SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale ve kaliteli içerikler üreterek, Google’da üst sıralarda yer alabilir ve potansiyel müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Web sitelerinizin, üst sıralarda yer almasını ve organik trafiğinin artmasını sağlamak için, sitede bulunan içeriklerin hem kullanıcılara hem de arama motorlarına göre optimizasyonunun sağlanması ve kaliteli olması gerekmektedir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır başlığını incelemeden önce, konunun daha iyi anlaşılması açısından, SEO makale nedir ve neden gereklidir konularına kısaca değineceğiz.

Arama motoru optimizasyon çalışmaları, web sitelerinizin Google veya diğer arama motorları ile optimizasyonunu yaparak, web sitelerinizi, rakiplerinizin önüne çıkaran ve arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayan tüm konuları içerir. En fazla kullanıcı kitlesine sahip olan Google, web sitelerinin sıralamasını belirlemek için 200’den fazla kriter belirlemiştir. Belirlenen bu kriterler düzenli olarak güncellenmektedir. Ancak, kullanıcıyı da siteye yönlendiren, SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyen en önemli konu, içeriklerdir. İçeriklerin hem kullanıcıya hitap edecek şekilde kaliteli ve kullanıcı isteğine yanıt vermesi hem de arama motorları ile optimize edilmesi önemlidir. Aşağıdaki başlıklar üzerinden SEO uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır konusunu tüm detaylarıyla inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun SEO uyumlu yazılmadığı takdirde sıralamanız düşük olacaktır. Bu nedenle kaliteli içeriklerin yanı sıra SEO uyumlu olması son derece önemli bir kriterdir. SEO çalışmaları ile sitenizi rakiplerinizin üstüne taşıyarak, organik trafiği olumlu yönde etkileyebilir ve potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmadan önce kullanıcıların gözünden küçük bir gezintiye çıkalım. Herhangi bir internet kullanıcısı olarak, sosyal medya hesaplarınızı nasıl donduracağınıza dair bir araştırma yapıyorsunuz. Kullanıcı bu bilgiyi sitenizde bulamadığı zaman, hemen sitenizden çıkacaktır. Kullanıcı davranışları, site sıralamalarını etkileyen en önemli unsurdur. Bu nedenle, içerikleriniz, kullanıcıları site içerisinde tutacak nitelikte olmalıdır. Doğru ve ayrıntılı bilgilerle donatılmalıdır. Ayrıca, bilindiği üzere kullanıcılar uzun uzun yazıları okumak yerine aradığı bilgiyi makale içerisinde arar bulur ve sonra hemen siteden çıkar. Kullanıcının siteden hemen çıkmaması için, dikkat çekici görseller ve başlıklar belirlemeniz de gerekmektedir. Tüm bunları aşağıdaki maddeler üzerinden inceleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Yazımının 15 Altın Kuralı:

İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, arama motoru optimizasyonu yapılmadığı takdirde veya yanlış yapıldığı takdirde site sıralamanız olumsuz etkilenecektir. Web sitenizin arama motorlarında rakiplerinizin üstünde olmasını sağlamak için SEO çalışmaları mutlaka gereklidir. SEO çalışmalarına ışık tutan ve en önemli parçalarından biri olan içeriklerin optimize edilmesi, sıralamayı büyük ölçüde olumlu yönde etkileyecektir. Aşağıdaki maddeler üzerinden, SEO uyumlu makale yazmak için, önemli olan 15 altın kuralı aşağıdaki sıralamalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

 • Rakiplerinizi Analiz Edin: İçeriği yazmaya başlamadan önce, arama motorlarından içeriğin konusunu aratarak ilk sırada çıkan rakip sayfaların, içeriği nasıl yazdığına ve hangi anahtar kelimeleri kullandığını analiz edin. Rakip analizini, çeşitli araçlar yardımı ile gerçekleştirerek, güçlü bir temel üzerinde çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Analizlerini Gerçekleştirin: Rakip analizini gerçekleştirdikten sonra, analiz araçları üzerinden, içeriğinizde kullanacağınız güncel anahtar kelime analizini gerçekleştirebilirsiniz. Anahtar kelimeleri, yazı içerisinde doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Anahtar kelimeleri kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli detayları aşağıda belirtilen maddeler üzerinden inceleyebilirsiniz.
 • Anahtar kelimeler yazı içerisine doğal bir şekilde yerleştirilmelidir. Yani üst üste anahtar kelime kullanımı, sitenizin spam olarak değerlendirilmesine sebep olabilir.
 • Anahtar kelimeleri, tercihinize göre; altı çizili, bold veya italik olarak yazmanız gerekmektedir,
 • SEO analiz araçları yardımı ile tespit ettiğiniz anahtar kelimelere ek getirmeden birebir aynı kelime veya kelime öbeklerini kullanmaya önem gösterin,
 • Hedef anahtar kelimeniz konuyu yansıtan asıl anahtar kelimedir. Hedef anahtar kelimenizi, Ana başlık ve alt başlıkta ek getirmeden geçirin. Aynı zamanda hedef anahtar kelimenin ilk paragrafta aynen geçmesi de son derece önem taşımaktadır,
 • Tüm anahtar kelimeleri yazı içerisinde yalnızca 1 defa geçirin. Hedef anahtar kelimenizi yazı uzunluğuna göre birden fazla geçirebilirsiniz. Anahtar kelimeniz yazınızın toplam karakter uzunluğunun %100 de 1i kadar kullanılmalıdır,
 • Son olarak, yazı uzunluğuna göre değişmekle birlikte, gereğinden fazla anahtar kelime kullanımından kaçının.

Anahtar kelimelerin içerikte doğru kullanılması son derece önemli bir detaydır.

İçerik Konusu İle İlgili İpuçları

 • Konuya Göre Yazı Uzunluğu Belirleyin: Bir konunun tüm detaylarıyla ele alınması ve açıklanması olumlu değerlendirilecek bir tavırdır. Ancak, yazının gereksiz uzun olması ve konunun dışına çıkılması, kullanıcının sayfada vakit geçirmeden çıkmasına sebep olacaktır. Çünkü gereksiz bilgi kalabalığında aradığı konuyu bulamayacaktır. Bu nedenle yazı uzunluğu konunun dışına çıkılmadan belirlenmelidir.
 • İçeriğiniz Özgün Olsun: Hiç kimseden bir Dostoyevski olması beklenemez ancak yazacağınız içerikler ne olursa olsun özgün olmalıdır. Farklı sitelerden araştırma yaparak konu ile ilgili genel bilgileri öğrenebilir ve özgün bir şekilde yazıya dökebilirsiniz.
 • Konu ile İlgili Görseller Oluşturun: Konu ile ilgili dikkat çekici ve özgün görsellerin oluşturulması da içeriği güçlendirecek detaylardan biridir. İçeriğin, kullanıcıların gözünde sıkıcı olarak algılanmamasını ve kullanıcının sayfada uzun süre kalmasını sağlayacak dikkat çekici görseller oluşturmak, olumlu bir katkı sağlayacaktır. Görsellerin alt ve title etiketlerini yazarak SEO uyumlu duruma getirebilirsiniz.
 • Konu ile İlgili Video Ekleyin: Konu ile ilgili video bulunması da içeriği güçlendiren ve kullanıcıların sayfada daha uzun süre kalmasını sağlayan bir yöntemdir.
 • Her 200-300 Kelimede Bir Başlık Ekleyin: Kullanıcıların okurken sıkılmamaları ve sayfada kalmaları açısından, konuya göre 200 veya 300 kelimede bir başlık açabilirsiniz. Bu okumayı kolaylaştıracaktır ve kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir.
 • H2 Başlıklarının Birinde Anahtar Kelimeyi Aynen Geçirin: Ana başlıkta ve alt başlıklarda, hedef anahtar kelime aynen geçmelidir.
 • Madde veya Numaralandırma Kullanın: İçeriğinizin konusunu, madde veya numaralandırma yardımı ile anlatabilirsiniz. Bu da içeriğin güçlenmesini sağlayan özelliklerden biridir.
 • FAQ Bölümü Oluşturun: İçeriğinizin konusu ile ilgili en çok sorulan soruların cevabını verin. Analiz araçları yardımı ile konuya dair en çok sorulan soruları tespit edin. Arama motorlarına konu ile ilgili yazılan genel sorular, içeriğinizde bulunursa, sıralamada önde olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Title ve Description İle İlgili İpuçları

 • Title ve Description Uzunluğunu Belirleyin: SEO açısından önemli olan title ve description uzunluğunun doğru belirlenmesi gerekmektedir. Title maximum 60 karakter, description ise 130-160 karakter arasında olmalıdır. İki kısımda da hedef anahtar kelimeyi geçirmeye özen gösterin.

 • Dahili Link Kullanın: İç linkleme olarak da bilinen dahili linkler, yazı içerisinde bulunan bir kelimeye, site içerisinde bulunan başka bir içeriğe link bağlantısı verilmesidir. Bir kelimeye bağlantı vermek yerine açık URL şeklinde de link kullanılabilir.
 • Giden Bağlantı Kullanın: Giden bağlantılar ise arama motorlarının güvenini kazanacağınız link bağlantılarıdır. Yazı sonlarında uygulanması, kullanıcıların hemen çıkma oranını düşürür. Bu bağlantılar, bir kelimeye, güvenilir bir sitenin linkini ekleyerek kaynak gösterme işleminin uygulanmasını ifade eder. Aynı şekilde, giden bağlantılar da açık URL şeklinde gösterilebilir.
 • Yoast SEO’yu Kullanın: Yoast SEO eklentisini, SEO uyumlu içeriklerinizi hazırlarken son derece faydalı bulacaksınız. Aynı zamanda tüm işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamanızı ve gözden geçirmenizi sağlar.
 • Kontrol Edin: Kontrol aşamasında, uyguladığınız tüm SEO kriterlerini ve içeriğinizi gözden geçirin. Hatalar varsa düzenleyin. SEO uyumlu makaleniz artık hazır. Hemen yayınlayarak, sıralamadaki yerini almasını bekleyebilirsiniz.

Son olarak, içeriğin çalınmasını önlemek amacıyla, anında index almasını sağlamak için, Google Search Console yardımı ile getir özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Google botları hızlıca sayfayı tarayacak ve sıralama almasını sağlayacaktır. SEO uyumlu makale örneği olarak sayfamızda bulunan içerikleri inceleyebilirsiniz.

SEO hizmetleri hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.moondiggy.com/tr/

Sıkça Sorulan Sorular

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale, sayfalarınızın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için gerekli olan hedef anahtar kelimelere yönelik yazılan semantik yazılardır.

Seo Uyumlu Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Seo uyumlu içerik yazarken dikkat etmeniz gereken bir çok kriter bulunmaktadır. Bunların en başında SEO uyumlu title ve description belirleme gelmektedir. Ardından dikkat etmeniz gerekenler ise görsel, video, metin uzunluğu, anahtar kelimeler, faq soru kısmı ve başlıklar gibi bir çok kriter bulunmaktadır.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemli?

Google arama sonuçlarında yazılarınızın üst sıralarda yer alması için uymanız gereken bazı kriterler bulunmaktadır. SEO uyumlu makalelerinizde bu kriterlere ne kadar çok dikkat ederseniz, yazılarınızında ilk sayfada çıkma şansı bir okadar artacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.