SEO’da Alan Adının Önemi Nedir?

SEO’da Alan Adının Önemi Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), kullanıcıların web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaların bütünüdür. SEO işlemleri günümüzde oldukça popülerdir. SEO’nun bu kadar popüler olmasından dolayı birçok kullanıcı “SEO’da alan adı önemi nedir?” gibi sorulara cevap aramaktadır.

Web sitesi sahipleri, SEO çalışmalarını yaptırarak sitelerini üst sıralarda çıkartabilir ve sitenin trafiğini arttırabilirler. Bu yüzden web sitelerinin, arama motorlarında rahatlıkla bulunması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. SEO çalışmalarının ilk adımlarından birisi olan alan adı oldukça önemlidir. Her web sitesi bir ad ve uzantıdan oluşmaktadır. Kullanıcılar web sitelerini erişim adlarıyla tanırlar. Erişim adlarıyla arama motorunu kullanarak sitelere ulaşmak isterler. SEO’nun bu kadar popüler olmasından dolayı birçok kullanıcı “SEO’da alan adının önemi nedir?” sorusuna cevap aramaktadır.

Alan Adı Nedir?

Kullanıcılar internet sitelerini ziyaret ederken arama motorlarını kullanırlar. Bu arama motorlarının en büyük örneği Google’dır. Google gibi arama motorlarında adres çubuğuna yazılan, belli bir uzantısı bulunan bilgiye alan adı denmektedir. Domain olarak da isimlendirilmektedir.

Her web sitesinin bir domaini bulunur. Teknik anlamda bu adres sayısal veriler içerir. Ancak ziyaretçilerin bu sayısal verileri aklında tutması oldukça zor olacağı için bazı işlemler yapılmalıdır. Web siteleri için tescil işlemleri domain adresleri üzerinden yapılır. SEO çalışmaları yaparken domain seçmek oldukça önem taşımaktadır ve çalışmalara alan adı düzenlenerek başlanmalıdır.

Alan Adı Ne Kadar Önemlidir?

SEO’da kullanılan alan adları ve uzantılar çalışmaların kolaylaştırılması adına oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle SEO’da alan adlarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Alan adındaki karakter sayısı, kullanılan kelimelerin anlamları ve akılda kalıcı olması bu noktalara örnek verilebilir. Arama motorları, alan adı kısa olan ve anahtar kelimelerden oluşan site isimlerini daha üst sıralarda göstermektedir. Ayrıca kullanılan karakter sayısının az olması, kullanıcılar için akılda kalıcılığı artırır. SEO’da yükselmek için de alan adının ve site içeriğinin uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekir.

SEO’da Alan Adının Önemi Nedir? 1

Doğru Alan Adını Seçmek Neden Önemlidir?

İnternet üzerinde görünür olmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen birisi hem arama motorlarının isteklerini hem de ziyaretçilerin isteklerini karşılamalıdır. Arama motorları sayfanızı üst sıralara çıkarmak için birçok detaya dikkat eder. Ziyaretçilerin ise ilk önce baktığı noktalardan birisi sitenin alan adıdır.

Dikkatli seçilmiş bir domain iyi bir şekilde işlenmiş SEO uygulamaları ile birlikte web sitesinin aldığı trafik sayısı da doğru orantılı bir biçimde artar. Alan adının markanızla veya işletmenizle aynı olması arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Ayrıca ziyaretçilerin de sitenizle ilgili fikir sahibi olmasına destek olur. Doğru SEO uygulamaları ile birlikte bu alan adları marka bilinirliğini, site trafiğini ve tıklanma oranlarını gözle görülür biçimde arttıracaktır. Ancak alan adınız ziyaretçileri teşvik ediyor olsa bile web sitesinde sunulanlar ziyaretçileri tatmin etmiyorsa onları sitenizde tutmakta zorlanabilirsiniz.

Alan Adını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain seçimi yaparken, domainin SEO uyumlu olmasına özen göstermek kullanıcıların web sitesinden aldığı verimi arttıracaktır. SEO çalışmalarında domain seçimi acele etmeden iyice üstünde düşünülerek yapılmalıdır. Alan adını seçerken çeşitli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktalar şunlardır:

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


  • Domain uzunluğu
  • Domain uzantısı
  • Alan adının orijinalliği
  • Domain yaşı ve geçmişi
  • Anahtar kelimelerin kullanımı
  • Domainin hikayesi

Doğru alan adını seçebilmek için web sitesi sahipleri yukarıdaki kriterlere dikkat etmelidirler. Bu kriterler web sitesinin tıklanma değerlerini arttırıp SEO uyumlu bir alan adına sahip olmalarını sağlar.

Alan Adının Uzunluğu

Bazı uzmanlar domain isminin uzun olmasından ziyade kısa tutulmasını gerektiğini savunmaktadır. Bazıları da uzunluğun sıralamayı gerçekten etkilemediğini düşünmektedir. Genel olarak alan adlarının 15 karakterden kısa olması kullanıcılar için idealdir. Yine de kısa olmasa da alanında iyi işler yapmış ve piyasayı baskı altına alan siteler bulunmaktadır. Ancak kısa alan adlı sitelere ulaşmanın kolaylığı da sitenin başarısını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Domain Uzantısı

TLD, alan adlarında yer alan .com, .gov gibi uzantılara verilen isimdir. Söz konusu uzantılardan hangisini seçeceğiniz size kalmıştır. Bu uzantıları seçerken oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir.

İlk kullanılan ve oldukça popüler olan uzantılardan birisi .com uzantısıdır. Bu yüzden çoğu web sitesinin sonu .com ile bitmektedir. Bu durum şöyle bir varsayım doğurmaktadır. Ziyaretçiler bir web sitesinin uzantısını hatırlayamadığında sonunun .com ile bittiğini düşünmektedir. Bu da sitenize daha kolay ulaşım sağlar.

Popülerliği nedeniyle genelde .com uzantısı tercih edilse de her türlü site için bu uygun olmayabilir. Sitenizle alakalı olan bir uzantı yaratmak da kullanıcılara kalmıştır. Örneğin, .store veya .pizza gibi sitenin amacını ortaya koyan uzantılar tercih edilebilir. Ayrıca bu uzantılar sitenizin daha yaratıcı gözükmesi için de kullanılabilir.

Alan Adı Orijinalliği

Sitenin ve alan adının orijinalliği sitenizi diğer sitelerden ayıran en önemli özelliklerden birisidir. Eğer alan adınız aynı pazardaki diğer siteler ile aynı olursa işiniz daha da zorlaşmış olur. Bu yüzden benzersiz bir alan adı sahibi olmak sizi diğer sitelerden birkaç adım öne götürür. Ziyaretçilerin de sizi tercih etme oranı ve sitenin akılda kalıcılığı oldukça artar.

Alan Adı Yaşı ve Geçmişi

SEO’da belli geçmişi ve yaşı olan domainler avantajlı olarak görülmektedir. Web sitesi oluşturmak isteyen bir kişi geçmişi olan bir domain satın almak istediğinde dikkatli bir araştırma yapmalıdır. Hiç kullanılmamış domainler için böyle bir araştırma yapılmasına gerek yoktur. İnternet üzerinden domainlerin geçmişi ve yaşı ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz sorgulama siteleri bulunmaktadır. Domainin yaşı ve geçmişi arama motorlarına aşina olacağı için SEO’ya da gerekli desteği vermektedir. Ayrıca domain adı belirli kitle tarafından bilineceği için siteye çekilen ziyaretçi sayısı da fazla olacaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Anahtar Kelimelerin Kullanımı

SEO çalışmaları yapılırken anahtar kelimelerin kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Alan adınızı oluştururken de bu durum geçerlidir. Bu şekilde web sitesinin alan adını belirlerken hizmetle ilgili anahtar kelimelerin kullanılması web sitesi sahiplerini rakiplerinden birkaç adım öne geçirir. Bu sayede, akılda kalıcılığı ile de sitenin trafiği önemli ölçüde arttırılabilir.

Domainin Hikayesi

Domainin hikayesini oluşturmak, web sitesi ile ziyaretçiler arasında bağ kurmaya olanak sağlar. Bu sayede markanızla alan adınız arasında da siteyi destekleyecek bir işlem yapmış olursunuz. Ayrıca alan adınızın akılda kalıcılığını da bu yöntem sayesinde arttırabilirsiniz. Ek olarak logonuz ile ilişkilendirebileceğiniz bir domain sitenizin pazarlaması konusunda sizi ileriye götürecektir.

Sık Sorulan Sorular

Alan adı nedir?

Domain bir web sitesi oluşturmak için sahip olmanız gereken temel bileşenlerden birisidir. Alan adı, bir web sitesinin adı ya da adresi olarak tanımlanmaktadır. Bütün alan adları IP adresi ile eşleşir ve internet tarayıcılarındaki sunuculardaki belli dosyalara yönlendirmeye yarar.

Domain uzantısı nedir?

Bir web sitesinin kuruluş amacını belirtmek için alan adlarının sonunda yer alan .com, .net, .gov gibi ekler domain uzantısı olarak adlandırılmaktadır. Alan adları seçilirken hangi domain uzantısı ile kullanılacağı da seçilmedir.

Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Domain seçilirken mümkün olduğu kadar kısa ve sektörünüzü tanımlayan kelimeler içeren bir alan adı seçilmesi yararlı olacaktır. Ayrıca anahtar kelimeler kolay hatırlanabilen kelimelerle bir alan adı seçmek de sitenin aldığı ziyaretçi sayısını da önemli ölçüde arttırır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.