Nvidia’nın Metaverse alanına karşın olarak kendi geliştirdiği Nvidia Omniverse platformu ile birbirinden egemen dilekçe ve işletim sistemlerine reel zamanlı bir 3D simülasyon ortamı sağladığını sizlere aktarmıştık. Omniverse ile yüksek kapasiteli görselleştirme hizmeti sunan Nvidia, bu sayede AR / VR uygulamalarındaki 3D görselleştirmelerinin hızlı ve kolay ülkü gelmesini amaçlıyor. 

Nvidia CES 2022’de Omniverse 1.0 sürümünü ve bedava versiyonunu tanıttı. Beta sürümünü geride bırakarak 1.0 sürümünü yayınlayan Omniverse, mühendisler ve içerik üreticilerin an be an “metaverse”ü geliştirmesini sağlıyor.  

Omniverse’ün teknolojisi 

Gelelim şirketin senelerdir üstüne çalıştığı ve geniş kapsamda yatırım yaptığı Omniverse’ün teknolojisine. Omniverse, genel olarak Pixar’ın canlandırma filmler yerine getirmek için kullandığı açık kaynaklı Universal Scene Description (USD) formatından faydalanıyor. Bu format başlıca 3D uygulamalar arasında geçiş için kullanılıyor  

Buna ek olarak platform, hakiki zamanlı photorealistic işleme (rendering), fizik, materyaller ve 3D yazılım ürünleri aralarında interafktif meslek akışları oluşturma alanlarında Nvidia teknolojisinden yararlanıyor. 

3D sanatçıların ve içerik üreticilerinin de yaygın bir şekilde bildiği üzere, piyasada böylece çok 3D yazılım arabulucu bulunuyor. Fakat bu araçlar genelde birbirleriyle başarılı bir şekilde iletişim kurmaktan uzakta. Omniverse ise bütün bu araçların birbiriyle bağlıyor. Bilhassa robotik, otomotiv, mimari, üretim, inşaat ve mühendislik alanında çalışan bireylerin Omniverse ile ortak bir egzersiz alanında zahmetsizce buluşabileceğini dikkate almak mümkün.

Diğer Taraftan bu alıştırma alanlarına tıpkı Pixar gibi medya ve gösteri alanında içerik üretenler de zahmetsizce dahil edilebilir. Gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmanın yanı sıra ekiplerin pat diye artı dilekçe üzerinden adamakıllı sanal bir dünyayı paylaşacağını söyleyebiliriz. Şirket, halihazırda var olan meslek akışlarının yerine geçmeyi hedeflemiyor, aksine bu iş akışlarını tek bir yerde topluyor. 

40 ayrı 3D ekosistemi bir arada 

USD’nin açık kaynaklı olması, geliştiricilerin Omniverse’e bağlanması için böylece fazla ayrı seçenek sunuyor. Geliştiriciler kendi eklentilerini oluşturabileceği gibi Omniverse Connector’dan da faydalanabiliyor. 

Bu noktada Apple, Pixar ve Nvidia’nın güçlerini birleştirerek milyarlarca cihazda çalışabilecen bir 3D meslek akışı ortaya çıkardığını belirtelim. Hem Omniverse, USD kullanarak 40 öbür 3D ekosistemini de birbirine bağlıyor. 

Öne meydana çıkan özellikler

Nvidia'nın Omniverse 1.0 sürümü, ücretsiz versiyonu ile üreticilere açıldı

Omniverse’ün öne meydana çıkan özellikleri aralarında Omniverse Machinima, Omniverse Audio2Face, Omniverse Nucleus Cloud ve pazar yeri desteği yer alıyor. 

Omniverse Machinima, mevcut oyun içeriklerini dayanan olay örgüleri yaratılmasını kolaylaştırırken, yapay akıl destekli kullanım Omniverse Audio2Face bir ses dosyasından 3 boyutlu yüz animasyonu üretilmesini sağlıyor. Omniverse Nucleus Cloud’un ise tek tıkla devasa boyuttaki dosyaların paylaşılmasına yarıyor. 

Son olarak üretim sürecinde 3D pazar yerlerinden mahsul, materyal ya da yüzey gibi bileşenleri satın bölge kişilerin Omniverse pazaryeri entegrasyonuna hayran kalacağını söyleyelim. TurboSquid, CGTrader, Sketchfab ve Twinbru’da yayınlanan USD tabanlı bileşenlere Omniverse Launcher’dan erişmek muhtemel.