MySQL Nedir? Temel Özellikleri Nelerdir?

MySQL Nedir? Temel Özellikleri Nelerdir?

Açık kaynaklı ilişkisel veritabanı yönetim sistemi olan MySQL, 1995 yılında kullanılmaya başlanmıştır. SQL ve Michael Windenius’un kızının adından MySQL adı olumuştur. SQL, MySQL’in çekirdeğini oluşturmaktadır. MySQL nedir ve temel özellikleri nelerdir? yakından inceleyelim.

Çifte lisanslı bir yazılım olan MySQL, Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip olan özgür bir yazılımdır. Ayrıca GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanılması için ayrı bir lisansa da sahiptir. MySQL, veritabanlarına erişmek için kullanılan en yaygın dil olan SQL’i kullanmaktadır.

MySQL serbest kullanılan bir veritabanı sistemi ama gelişmiş özelliklerini kullanabilmeniz için ücretli sürümleri de bulunuyor. MySQL’in kullanımı özellikle Microsoft SQL Server ve Oracle gibi diğer yazılımlara göre daha kolaydır. Genellikle PHP ile birlikte kullanılmaktadır.

MySQL, meta verilerinizi tanımlamanız ve yönetmeniz için Linux, Windows, Unix gibi birden fazla işletim sisteminde çalışabilmektedir. Ayrıca tercih etmeniz durumunda yerel sisteminize ve sunucunuza da yükleyebilirsiniz.

MySQL Nerelerde Kullanılır?

Veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL, veri tabanı gerektiren
hemen hemen her ortamda kullanılmaktadır. Ancak daha çok web sunucularında en
çok tercih edilen veritabanıdır ve asp, php gibi birçok web programlama dili
ile kullanılmaktadır.

MySQL Temel Özellikleri Nelerdir?

 • MySQL UNIX, OS/2 ve Windows platformlarında kullanılabiliyor. Ancak Linux ile kullanıldığnda performansı yükselmektedir. MySQL içerisinde ODBC sürücüleri barındırdığı için birçok geliştirme platformunda kullanım imkanı sağlıyor.
 • Farklı karakter setlerini (iso8859-9, utf-8, latin-5 … gibi) ve bu setlere sıralama yapılmasını da desteklemektedir. Ayrıca farklı dillerde hata mesajları verebilmektedir.
 • Kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemi oldukça güçlüdür.
 • MySQL’in 4.0 sürümü ile birlikte “transaction” desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklemiştir. Böylece çok daha işlevsel bir hale gelmiştir.
 • Veritabanınıza sadece yetkilendirilen kullanıcıların erişmesine izin vermektedir.
 • Transaction ve atomik işlem kullanan tablo tiplerini desteklemektedir.
 • Ayrıca Kullanımı ücretsizdir.

MySQL Hangi Veritabanı Nesnelerini Destekler?

MySQL özellikle şu veritabanı nesnelerini desteklemektedir;

 • Tables (Tablo)
 • Views (Görüntü)
 • Procedures (Prosedür/Yordam)
 • Triggers
 • Cursors

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazımızın giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi MySQL ve SQL aynı değildir. Ayrıca MySQL’deki SQL, Structured Query Language’u ifade etmektedir. SQL, veri tabanı ile etkileşime geçmeniz için kullanılan standart ve yaygın kullanılan bir dildir. Özellikle MySQL ve SQL arasındaki farkları karşılaştırarak belirtelim:

 • SQL, veritabanını çalıştırmak için kullanılan standart bir dildir. Ancak MySQL ise ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir.
 • SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılırken MySQL, veritabanında bulunan verilerin korunmasına izin veren bir RDBMS’dir. MySQL, verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.

“MySQL nedir ve temel özellikleri nelerdir?” yazımızın aklınızdaki sorulara cevap verdiğini düşünüyoruz. Son olarak MySQL’in YouTube, Linkedin gibi herkes tarafından bilinen güçlü platformlarda ve arama motorlarında da tercih edildiğini belirtelim. MySQL nedir ve nasıl kullanılır tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

moondiggy SEO ile sitenizi Google’da ilk sayfaya yükseltin!

SQL Nedir?

SQL, veri tabanı ile etkileşime geçmeniz için kullanılan standart ve yaygın kullanılan bir dildir.

MySQL Hangi Tablo Tiplerini Destekler?

MySQL, InnoDB, Berkeley DB, MyISAM, HEAP, MERGE, ISAM tablolarını desteklemektedir.

SQL Nerelerde Kullanılır?

Web sunucularında en çok tercih edilen veritabanıdır ve asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlama hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.