Pagerank değerini arttırmanın ilk yolu pagerank değeri yüksek sitelerden link almaktır. Link sayınız ile orantılı olarak verilen pagerank sayısı da artacaktır. Elbette bu algoritma çok gelişmiştir haliyle sitenizden yapılan link çıkışları da önemlidir pagerank için. Sitenizden kendi sitenize veya diğer sitelere yapılan link çıkışları anasayfanın pagerank değerinin bölünmesine neden olur.

Ek olarak sitenizden link çıkışı yapmamaya özen gösterin. Sitenizin pagerank değerinden az pagerank değerine sahip sitelerden link almayın. Daha yüksek pagerank değerine sahip siteler ilk tercihiniz olsun. Link alacağınız zaman alexa değerine , yaşına , lokasyona ve sitenin link çıkışlarına dikkat edin.

Sizinle aynı içeriğe sahip sitelerden farklı olarak (3-4-5) pagerank değerine sahip sitelerden link alın.Pagerank değeri 6-7-8 olan sitelerden link almak fayda değil zarar verecektir.

Bunun yanında link aldığınız sitenin pagerank değeri misal 5 ise , O siteden sizin gibi 5 site link alırsa pagerank1 etkisi yapacaktır. Fakat tek sizin link aldığınızı varsayarsak pagerank 5 etkisi yapar.

Seo Açısından Pagerank

Pagerank değeriniz çok kötü olsa bile bunu dert etmeyin. Pagerank değeri sıfır olmasına rağmen ilk sayfada çıkan siteler var. Bunu yapmak mümkün ise burada google amcayı da göz ardı etmemek lazım. Google’nin isteği şeyi yani kullanıcıya ihtiyacı olduğu yararlı bilgiyi sunarsanız Pagerank değerinin o kadar da önemli olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz.

Siteniz ile aynı içeriye sahip bir site var ise ve aynı içerik ile sizden daha üste çıkmış ise Pagerank değeri sizden daha yüksek diyebiliriz.Bunu da kaliteli sitelerden link alarak yapmıştır. Haliyle makalesini , sitesini üst sıralara çıkarmak isteyen birisi için bu siteyi analiz etmek ve link kaynağını öğrenip alınan kaliteli yerlerden link almak yerinde olacaktır.

Sonuç olarak her şey google için önemli. Site başlığı , içerik başlığı , makalenin özgün olması , kullanıcıyı çekme… Haliyle pagerank değeri de bir o kadar önemli.Google için önemli ise sizin için de önemlidir.