SEO Ne Demek?

SEO Ne Demek?

Arama motoru optimizasyonu olarak dilimize geçen Search Engine Optimization, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan tüm çalışmalara verilen addır. Google, Yandex, Yahoo, Mynet ve Bing gibi arama motorları için yapılan bu çalışmalar sonucunda web siteniz daha üst sıralarda yer alabilir ayrıca daha fazla ziyaretçi çekebilir. İnsanların belirli anahtar kelimeleri araması sonucunda, konu ile alakalı olan web siteler sıralanmaktadır. Böylelikle bu web siteleri arasında üst sıralarda yer alan her zaman daha fazla ziyaretçi ve müşteri almaktadır. Peki SEO ne demek?

SEO nedir derseniz, sitenizi internet ortamında üst sıralara çıkarmak da diyebiliriz. Search Engine Optimization çalışmaları ile arama motorlarında daha güvenilir olarak algılanabilir ve organik trafiğinizde artış sağlayabilirsiniz. Dünya üzerinde en fazla kullanılan arama motoru olan Google, sıralama konusunda birçok farklı faktörü baz almaktadır. Bunlardan bazıları kullanıcılara sunulsa da birtakım bilgiler gizli kalmaktadır. Web siteniz ne kadar Google kriterlerine uyum sağlıyorsa, o doğrultuda sıralamasını belirler.

Haber sitesi, blog veya e-ticaret gibi farklı konular üzerine web site sahibi olan kişiler, dijital pazarlama alanında daha etkin olabilmek amacıyla SEO çalışması yaptırmaktadır. SEO ne demek derseniz, bu işlem tek seferlik değil uzun sürelik bir uygulamadır. Yani bir kere arama motoru optimizasyonu çalışması yaptırdım artık bir daha yaptırmama gerek yok diyemezsiniz. Bu sebeple sitenizi arama motorlarının güncel kriterlerine göre düzenlemeniz gerekmektedir. 

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı etkileyen
faktörlerden bazıları ise;

 • Domain adı ve yaşı
 • Sayfa düzeni
 • Sitenizin hızı
 • Anahtar kelime kullanımı
 • İç ve dış backlink kullanımı

Bu faktörler sitenizin Google gibi arama motorlarında üst
sıralarda yer alabilmek için gereklidir.

On Page ve Off Page SEO

Web sitenizi daha kaliteli bir hale getirmek istiyorsanız, On Page (Site içi) ve Off Page (Site dışı) çalışmalarına özen göstermeniz gerekiyor. SEO ne işe yarar diyorsanız, bu çalışmalar Google’ın gözünde daha önemli hale gelmenize yardımcı olmaktadır.

On Page SEO (Site İçi SEO)

Web sitenize site içi arama motoru optimizasyon çalışması yaptırmak istiyorsanız, şu kriterleri baz almalısınız. Web site içerisindeki her detayın optimize edilmesi olarak da bilinen bu kavramda, uygulamanız gereken kriterler;

 • Özgün içerik
 • Web site hızı
 • Anahtar kelime kullanımı
 • URL yapısı
 • Medya kullanımı
 • Meta kullanımı

Tüm bu çalışmalar, sitenizin Google gözünde daha kaliteli ve böylelikle daha güvenilir hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Off Page SEO ( Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu)

Google, Bing, Yandex ve bunun gibi arama motorlarında markalaşmak adına yapılan site dışı Search Engine Optimization çalışmaları, tanıtım çalışmaları olarak da bilinmektedir. Backlink olarak da bilinen bu tanıtım çalışmalarında, kullanabileceğiniz mecralar;

 • Rakip web siteleri
 • Sektörel siteler
 • Sosyal medya
 • Haber siteleri
 • Video paylaşım siteleri

Daha birçok farklı mecra kullanarak yapabileceğiniz tanıtımlar, arama motoru çalışmalarının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Arama motoru optimizasyonu ne demek tüm detayları ile sizinle paylaştık bizi takipte kalmaya devam edin.

 moondiggy Dijital Pazarlama ve SEO hizmetleri ile Google’da bir numara olun!

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte olan bir internet terimidir. Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi konumlara gelmesini hedefler.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları parametreleri göz önünde bulundurarak web sitelerinin gerek içinde gerek dışında gerekse teknik yapısında yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler ile yapılır.

SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları web sitelerinin yükselişleri adına bir ivme kazandıracaktır. Web siteleri arama motorlarında daha görünür konumlara ulaşacak ve daha fazla ziyaretçi kazanacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.