dahili ve harici bedhah ne demek?

“Dahili” ve “Harici” bedhah terimleri, İslam hukukunda ve siyasi tarihinde sıkça kullanılan terimlerdir. “Bedhah”; İslam’ı, dini liderlerini veya devleti hedef alan, İslam’a karşı suç işlemiş veya İslam’a uymayan davranışlar sergileyen kişilere verilen bir tanımlamadır.

“Dahili bedhahlar”; içeride, İslam toplumunun içinde yer alan, Müslüman olan kişilerdir. Genellikle, İslam toplumunu bozmak veya zarar vermek amacıyla, İslam’a aykırı tavrın içinde bulunurlar. Bu kişiler arasında, din adamları, devlet görevlileri, siyasi liderler, askeri liderler ve toplumun diğer unsurları yer alabilir.

“Harici bedhahlar”; ise İslam toplumunun dışında bulunan kişilerdir. Genellikle, İslam’ı hedef alan, İslam karşıtı söylemleri olan veya İslam’a düşman olan kişilerdir. Bu kişiler arasında, yabancı ülkelerin liderleri, terörist gruplar, İslam’ı hedef alan gruplar, mezhepsel düşünceleri olan kişiler ve diğerleri yer alabilir.

İslam hukukuna göre, bedhah davranışlar suç sayılır ve cezalandırılır. Ancak cezai işlemler özgür irade ile İslam’ı seçen veya kabul eden kişiler için geçerli değildir.

Yorum

Cevapla

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.