizmetini uzmanlarından satın alırlar. Her gün yeni bir trendin veya modanın çıktığı popüler kültürde güncel kalmak markanızı diri tutar.

Teknolojinin ve gelişimin eş zamanlı ilerlediği şu günlerde sizlerde geri kalmamalısınız. Web siteniz için daha önce yaptırdığınız SEO çalışmaları bazen güncelliğini yitirir. Kullanılan görseller, anahtar kelime ve link çalışmaları değişkenlik gösterebilmektedir. Güncel SEO çalışmaları ile revize edeceğiniz web sitenize gelen tazeliği, alacağınız geri bildirimlerden sizler de fark edeceksiniz. SEO hizmeti alacağınız markanın güncel dinamik ve araştırmacı olduğuna özen gösterin.

SEO ile Düzenlenen Bir Tasarıma Özen Gösterin

SEO’da başarısız olma nedenlerinden biri de web sitenizde kullandığınız görsellerdir. SEO hizmeti görsel tasarım olarak da bir iyileştirme çalışmasıdır. SEO web sitenizin genel bakımıdır. Web sitenizde bulunan markanızdan bağımsız görseller, düşük pikselli görseller ya da hiç görsel olmaması ziyaretçiler için negatif bir algı yaratır.

Metin içerikleri ile beslediğiniz SEO çalışmanızı kullandığınız görseller ile taçlandırarak güçlü bir alt yapı hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden SEO hizmeti aldığınız kurum sizleri ve markanızı iyi tanımalı. Vermek istediğiniz mesajı anlaşılır bir şekilde yansıtmalıdır. Anlaşılan ara yüzlere sahip, görsel olarak dikkat çekici ve anahtar kelimeler ile uygun olarak yazılan metinler ile web siteniz bir dönüşüm yaşar. SEO çalışmaları geniş bir yelpazeyi kapsar. Yelpazenin her yaprağı markanız için yükseltici birimleri meydana getirir.

Doğru Anahtar Kelime Her Satış Potansiyelini Açar

SEO ile anahtar kelimeler ayrılmaz bir bütündür. Yapılan doğru analizlerin doğrultusunda belirlenen anahtar kelimeler web sitenizin mihenk taşıdır. İnsanların arama motorları üzerinden gerçekleştireceği aramalarda üst sırada çıkmak için önce onların kullanacağı dili ön görmeliyiz. Hedef kitlenizi markanıza yönlendirecek olan anahtar kelimeler dikkatlice seçilmelidir. Doğru olarak seçilen anahtar kelimeler web sitenizdeki içerikler ile harmanlanarak SEO çalışmaları gerçekleştirilmelidir.

Her gün gelişen arama motorlarında anahtar kelime analizleri ve kullanıcı odaklı düşünce yapısını anlamak SEO çalışmalarının gerekliliklerindendir. Bu bilgiler doğrultusunda markanıza en uygun olan, arama hacmi yüksek anahtar kelimeler ile çalışılmalıdır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda hedef kitle satışa bir adım daha yaklaşmaktadır.

Site İçinde Doğru Link Yerleşimi

“SEO’da başarısız olmanın nedenleri nelerdir?” sorumuzun diğer bir cevabı ise site içerisinde yapılan link kullanımlarıdır. İç bağlantılar ile yapacağınız site içi yönlendirmeler ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini arttırmaktadır.

Başarısız SEO çalışmalarında gözlemlenen alakasız link çalışmaları sitenizin trafiğini düşürmektedir. Yönlendirilmesi doğru ve alakalı yapılan link çalışmaları kullanıcıların web sitenizdeki diğer içerikleri merak etmesine sebep olur. Konudan konuya geçebilen ve bu web site içerisi gezinden sıkılmayan ziyaretçilerinizde marka algınız güçlenmektedir.

Güçlü Bir Hosting ve Anlaşılır Bir URL

SEO’ya ait güçlendirilmesi gereken yapılardan biri de hosting işlemleri ve web sitenize ait URL’dir. Hosting, web sitenizin her saniye ulaşılabilir olmasını aktif kılan bir barındırma hizmetidir. Ayrıca web sitenize ait tüm verilerin bulunduğu güçlü bir hosting ile markanız daha ulaşılabilirdir.

URL’yi ise sizin internette beni burada bulabilirsin diyerek hedef kitlenize uzattığınız küçük bir kartvizit olarak düşünün. Hedef kitleniz sizleri markanız ile aynı ada sahip URL adresiniz ile bulur. Ya da en yakın bağlantı ile isimlendirilmiş URL adresiniz ile bulur. URL adresinizin kısa ve öz olması arama motorlarının sizleri üst sıraya taşıması için önemli desteklerdendir. Bununla birlikte SEO ile bütün olarak tamamlanan bu çalışmalar markanıza ayna tutarak sizleri yansıtmaktadır.

SEO İleriye Dönük Bir Yatırımdır

SEO hizmeti almak isteyen kişilerin SEO’da başarısız olma nedenlerinden biri de sabırsızlıktır. Hizmet için ödenen miktarı, bir an önce geri dönüşüm alarak karşılamak isteyen kişi yanılgıya düşmektedir. Yani web sitenize bir gün içinde vadedilen tıklanma oranı ve satış hedefleri sizlere yönelik bir göz boyama çalışmasıdır.  

Uzun vadede SEO, temellendirilerek ince ince işlenen bir bütünü meydana getirir. Her duvarın ayrı özenle inşası doğrultusunda ortaya çıkacak bina sizlere nasıl uzun vadede bir yuva ve mağaza oluyorsa SEO’da web siteniz için bu görevi görür. SEO markalar için güçlü bir yatırım aracıdır ve acele edilmeden hedeflenen takvim doğrultusunda beklentiler gözlemlenmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Web Sitemizde Bulunan Yanlış SEO Çalışmaları Düzeltilebilir Mi?

Web sitenizin yanlış tasarlanmış SEO çalışmasını düzeltmek için hiçbir zaman geç değildir. Uzmanlarından alacağınız yeniden planlanmış kaliteli bir hizmet içeriği ile SEO web sitenize yeni bir sayfa açtırmaktadır.

SEO Sadece Metin İçeriği Sağlayan Bir Çalışma Mıdır?

SEO hizmeti tek bir birim olarak düşünülmemelidir. Arama motorlarının incelenmesi ve analizi doğrultusunda gerçekleşen SEO çalışmaları görsellerden web sitenizdeki içeriklerin kelime sayısına kadar birçok noktayı içinde barındırır.

SEO Marka Satışlarımızı Yükseltir Mi?

SEO’yu bu günlerde bu kadar çok duymanızın sebeplerinden biri de budur. SEO’nun önemini anlayan ve bu hizmeti daha öncesinde bünyelerine katan markalar şu an uzun vadede kar elde etmektedir. Arama motorlarında üst sırada çıkmak, bir alışveriş merkezine girdiğinizde alacağınız ürün satışı yapan ilk mağazayı ziyaret etmek gibidir. İlk bilgilendirme ve ürün hakkında bilgi sizlerde sağlanır, müşteri olarak gelen ziyaretçinin ürün alma işlemini gerçekleştirme oranı yükselir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.