Nofollow, Sponsorlu veya UGC bağlantıların önemi nedir ve nasıl kullanılır

Nofollow, Sponsorlu veya UGC bağlantıların önemi nedir ve nasıl kullanılır

Bağlantılarımızda Nofollow, Sponsorlu veya UGC link kullanımına önem göstermemiz gerekiyor. Çok site yöneticisi bağlantıları etiketsiz yayınladığı için Google botları “follow” olarak algılıyor. Sitenizdeki tüm linkler follow olması sitenize önemli ölçüde zarar verebilir. Hangi bağlantı etiketinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını açıklayacağım.

2020’de en çok okunan moondiggy.com yazıları

Nofollow

Nofollow oldukça çok kullanmanız gereken bir bağlantı etiketi. Bağlantınıza “nofollow” etiketini eklediğiniz zaman arama motoru botlarına “Bu bağlantıyı takip etme bağlantıdan sorumlu değilim” gibi bir mesaj veriyorsunuz. Nofollow olarak verdiğiniz linkten ceza alma olasılığınız yok denecek kadar düşüktür.

Bu listede Google’ın açıkladığı nofollow bağlantı etiketi vermeniz gereken durumlardan bazılarını görebilirsiniz.

  • İşletmenizin / sitenizin sosyal medya hesapları
  • E-ticaret siteleri veya satış yapılan siteler
  • Ürün incelemesi yapan sayfalar
  • İşletmenizin veya sitenizin uygulama marketindeki(app store ve playstore gibi) uygulama sayfaları

Follow

Sitenizde bağlantı etiketi kullanmadığınız her link follow dur. Dış bağlantıda kullanımında dikkat edilmesi gerekiyor çünkü arama motoru botlarına “Bu siteye güveniyorum ve bu bağlantıyı takip etmelisin” gibi bir mesaj veriyorsunuz. Follow verdiğiniz sitenin arama motorunda kalitesini etkilerken sizin kalitenizi ise bağlantı verdiğiniz site etkiliyor.

Sponsorlu

Ülkemizde neredeyse hiç kullanılmayan bağlantı etiketidir. Google belli durumlarda bu etiketi kullanmayan sitelere ciddi yaptırımlar uyguladı ve uygulamaya devam ediyor. Bu bağlantı etiketinin kullanılması sitenizin sağlığı için çok önemli ancak nedendir bilinmez kimse kullanmıyor. Reklam olarak aldığınız linklere bu etiketi kullanarak sitenize iyilik etmiş olursunuz.

UGC

UGC bağlantı etiketi de sponsorlu bağlantı etiketi gibi ülkemizde kullanımı yok denilecek kadar az. “Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik” anlamına gelen UGC, sitenizde kullanıcılar link paylaşıyor veya indirim kuponu linkleri paylaşıyor ise kullanmanız gerekmektedir. Arama motoru botlarına bu linki kullanıcı paylaştı demediğiniz sürece linki siz paylaşmış sayılıyorsunuz. Forumlarda link paylaşımı yüksek olduğu için bu kadar link çıkışı sitenize büyük zarar verebilir. Kullanıcıların paylaştıkları linklere UGC bağlantı etiketini vermenizi öneriyoruz.

Ek Olarak Referans Linkleri

ref link kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Ref linkler ile linki paylaşan(site sahibi veya kullanıcı) kişiler belirli bir komisyon ile gelir elde ediyor. Bu yüzden eğer site sahibi paylaşıyor ise Sponsorlu bağlantı etiketi yada kullanıcı paylaşıyor ise UGC bağlantı etiketi kullanılmalı.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.