React Nedir? Nasıl Çalışır?

React Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüzde birçok yazılım şirketi ve sosyal medya devleri tarafından kullanılmakta olan React, JavaScript tabanlı bir kullanıcı arayüzü oluşturma kütüphanesidir. React ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürülmüş ve geliştirilmesi Facebook tarafından yapılmıştır. Bugün herkesin erişimine açık bir JavaScript kütüphanesi olarak kullanıcılara sunulmaktadır. React nedir diye düşünen veya adını duyan kullanıcılar bu JavaScript kütüphanesini yani React’ı daha çok Facebook, Instagram, Netflix ve daha diğer büyük şirketlerin kullanıcı arayüzüleriyle tanımışlardır. Bu tanışmanın devamında kullanıcılar React nasıl çalışır sorusunun cevabına ve React’ın neden kullanıldığına odaklanmışlardır. İşte kullanıcılar tarafından merak edilenlerin cevaplarına bu yazıda daha geniş bir kapsamda değinilecektir.

React Nasıl Çalışır?

Artık React nedir bilindiğine göre bir sonraki adıma geçilebilir. Merak edildiği gibi React’ın nasıl çalıştığı prensip olarak çok basittir. React’ın çalışma şekli JavaScript dosyalarındaki yaptığı dönüşümlerdir. React bu dönüşümleri, örneğin HTML kodlarını, daha anlaşılabilir bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kullanıcılar ya da sistem tarafından yapılan değişiklikler ve eklenen yeni dosyalar bu dönüşümler ile sürekli güncellenir. React aynı zamanda bu güncellemeyi yaparken veri tasarrufu da yapar. Bu açıdan DOM(Document Object Model) gibi dinamik açıdan eklenen veya silinen verilerin modellenmesinde oluşan bellek israfına alternatif bir çözüm de sunar. Bu şekilde uygulamalar daha alternatif ve hızlı bir arayüze sahip hale gelir. React bu şekilde çalışır ve kullanıcılara daha rahat bir deneyim sunmalarına yardımcı olur. Peki React’ın tercih edilmesinin sebepleri nelerdir? İşte bu yazının devamında merak edilen bu sorunun “Neden React Tercih Ediliyor?” cevabını bulabileceksiniz.

React Neden Tercih Ediliyor?

JavaScript kütüphanesi olan React, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle kullancıların tercih etmelerindeki en büyük etken olarak farklı sebepler sunmaktadır. Bu farklı sebepler:

  • Kullanıcı Dostu ve Kolay Kullanım: React sahip olduğu kullanım ve temel gerektiren bilgilerine erişim kolay olmaktadır. Bu sayede kullanıcıların React’ı öğrenmekte ve kullanmakta zorluk yaşamaması başta gelen en büyük tercih sebebidir.
  • SEOFriendly Yapı: React ile oluşturulan kullanıcı arayüzlerinin farklı arama motorlarında erişibilmesine olanak sağlar. Ek kullanılmasına olanak sağladığı için kullancılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Genel olarak JavaScript yapılarının hepsi SEO uyumlu olmadığından, React, burada yine bir tercih unsuru olarak karşımıza çıkar.
  • Daha Yüksek Performans Sağlama: Uygulamalardaki hızlı çalışma anında yenilenen ve değişen yenilikleri en verimli şekilde uygulamayı React çok başarılı bir şekilde yapmaktadır. Oluşuturulan Sanal DOM ile uygulamalardaki hız ve anında sonuç alma imkanını sağlar. Ek olarak performans arttırımı destekler. Bu açıdan da React yine bir tercih edilirken en ön planda tutulmaktadır.
  • Veri Kontrol: React JavaScripteki diğer yapılardan farklı olarak tek yönlü veri bağlama konusunda ayrıcalık sunmaktadır. Bu ayrıcalıkla birlikte React kullanıcılara verilerin tek bir yönde akarak veri kontrolünü sağlamalarında yardımcı olmaktadır. Bu açıdan da React yine kullancıların bir tercih etmesinde önemli bir paya sahiptir.

Sonuç

React hakkında ele aldığımız bu yazıda React nedir, nasıl çalışır ve neden React tercih ediliyor adlı başlıklarla aklınızdaki sorulara cevap vermeyi amaçladık. İlk olarak React’ın JavaScript tabanlı bir kullanıcı arayüzü oluşturma kütüphanesi olduğunu belirttik. Daha sonra onun çalışma şeklinden bahsettik ve bunun JavaScript dosyalarındaki yaptığı dönüşümler olduğunu ifade ettik. Son olarak da kullanıcıların neden React’ı tercih ettiğini maddeler halinde sizlere daha iyi yardımcı olmak adına sunduk. Umarız bu konu hakkında bilinmeyeleri cevaplayabilmişizdir.

React Nedir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

React Öğrenmem Gerekli Mi?

Web programlama ve bu dünyaya yakın bir çalışma alanı içerisinde iseniz React öğrenerek daha farklı ve yeniliklere açık bir ortama kapı açmış olacaksınız. Öğrendikten sonra pişman etmeyen ve bireysel gelişme açısından önem arz ettiği için de buna cevap olarak “evet “ denilmesi en doğrusu.

React Hangi Projelerde Kullanılır?

Kullanılan projelerin çeşitlerine ve boyutlarına göre değişiklik gösterse de asıl amaç kullanıcı arayüzlerinin çok sık olan, bunun yanında da birçok kullanıcıya yer veren projerlerde React kullanılıması doğru olan seçenektir.

React Kullanmaya Değer mi?

React hem zamandan kazandırır hem de performansı arttırığı için geliştiricilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Sunduğu kolay kullanıcı arayüzü oluşturma avantajı ile de kullanıcılara kolaylıklar sunar. Fakat bunların yanında negatif yönleri olarak bilinmesi gereken 2 husus vardır. Bunların React’ın yapılandırılması ve hata ayıklamasıdır. Bu iki işlem zaman alabilir ve yeri geldiğinde zahmetli bir işe dönüşebilir. Eğer React kullanma konusunda kafanızda şüpheniz varsa bu söylenilenleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.