SEO için alt alan adı mı yoksa alt klasör mü daha iyi? - Moondiggy

SEO için alt alan adı mı yoksa alt klasör mü daha iyi?

SEO için alt alan adı mı yoksa alt klasör mü daha iyi?

Sık gelen sorulardan bir tanesi ” Daha iyi sıralama almak için alt domain (subdomain) mi kullanmalıyım yoksa klasör açarak siteadresi.com/altsite olarak mı kullanmalıyım” oluyor. Google resmi açıklamalarında SEO açısından ikisi arasında fark olmadığını belirtiyor. Botlar her iki şekilde de taramalarını olması gerektiği gibi yapıyor yani teknik açıdan ikisi arasında fark bulunmuyor.

Ancak SEO’u kullanıcı deneyimi olarak ele aldığımızda ikisi arasında farklar oluşabiliyor. Google botları açısından hiçbir farkı olmasa da ziyaretçileri memnun etme açısından farklar bulunabiliyor. Ayrıca arama sonuç ekranında daha az veya fazla tıklama almanıza neden olabilir buda sıralamaları dolaylı etkileyecektir. Kısaca teknik SEO açıdan subdomain ve alt klasör arasında fark yok diyebiliriz ancak UX artırmak ve organik SEO oluşturmada etkileri vardır.

Subdomain mi daha iyi yoksa alt klasör mü?

John Muller’in açıklamalarını izleyelim;

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Daha iyi olup olmaması projenize, sitenize ve kitlenize bağlıdır. Siteniz alt alan adlarını içerecek bir konumdaysa subdomain kullanabileceğiniz gibi URL kargaşası yaratmamak için alt klasör de kullanmakta mümkündür. Burada önemli olan ziyaretçilerin nasıl tepki vereceğidir.

Örneğin;

forum.siteadresi.com site altı forum kullanımlarında daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Ziyaretçileriniz için siteden ayrı bir platform mesajı verir ve insanlar arasında benimsenmiştir. Ancak siteadresi.com/forum kullanmakta mümkündür ama alt alan kadar iyi performans vermeyebilir.

haberler.siteadresi.com insanların alışmadığı bir kalıptır ve yüksek kullanıcı performansı alamayabilirsiniz bunun yerine siteadresi.com/haberler kullanmak daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yani forum için alt domain uygunken, haberler için alt klasör daha sağlıklı sonuçlar verir. Hangisini kullanacağınıza karar vermeden önce kitlenizin hangisini daha kolay kabulleneceğini düşünmelisiniz.

Tavsiyelerim;

Subdomain olarak kurulum yaparsanız, Google Search console üzerinde subdomaini de mülk alanına eklemeniz gerekiyor. İki site içinde ayrı sitemap ve robots.txt dosyası ve farklı bağlantılar oluşacaktır. Bu yüzden kontrol biraz daha zor olacaktır. Subfolder olarak kurmanız kontrolün daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Öncelik her zaman daha fazla insana ulaşmak değildir ulaşılan insanları memnun etmek onlara sitenizi benimsetmektir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

wordpress ücretli migoogle arama sonuçları ingilizceinternet reklam vermefree wp themesdijital pazarlama ajansspan seodünyanın en iyi reklam ajanslarıavada google analyticskariyer web tasarımgoogle adwords ajansıwp rocket prounderstrap wordpressdijital stratejiwordpress powerpointweb yazılım ajansısosyal medya şirketleriserbest web tasarımcısitus seoaudyt seo kosztseo sem google adwordsitü dijital pazarlamasökoptimering googlesosyal medya reklam ücretleribetheme htmlwoocommerce 4.7wordpresscom1 seo uzmanıyoast seo javascript1 seo uzmanılaborta seowordpress 5wp builderhtml arama motoru yapmagoogle aramalarımseo hizmeti fiyaten güçlü sosyal medya yönetimiyoast vs smartcrawlprofesyonel site yapımıthemerexkurumsal web yazılımmatterport wordpressads seohazır site tasarımlarıwp page builderwordpress 2019yabancı arama motorlarıyemek seoreklam facebookgörselle arama yandexmarkanotion seososyal medya pazarlaması nedirwordpress 2020polylang elementorarama motorları isimleriwp ulikesite page rankreklam pazarlama teknikleriperpa web tasarımphp 7.4 wordpressgoogle alternatifi arama motorlarıseo 2019 googleamp elementorgörsel arama googledijital pazarlama müdürüwordpress radio themeseo ekşitarget blank seososyal mecrasci hub wordpresswordpress ücretsizadobe xd wordpresswp projectwordpress twitterpazarlama ajansıgoogle arama sonucu kaldırmawanalizwoocommerce facebookvideo arama motorusosyal medya uzmanlığıgoogle wordpresstasarım firmalarıseo moreyandex gelişmiş aramasosyal medya satışwp google analytics eventsdreamweaver web sitesi yapmaseo offpagewordpress adsensepolylangtv reklam ajanslarısosyal medya akademisigoogle başka ülkede aramasosyal medya pazarlaması örnekleriseouzmanibetheme freewordpress get