SEO Ajansı ile Anlaşmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

SEO Ajansı ile Anlaşmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tam anlamıyla uygun hizmet sağlayan bir SEO ajansı seçmek kolay bir iş değildir. İyi bir SEO ajansı seçmek, internetteki tüm varlığınızı güvenilir bir ajansa emanet etmek oldukça titiz bir çalışma gerektirmektedir. Ancak bu konuda artık endişelenmenize hiç gerek yok! Sizin için internette yürüttüğümüz titiz bir araştırmanın sonucunda, işinize yaracak çok kullanışlı bir liste hazırladık. SEO ajansı ile anlaşmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, madde madde özetledik.

Hazırsanız başlayalım.

İşte, SEO ajansı ile anlaşmadan önce bilinmesi gerekenler!

1. SEO Ajansının Geçmiş Çalışmalarına Göz Atmak

Bir ajans hakkında bilgi sahibi olmak için, daha önceki çalışmalarını incelemekten daha faydalı ne olabilir?

Ajansın işinin ehli olup olmadığını ve müşteriler için anlamlı sonuçlar elde edip edemediğine dair elinizde doğrulanabilir kanıtlar olduğundan emin olmalısınız.

2. Müşteri Deneyimlerini İncelemek

Evet, bildiniz! Alışveriş yaparken nasıl müşteri yorumlarını okuyorsanız, aynı şekilde SEO ajansıyla çalışan diğer işletmelerin görüşlerini incelemelisiniz. Derinlemesine yapılan görüşmelerin yanında bazı referanslara da göz atmak, anlaşmak üzere olduğunuz ajans hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

3. Farklı SEO Ajansları ile Görüşmek

Sahip olduğunuz birbirinden farklı seçeneklerin kıymetini bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. İlk görüştüğünüz ajansın, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek yetkinlikte olduğuna ikna olabilirsiniz. Ancak birden fazla ajans ile görüşmek, aralarında kıyas yapabilme olanağını tanır.

SEO ajansıyla görüşürken sorabileceğiniz soruların bazıları şunlardır:

  • Faaliyetlerimizi yürüttüğümüz sektörle ilgili bir deneyime sahip misiniz?
  • SEO çalışmalarının meyvelerini ne zaman toplamaya başlayabiliriz?
  • SEO hizmetlerinizin maliyeti ne kadar?

4. Ucuz Bir Ajansla Anlaşmaktan Kaçınmak

SEO ajansları söz konusu olduğunda fiyatlandırma oldukça önemlidir. Ancak kısa vadede bütçenizde yapacağınız tasarruf, uzun vadede hedeflerinize ulaşmanızı geciktirebilir. Ve hatta imkansız kılabilir!

Şunu da unutmamalısınız ki, yüksek fiyat her zaman yüksek kalite anlamına da gelmemektedir. Fiyatlandırma, SEO ajansıyla anlaşmadan önce bilmeniz gerekenler listesinde önemli bir maddedir, ancak tek başına tercih sebebi olmamalıdır.

5. Sektörünüzdeki Uzman İsimleri Bulmak

SEO temelde aynı prensiplere dayansa da, çoğu sektör kendi içinde farklı uzmanlık alanları gerektirmektedi. Örneğin yeme – içme ile giyim sektörleri birbirinde farklı SEO çalışmaları gerektirmektedir. Bu nedenle sektörünüzde kendini kanıtlamış SEO ajanslarına yönelmek, başarılı sonuçlara daha kısa sürede ulaşabilmenin anahtarı olacaktır.

6. Hazır SEO Paketi Sunan Ajanslardan Kaçınmak

Her işletmeye uygulanabilecek, tüm sihirli formülleri içeren hap bir SEO paketi yoktur. Bu nedenle de sizinle henüz görüşmeden, sektörünüz ve işletmeniz hakkında bilgi almadan hazır paketler sunan SEO ajanslarından kaçınmalısınız. Her ajansın belli bir hizmet anlayışı ve fiyat politikası mevcuttur ancak son şeklin müşteri ile görüştükten sonra verilmesi gerekmektedir.

7. Ajansın Kullandığı Yöntemler Hakkında Bilgi Almak

Google’ın sürekli güncellenen algoritması, SEO yöntemlerinin de sık sık kendini güncellemesini zorunlu kılmıştır. 2022 yılındayız, 2015’lerde popüler olan SEO yöntemleri ile yol alamayız. Ajansınızla görüşme aşamasındayken genel stratejilerinin ve tercih ettikleri yöntemlerin güncel olduğundan emin olmalısınız.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


8. Kısa ve Uzun Vadeli Stratejileri Sorgulamak

Bu, Bir SEO ajansının işinin ehli olup olmadığını anlayabilmeniz için oldukça kilit bir maddedir. Kısa sürede size dünyaları vaat eden ajanslardan uzak durmalısınız. Sonuçta her işletme sonuç sayfasında ilk 10’a girmek için savaş vermektedir ve en yüksek yerler en iyiler tarafından kapılmıştır. Bu nedenle de 1 haftada buraya yükselmeyi vaat etmek oldukça abes bir hata olacaktır.

9. Anahtar Kelime Stratejileri Hakkında Bilgi Almak

Anahtar kelime çalışmaları, SEO stratejilerinin bel kemiğidir. Anlaştığınız ajansın, işinizi doğru analiz etmesi başarılı sonuçlar yakalayabilmeniz açısından önemlidir. Doğru anahtar kelimelerin tespit edileceğinden emin olmak için, bu konu üzerine geliştirdikleri stratejiler hakkında anlaşmadan önce fikir sahibi olmalısınız.

10. Etik Bir Şirket ile Anlaşmak

Bir SEO ajansı ile anlaşmadan önce, arama motorlarının yönergelerine uyduklarından emin olmalısınız. Etik olmayan optimizasyon uygulamalarını tanımlayan Black Hat SEO, kısa sürede çok fazla trafik almanızı sağlar. Ancak günün sonunda çevrimiçi dünyadan yasaklanma ihtimaliniz de bir o kadar olasıdır. Ajans, aldığı işi kendi bünyesinde mi yapıyor yoksa üçüncü dünya ülkelerindeki çalışanlara mı yaptırıyor kontrol etmelisiniz.

11. Garanti Sonuç Vaatlerinden Uzak Durmak

Bir önceki maddemiz ile benzer şekilde, bir ajansın size neyi garanti ettiğine dikkat etmelisiniz. Bir ajans, Google’da belli bir ziyaretçi sayısını size garanti ediyorsa ondan uzak durmalısınız. Google’ın arama algoritması sürekli güncellendiği için en son değişiklikleri takip ederek bir strateji geliştiren bir ajansla anlaşmalısınız.

12. Şeffaflığı Ön Plana Koymak

Bir ajansın görüşme sırasında tüm sorularınızı yanıtlayabilmesi ve aklınızdaki kuşkuları netleştirebilmesi oldukça önemlidir. Çalışma sürecini ve yararlandıkları uygulamaları gizli tutan şirketlere karşı dikkatli olmalısınız. Etik dışı yöntemleri tercih ediyorlarsa bir şeyleri saklamaları muhtemeldir. İyi bir SEO ajansı çalışma sistemleri ve neyi nasıl yaptıkları konusunda size fazlasıyla açık olacaktır.

13. Rapor Sistemleri Hakkında Bilgi Almak

Bir SEO ajansı ile anlaşmadan önce sonuçları nasıl rapor haline getirdiklerini de öğrenmelisiniz. Google Analytics bu konuda bir numaradır ancak hazırladıkları raporlarda bunun birkaç adım ilerisine geçmeleri gerekmektedir. İyi bir ajans, sitenizin gelişimini gözlemleyebilme ve tercih edilen uygulamaların işe yarayıp yaramadığını analiz edebilme yetkinliğe sahip olmalıdır. Size yalnızca sayıları göstermeyeceklerinden, şirketinizi daha ileriye taşımak için yardımcı olacak gözlemler geliştirebildiklerinden emin olmalısınız.

14. En İyi SEO Ajansları Listelerinden Kaçınmak

Bu maddemiz, en iyi SEO ajansları listelerinin yanlış olabileceği anlamına gelmemektedir. Yalnızca dikkatinizi çektiğimiz konu, bir başkası tarafından hazırlanmış bir listeye biraz daha şüpheci bir bakış açısıyla yaklaşmanız gerektiğidir. Bu tarz listelerin ötesine geçmeli, daha önceki maddelerde işaret ettiğimiz konuları referans alarak kendi listenizi oluşturmalısınız.

15. Hedef ve İsteklerinizden Emin Olmak

Net hedefleriniz olmadığı sürece bir ajans ile anlaşmaktan kaçınmalısınız. SEO’dan beklentileriniz neler bunlara karar vermelisiniz. Hedef ve beklentilerinizi belirledikten sonra ajanslarla görüşmeye geçmek daha başarılı bir sonuç yakalamanıza yardımcı olacaktır.

İşte, SEO hedeflerinden bazıları şunlardır:

  • Ulusal çapta daha fazla erişim almak
  • Etkileşime geçen kullanıcı sayısını artırmak
  • Satın almaları yükseltmek
  • Yerel düzeyde etkileşim oranını artırmak

Hangi SEO ajansıyla anlaşılması gerektiğine karar vermenin oldukça zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda işinizi kolaylaştıracak, SEO ajansı ile anlaşmadan önce bilinmesi gerekenler içinde öne çıkan 15 maddeyi sizin için bir araya getirdik. Umuyoruz ki, sizi hedeflerinize ulaştıracak SEO ajansını en kısa zamanda keşfedebilirsiniz.

SEO Ajansı şeçme konusunda daha fazla bilgi almak için Doğru SEO Ajansı Nasıl Seçilir konulu blog yazımıza da göz atabilirsiniz. moondiggy SEO Ajansı olarak sizlere güvenilir ve kaliteli SEO hizmeti veriyoruz. Bizimle iletişime geçerek ajansımızla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Sıkça Sorulan Sorular

“İnternetteki tüm varlık” ile tam olarak ne kastedilmektedir?

İnternetteki tüm varlık ya da web varlığı, bir işletmenin dijital ayak izidir. İşletme web sitesindeki tüm yazı ve video gibi içerikler başta olmak üzere; Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya hesapları web varlığı kapsamına girmektedir.

İşletmenin büyümek için neden SEO ajansı ile çalışmaya ihtiyacı vardır?

SEO ajansı ile iş birliği yapmak, dijital dünyada bilinçli bir yol haritasına sahip olmanızı sağlayacaktır. Online dünya çok katmanlı bir mecradır. SEO ajansı, işletmenizin tüm katmanlarda var olabilmesine katkıda bulunacaktır.

Arama motoru sıralaması niye sık sık değişmektedir?

Web oldukça dinamik bir yerdir ve arama sonuçları sayfaları (SERP’ler) de sık sık değişebilmektedir. Bunun muhtemel sebepleri; oyuna yeni web sitelerinin girmesi, mevcut sitelerin ziyaretçi kaybetmesi, SEO uygulamalarındaki güncellemeler olabilmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.