Bu yazımızda ROI nelerdir ve iyi mi hesaplanır konusunu derledik. Günümüzde yatırımcıların eğer olmazsa olmazı olan ROI, sizin ileriye dönük yatırımlarınızda doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır. ROI’nin önemini ve avantajlarını bütün detaylarıyla maddeler halinde bir araya getirdik. Bu mevzu ile alakalı başarı göstermiş elde edebilmek için ne olursa olsun alanında uzman Google Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

ROI (Return on Investment) Nedir?

ROI nelerdir ve iyi mi çalışır benzer biçimde sorularla sıkça karşılaşırız. Ancak ROI sandığınız kadar zor bir hesap değildir. Yatırımın geri dönüşü olarak malum bu hesaplama kısaca, meydana getirilen bir yatırımdan geri gelebilecek karı hesaplar. Yani bir yere yatırım yaptığınızdan karşılığında size gelecek geri dönüşüm oranını hesaplar. Böylece bu yatırımın kıymetli olup olmadığını öğrenmiş olursunuz. Ayrıca, yatırımınız sürdürülebilir değilse daha çok zarar etmeden geri çekilmenize destek olur. Öte taraftan, yatırımınıza başlamadan ilkin, ileriye dönük planlar yaparak daha garantili adımlar atmış olursunuz. Artık şirketlerin eğer olmazsa olmazı haline gelen ROI hesaplamasını ne olursa olsun sizinde kullanmanızı öneririz. Özetle ROI, bir yatırımda kazandığınız karı ve ziyanı evvel hesaplamanızı elde eden bir formüldür.

ROI Ne İçin Kullanılır?

Yapmış olduğunuz yatırımdan elde edeceğiniz gelir miktarını hesaplamak için ROI hesaplama kullanırsınız. Böylece yatırımınızın faydalı veya zararlı olup olmadığını görmüş olursunuz. Özellikle ROI’nin beraberinde çalışacağınız dönüşüm oranı ( Conversion Rate) ile çok daha sağlıklı bir gelir-gider hesaplaması yapabilirsiniz. Dönüşüm oranı, yatırım yaptığınız şirketin aldığı dönüşümlerden oluşan bir hesaplamadır. ROI ile birleştiğinde, her kanaldan oluşan verilerin analizini yapmış olursunuz. Bu tarz çalışmalarla, bütçenizi daha doğru yatırımlar için kullanmanız kolaylaşır. Ayrıca şirketiniz için uzun vadeli yatırımlar yapmanıza olanak tanır. Eğer ROI hesaplama sırasında aldığınız sonuçlar verimli değilse, yatırımınızdan geri çekilmeniz veya farklı bir plana yönelmeniz gerekebilir. Kısaca, yapacağınız ciddi yatırımlar sırasında daha emin ve dikkatli adımlar atmanıza yardımcı olur.

ROI Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda ROI nelerdir sorusunu cevapladıktan sonrasında, artık sıra geldi iyi mi hesaplandığını incelemeye. Genel olarak ROI hesaplamanın formülü şu şekildedir: ROI = Kar (Gelir-Maliyet) / Maliyet x100 Bu hesaplama formülü yardımıyla ROI kıymetinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Yatırımınız ne kadar olursa olsun bu formül yardımıyla yatırım getirisini çözümleme edebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar yardımıyla kar yada zarar oranını hesaplayarak yatırımınız için planlamalar meydana getirmeye başlayabilirsiniz. Günümüzde birçok yatırımcının kullandığı bu hesaplama yardımıyla uzun vadeli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca şu an ki bütçenizin durumunu da gözden geçirebilirsiniz. İlk etapta ROI hesaplaması kompleks benzer biçimde dursa da, bu formülü uygulamaya başladıktan sonrasında ne kadar kolay bulunduğunu göreceksiniz.

ROI Hesaplamada Dikkat Edilecekler Neler?

Özellikle ROI hesaplama esnasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, bütün harcamaların hesaba dahil edilmesidir. Yani, yatırım yapacağınız işletme için harcayacağınız reklam ve benzeri öteki alanların bütçesini de hesaba eklemeniz gerekir. Böylece tam anlamıyla kar ve zarar oranını hesaplamış olursunuz. Yatırım yapacağınız yer için tertipli olarak harcanan her kuruş, ROI hesabına eklenmelidir. Aksi takdirde noksan ve doğru olmayan kar oranlarıyla karşılaşırsınız.

ROI İş Dünyasında Neden Önemlidir?

İş dünyasında ROI nelerdir sorusunun yanıtını iyi algılamak gerekir. ROI, şirketiniz için uzun solukta doğru bir yatırım sağlamanıza destek olur. Yatırımınızın ileriki dönemlerde iyi mi olabileceğini size gösterir. Böylece zamanınızı ve bütçenizi size zarar ettirecek yatırımlara harcamaktan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca ROI hesaplamasını yatırımı yapmadan ilkin gerçekleştirirseniz, karşınıza çıkacak zararları da minimuma indirirsiniz. Bütün bunlar sebebiyle ROI, iş dünyası için, bilhassa yeni başlayanlar için çok önemlidir.

ROI Ölçümlemenin Önemi

ROI hesaplama, yalnızca yeni yada evvel mevcud şirketlerin genel hatlarıyla sağlayacağı kar ve ziyanı hesaplayabilmemiz için değildir. Her şeyden öte, atacağınız her yatırım için yapabileceğiniz bir hesaplama türüdür. Yeni bir otomobil yada ev alacaksanız bile ROI hesaplaması yapabilirsiniz. Her çeşit yatırımınızın hasılatını ve giderini tespit etmeniz faydalı olacaktır. Bu nedenle yatırım getirisini her alanda aynı halde hesaplayın. Bu formül yardımıyla, size gelir getirmek yerine zarar ettirecek her yatırımdan kurtulmuş olursunuz. Öte taraftan bütçenizi ROI hesabını yaptıktan sonrasında kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu formülü istediğiniz benzer biçimde kendi avantajınıza dönüştürebilirsiniz.

ROI Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri çok fazla olan ROI hesaplama yöntemi, yatırımlarınızı doğru adımlarla yönetmenize destek olacaktır. Her açıdan faydası olan sadece ziyanı hemen hemen asla olmayan bu formül yardımıyla bütçenizden ve zamanınızdan tutum edebilirsiniz. Bu formülün en mühim özelliği ise hiç eskimiyor olmasıdır. Geçerliliği daimidir ek olarak bütün dünyada geçerlidir. Evrensel ve kalıcı olması, hesaplarınızın her zaman geçerli olmasını sağlar. Yapacağınız yatırımlarda size en doğru yol göstericilerden biridir. Atacağınız adımlarda karşılaşabileceğiniz kar ve zararları fazlaca net bir halde karşınıza koyar. Özellikle yatırımcılar tarafınca sıkça kullanılan bu formül yardımıyla ayrıntılı verilere erişebilirsiniz. Öte taraftan yatırımınız ile alakalı performans analizi yapabilirsiniz. Hesaplaması zor benzer biçimde gelse de aslen formüle haiz olduktan sonrasında çok kolay olacaktır. Son olarak en mühim özelliklerinden bir öteki olan uzun vadeli başarısıdır. Yatırımınızın ileriye dönük size verebileceği gelir ve giderleri evvel görmenizi sağlar. Böylece bütçenizi oluştururken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini öğrenebilirsiniz.

ROI Hesaplama Hangi Avantajları Sağlar?

Artık ayrıntılı bir halde ROI nelerdir bildiğimize bakılırsa, bu formülün tüm avantajlarına detaylıca bakalım:

  • Özellikle yatırıma yeni başlıyorsanız ROI hesaplaması yardımıyla bütçenizde daha dikkatli adımlar atmanıza destek olacaktır. Ayrıca ileride karşılaşacağınız kar ve zararları da evvel size gösterir.
  • Pratik kullanması yardımıyla yoğun ve karışık hesaplamalardan kurtulmuş olursunuz.
  • Yatırımınız esnasında karşılaşabileceğiniz zararları evvel size gösterir.
  • Ayrıca yeniden yatırımınızda karşınıza çıkacak karları da hesaplayabileceksiniz.
  • Sahip olduğunuz hesaplama sonuçlarına bakılırsa bütçenizi yine belirleyebilirsiniz. Böylece daha net sayılara erişmiş olursunuz.
  • Alacağınız neticelerle yatırımı yapmak isteyip istemediğinizi yada sizin için müsait olup olmadığını evvel kestirebileceksiniz.