Reklam Şirketi Nasıl Kurulur

Reklam Şirketi Nasıl Kurulur

Reklam ajansı açmak için sermayenizi planlamanız gerekiyor. Yapacağınız yatırımın ne kadar sürede geri döneceğini tahmin edebilmelisiniz. Mevcut durumunuz nedir, bunu analiz ettikten sonra maliyet araştırma, planlanan konularını detaylandırıp devam edebilirsiniz. Hali hazır da müşterileriniz var mı? Yoksa eğer müşteri bulmak, o müşteriye hizmet vermeye başlamak gibi geçen zamanlarda ajansınızı ayakta tutacak maddi kaynaklara da sahip olmalısınız. Bu gibi durumda ne kadar süre kendiniz yada ortaklarınızla karşılayabileceğinizi analiz etmelisiniz.

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Reklam ajansı kurmak için vergi dairesi, meslek odası gibi kurumlara başvuru yaparak işletme açabiliriz. Şirket kurulumu ortalama bir hafta ile 10 gün arasında değişmektedir. Reklamcılık şirketiniz için vergi levhası alındıktan sonraki işlemde bağlı bulunduğunuz belediyeden “işyeri açma ve çalışma ruhsatı” alınması gerekiyor.

Açacağımız reklam ajansımızı;

 • Şahıs Şirketi,
 • Limited Şirketi,
 • Anonim Şirketi

3 şekilde şirketleştirebiliriz.

Şahıs Şirketi Kurulumu:

Şahıs şirketinde kurucu kişi şirketin kendisi olur. Tüzel kişiliği olmaz. Borçlar kanunu hükmündedir.

Sermaye göstermesine gerek yok. Şahış şirketleri açılış ve kapanışı kolaydır. 1 günde açılıp kapatılabilir. Şahıs şirket kurulum maliyeti ortalama 600 tl civarındadır.

Limited Şirket Kurulumu:

Gerçek veya tüzel kişilikte, bir veya birden daha fazla kişi tarafından kurulan şirketlerdir. En az iki en fazla elli kişi ile kurulabilir.

Limited şirket kurulum maliyeti ortalama 2500 tl civarındadır.

Anonim Şirket Kurulumu:

Anonim şirketler limited şirketinden farklı olarak ortak sayısında kısıtlama yoktur. Anonim şirket kurulum maliyeti ortalama 3000 tl civarındadır.

Reklam Ajansı Maliyetleri Ne Kadar?

Reklam ajansınız şirketleşmeden sonra artık hizmet sunmaya başlamak için bir takım  faaliyetleriyle ilgili maliyetleri oluşacaktır. 3 grupta bu reklam ajansı açma maliyeti aşamalarını inceleyebiliriz.

Bunlar taşınmaz maliyetler, hizmet maliyetleri ve yazılım maliyetleridir.

Taşınmaz Maliyetler:

Kira: Plaza, site içerisinde veya cadde gibi konuma bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Internet: Hız paketlerine göre değişkenlik gösterir.

Muhasebe: Dışarıdan hizmet alabilirsiniz ya da ofisinizde personel çalışabilir.

Ofis içindeki eşyalar, telefon ve ofis sigortası gibi  bir çok irili ufaklı gider kalemleri

Hizmet Maliyetleri:

Websiteniz, logonuz, domaininiz, e-mail, ödeme altyapınız gibi hizmetlerin oluşturacağı giderler sayılabilir. Reklam ajansınının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

Yazılım Maliyetleri:

Tasarım programları, Pazar araştırma araçları, seo, web analizleri gibi programlara aylık ya da yıllık yapacağınız ödemeleriniz de yazılım giderlerinizi oluşturabilir. Verdiğiniz hizmete göre ihtiyaç duyduğunuz yazılımlara göre maliyetler farklılık gösterecektir.

Bankalar ve Kosgeb gibi kurumlar girişimciler için bir takım imkanlar sunabilmektedir. Belirli bir yaş altında kadın girişimcilerin vergi ve sigortadan muaf olmasını destekleyen kurumlar  araştırılabilir.

Ajansınızın Adı Nedir?

Ajansınız için doğru adı seçmek çok önemlidir. Gelecekteki tüm markalaşmanın temeli olacaktır. Adlandırma, ajansınızın ömrünün tamamını etkileyecek uzun ve karmaşık bir süreçtir.

Reklam Ajansınız Hangi Hizmetleri Verecek?

Reklam ajansını kurmadan önce ne tür işlerde hizmet vereceğinizi belirlemelisiniz. Bir çok farklı konuda reklam ajanları faaliyette bulunur. Grafik tasarım reklam ajansları gibi. Reklam ajansları iki gruba ayırırsak geleneksek reklam ajansı ve dijital reklam ajansı.

Geleneksel Reklam Ajansında,

 • Televizyon
 • Gazete
 • Dergi
 • Radyo
 • Billboard, afişler gibi alanlarda reklam ve pazarlama hizmeti sunulur.

Dijital Reklam Ajansında,

 • Sosyal medya platformları ve reklam yönetimi ( Facebook, Instagram, Linkedin, twitter… )
 • Website
 • SEO Hizmeti
 • İçerik Pazarlama
 • Strateji Planlama
 • Mail marketing gibi buna benzer daha bir çok dijital alanda detaylı hizmetler sunan çalışmalar gerçekleştiren reklam ajanslarıdır.

Hangi hizmetleri ve kimlere vereceğinizi netleştirmelisiniz. Her hizmeti sunmak zorunda değilsiniz. Sınırlı sayıda hizmet sunduğunuzda müşterinizden gelen farklı bir talepte işbirliği yapabileceğiniz kişiler ve kurumlar bulup yönlendirebilirsiniz.

Bir Sektöre mi Odaklanmak Yoksa Her Sektöre mi?

Bir sektörde uzmanlaşıp o sektöre hizmet verebilirsiniz. O Sektörde bilinir reklam ajansı olabilirsiniz. Genel ajansa göre öncelikli tercih edilen reklam ajansı olursunuz. Genel olarak her sektöre hitap edecekseniz eğer her sektörün stratejileri, planlaması, pazarlaması farklı olacağı için ajansınızda personel ihtiyacınız fazla olacaktır.

Reklam Ajansınızı Nerede Açacaksınız?

Ajansınızı nerede açacağınız da önemlidir. Günümüzde birçok reklam ajansları lokasyondan bağımsız hatta farklı ülkelerden ekip arkadaşları ile aynı kurum altında çalışabilmektedir. Tam tersi belli lokasyonlarda ofis kiralayarak faaliyetlerini gerçekleştiren reklam ajansları da bulunmaktadır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde hizmet verecekseniz lokasyon bazlı araştırmalar yapabilirsiniz. Ofis kiralama reklam ajansı açma maliyetini doğrudan etkileyen ilk faktördür.

Ekibinizi Nasıl Kuracaksınız?

Reklam ajansı açma maliyetinde ana giderlerden biri de  personel, ekip oluşturma maliyetleridir. Reklam ajansınızda dört duvarınız olmasa bile ekibiniz olmak zorunda. Burada önemli kriter ajansınızda hangi hizmeti verecek kişiler olacak, hangi hizmeti dışarıdan destekle alacaksınız. İş planlamanızda bunu çözümlemek kaynaklarınızı tasarruflu kullanmanızı sağlayacaktır. Tam zamanlı, yarı zamanlı, freelancer olarak kadro yapılanmanızı planlayabilirsiniz. Verilecek maaşla birlikte yasal olarak ödemeniz gereken sigorta vergi masrafı da bulunuyor.

Bazı konularda personel desteğini firma dışında alanında uzman firmalardan sağlayabilirsiniz. Muhasebe gibi ihtiyacınızı dışarıdan profesyonel işletmelerden hizmet desteği alarak da ajans faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Satış ve pazarlama ekibiniz önemlidir. Ama bu hizmeti bile dışarıdan sağlayabilir. Proje bazlı çalışabilirsiniz. Dijital ajanslar için sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, grafik tasarım uzmanı, dijital reklam yönetimi gibi dijital reklamcılıkta uzmanlar çalışabileceğiniz kişilerdir. Ekibinizi donanımlı personellerden seçip, oluşturmalısınız.

Yukarıdaki soruların cevapları reklam ajansı açma maliyeti çıkartırken size fayda sağlayacaktır.. Buradaki durum doğrudan sermaye gücünüzle, potansiyel müşteri kitlenizle ve  pazara hangi seviyeden girmek istediğinizle ilgilidir.

Yorum

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

Casper Excalibur G770.1245-BVH0X-B i5-12450H 16 GB 500 GB SSD GTX1650 15.6" Full HD Notebook

Casper Excalibur G770.1245-BVH0X-B i5-12450H 16 GB 500 GB SSD GTX1650 15.6″ Full HD Notebook

Casper Excalibur G770.1245-BVH0X-B i5-12450H 16 GB 500 GB SSD GTX1650 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Casper Excalibur İşlemci Hızı :   3.3 GHz Bluetooth : Bellek :   16 GB Ekran Boyutu :   15.6 inç Ekran Çözünürlüğü :   1920×1080 px Ekran Kartı :   […]

put on the ropes ne demek?

put on the ropes ne demek? Boks maçında zor durumda kalan boksörün ringi çevreleyen iplere yaslanması, zor durumda kalmak. Örnek: Maç öncesi övünerek güç gösterisi yapan ünlü boksör maçı iplerde bitirdi ve yenildi. put on the brakes Frenlere asılmak put on the dog Övünmek on Dokuzdan sonra gelen sayının adı. Bu sayıyı gösteren 10, X […]

rehvan ne demek?

rehvan ne demek? Yolda yürüyen yolda En route, in the pipe line, on the road. rehvac Kebabı iyi pişirmek. rehv (C.: Raha) Yüksek mekan, yüksek yer. Türetilmiş Kelimeler (bis) rehvacrehvrehvecerehreharehabrehaberehabilitasyon

Huawei Matebook E i5-1130G7 16 GB 512 GB SSD Iris Xe Graphics 12.6" Notebook

Huawei Matebook E i5-1130G7 16 GB 512 GB SSD Iris Xe Graphics 12.6″ Notebook

Huawei Matebook E i5-1130G7 16 GB 512 GB SSD Iris Xe Graphics 12.6″ Notebook Özellikleri Tipi :   İkisi Bir Arada İşlemci Hızı :   1.80 GHz Bellek :   16 GB Dokunmatik : Ekran Boyutu :   12.6 inç Ekran Çözünürlüğü :   2560×1600 px Ekran Kartı :   Intel Ekran Kartı Modeli : […]

epistolary novel ne demek?

epistolary novel ne demek? Bir dizi mektuptan oluşan roman, mektup roman epistolary Mektup kabilinden, mektup tarzında Mektuplardan meydana gelmiş (roman) Mektubun içinde geçen Mektuplaşma ile yürütülen. Mektuplardan oluşan, mektuplara ait, mektuplaşarak yürütülen epistomatic leaf Epistomatik yaprak novel Orjinal, değişik Roman Yeni, yeni çıkmış Tuhaf, garip, alışılmışın dışında Türetilmiş Kelimeler (bis) epistolaryepistomatic leafepistomatik yaprakepistomologyepistomolojinovelnovel saganovel talenovel […]

HP Victus 15-FA1019NT 7N9U7EA i7-13700H 16 GB 1 TB SSD RTX4050 144Hz 15.6" Dos FHD Dizüstü Bilgisayar

HP Victus 15-FA1019NT 7N9U7EA i7-13700H 16 GB 1 TB SSD RTX4050 144Hz 15.6″ Dos FHD Dizüstü Bilgisayar

HP Victus 15-FA1019NT 7N9U7EA i7-13700H 16 GB 1 TB SSD RTX4050 144Hz 15.6″ Dos FHD Dizüstü Bilgisayar Özellikleri İşlemci Türü :   Intel Core i7 Oyuncu :

Dell Inspiron 15 3511 I3511122SPPU i5-1135G7 8 GB 256 GB SSD Iris Xe Graphics 15.6" Full HD Notebook

Dell Inspiron 15 3511 I3511122SPPU i5-1135G7 8 GB 256 GB SSD Iris Xe Graphics 15.6″ Full HD Notebook

Dell Inspiron 15 3511 I3511122SPPU i5-1135G7 8 GB 256 GB SSD Iris Xe Graphics 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Dell Inspiron İşlemci Hızı :   2.40 GHz Bluetooth Versiyonu :   5 İşlemci Çekirdek Sayısı :   4 İşlemci Önbelleği :   8 MB Ekran Yenileme […]

heterodiegetik ne demek?

heterodiegetik ne demek? Üçüncü tekil şahıs üçüncü Üç sayısının sıra sıfatı, sırada ikinciden sonra gelen Third. Tertiary. heterodimerik Proteinin birbirinin aynı olmayan iki polipeptit zincirinden oluşması hâli. heterodimus Fetüse yapışık olan rudimenter baş ve boyun. Heterodymus. Türetilmiş Kelimeler (bis) heterodimerikheterodimusheterodinheterodin alıcıheterodin alış

MSI Katana GF76 12UD-255XTR i7-12650H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 17.3" Notebook

MSI Katana GF76 12UD-255XTR i7-12650H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 17.3″ Notebook

MSI Katana GF76 12UD-255XTR i7-12650H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 17.3″ Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   MSI Katana İşlemci Hızı :   3.50 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı :   10 İşlemci Önbelleği :   24 MB Ekran Yenileme Hızı :   144 […]

Monster Abra A7 V12.5 i5-11400H 8 GB 500 GB SSD GTX1650 17.3'' Full HD Notebook

Monster Abra A7 V12.5 i5-11400H 8 GB 500 GB SSD GTX1650 17.3” Full HD Notebook

Monster Abra A7 V12.5 i5-11400H 8 GB 500 GB SSD GTX1650 17.3” Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Monster Abra A7 İşlemci Hızı :   2.70 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı :   6 İşlemci Önbelleği :   12 MB Bellek Türü : […]

Mücrim ne demek?

Mücrim ne demek?

Mücrim ne demek? Mücrim kelimesi dilimize Arapçadan girmiş bir kelimedir ve “suçlu, kabahat işlemiş olan, suçu olan kimse, kabahatli, günahkar, cürüm işlemiş olan” anlamlarına gelmektedir. Mücrim kelimesinin kökeni Arapça “suç işleme” anlamına gelen “icram” kelimesidir ve “mücrim” de “cürüm işlemiş olan” anlamına gelir. Bu kelime aynı zamanda Kuran’da da geçmektedir ve “günahkar” anlamında kullanılmıştır. Ayrıca Türk […]

Monster Abra A5 V17.2.9 i5-12500H 32 GB 500 GB SSD RTX3050TI 15.6" Full HD Notebook

Monster Abra A5 V17.2.9 i5-12500H 32 GB 500 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook

Monster Abra A5 V17.2.9 i5-12500H 32 GB 500 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Monster Abra A5 İşlemci Hızı :   3.3 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı :   12 İşlemci Önbelleği :   18 MB Bellek :   […]

Lenovo ThinkBook 15 G3 21A40038TX Ryzen 5 5500U 16 GB 512 GB SSD Radeon Graphics 15.6" Full HD Notebook

Lenovo ThinkBook 15 G3 21A40038TX Ryzen 5 5500U 16 GB 512 GB SSD Radeon Graphics 15.6″ Full HD Notebook

Lenovo ThinkBook 15 G3 21A40038TX Ryzen 5 5500U 16 GB 512 GB SSD Radeon Graphics 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Lenovo ThinkBook Panel Tipi :   IPS Bluetooth : Kart Okuyucu : İşlemci Hızı :   2.10 GHz Bluetooth Versiyonu […]

HP Victus 15-FB0004NT 71T71EA Ryzen 7 5800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6" Full HD Notebook

HP Victus 15-FB0004NT 71T71EA Ryzen 7 5800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook

HP Victus 15-FB0004NT 71T71EA Ryzen 7 5800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   HP Victus Panel Tipi :   IPS Bluetooth : Klavye Aydınlatması : Kart Okuyucu : İşlemci Hızı :   3.20 GHz Bluetooth […]

Monster Abra A7 V14.2.6 i5-12500H 16 GB 1 TB SSD RTX3050TI 17.3" Full HD Notebook

Monster Abra A7 V14.2.6 i5-12500H 16 GB 1 TB SSD RTX3050TI 17.3″ Full HD Notebook

Monster Abra A7 V14.2.6 i5-12500H 16 GB 1 TB SSD RTX3050TI 17.3″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Monster Abra A7 Bluetooth : Klavye Aydınlatması : Kart Okuyucu : İşlemci Hızı :   3.3 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı :   12 İşlemci […]