SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılabilir? Galibiyet edinmek için farklı alanlara yönlendirilmiş araçlar ve stratejiler vardır. Anahtar sözcük araştırmasının gelişmiş bir SEO stratejisinin bir parçası olduğunu bundan böyle biliyorsunuz. Buna rağmen, bu süreç uzun ve masraflı olmak zorunda değildir. Bu yazımızda basit bir kaç anahtar sözcük ile anahtar sözcük araştırmasını anlatacağız…

Anahtar Sözcük Araştırması Yapabileceğiniz Bazı Siteler

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bir Google ürünü olarak, sitenizdeki bilgilerin doğru olduğundan ve pazarlama planınızı hayata geçirmeye hazır olduğundan belirlenmiş olmakla işe başlayabilirsiniz. İşlemler antre yaptıktan sonra, bir cümle, web sitesi ya da kategori kullanarak anahtar kelimeler saptamak kadar basit bir işlemle başlamaktadır.

Örneğin, “internet pazarlamacılığı” ifadesini aradıktan daha sonra şunları görürsünüz; ortalama aylık aramalar ve rekabete ayak uydurabilmek için teklifler. Bu bilgiler, Google AdWords ’ü kullanmaya karar verdiyseniz elverişli olacaktır. Arama detaylarını bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, Anahtar Kelime Planlayıcı ’nın hedefleme araçlarından bazılarını deneyin.

Bu, size kayıtlı bir ülke ya da dil için olan gibi daha spesifik anahtar kelime arama sonuçları verilerini biriktirmek için fırsat sağlar.

Long Tail Pro

Long Tail Pro ’nun sitesinde bulunan sloganı şöyle: “Dünyanın En Kapsamlı Anahtar Kelime Araştırma ve Muhalif Çözümleme Yazılımı.”

Bu büyük bir bahis olabilir, ama Long Tail Pro ’yu kullandıktan kısa zaman daha sonra oldukça etkin araçlar arasında yer aldığını görebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, günümüzün yüksek rekabete sahip arama hacmi kategorilerinde içerik pazarlamasının esas bir bileşenidir.

Öteki Anahtar Kelime Araçları

Bununla Beraber

7search, Bulk Keyword Generator, SECockpit, Soovle, Term Explorer, Keyword Tool Dominator, HitTail

gibi öyle çok anahtar sözcük analizi yapan site ve program da bulunmaktadır.

SEO ’nuz için yardımsever ve hit arttırma potansiyeli olarak anahtar kelime analizi yaparken kesinlikle bu araçlardan bir tanesini kullanmalısınız.