Mobil ve Masaüstü Sıralaması Neden Farklı?

Mobil ve Masaüstü Sıralaması Neden Farklı?

Masaüstü ve Mobil arama sonuçları aramalarda farklılık gösterebiliyor. Peki bunun sebebi nedir? Google’dan John Mueller Mobil ve Masaüstü arama sonuçlarında neden sıralama farklılıkları oluştuğunu gelen bir soru üzerine açıklığa kavuşturuyor. Mobil arama sonuçları için sıralama faktörleri hakkında bilgileri John Mueller bizlere aktardı.

Masaüstü ve Mobil Arama sıralaması neden farklı?

John Mueller’in gelen soruları cevapladığı canlı yayın sırasında gelen sıralama farklılıkları hakkındaki soruyu açıklığa kavuşturdu.

Yayın sırasında gelen soru

“Neden… Mobil ilk endekslemeye geçiş yaptığımızda, masaüstü ve mobil sıralama nasıl farklı oluyor?”

John Mueller’in cevabı ise şöyleydi;

“Yani, mobil ilk indeksleme, özellikle içeriği indekslemenin teknik yönü ile ilgilidir.

İçeriği dizine eklemek için bir mobil Googlebot kullanıyoruz.

Ancak içerik bir kez dizine eklendiğinde, sıralama tarafı hala (bir tür) tamamen ayrıdır.”

John Mueller mobil indeksleme ile sıralama değişikliklerinin farklı konular olduğunu Mobil indekslemenin teknik tarafı ilgilendirdiğini söylüyor.

Konuşmanın devamında Joh Mueller mobil sıralama için önemli açıklamalarda bulundu.

Sitenizin hızı mobil sıralamanızı etkileyebiliyorken sitenizin aynı zamanda mobil uyumlu olması gerekmektedir. Son deneyim güncellemesi ile mobil uyumlu ve mobilde hızlı açılmayan siteler büyük sıralama kayıpları yaşadılar. Mobil arama sonuçlarında sıralamaların farklılık göstermesinin bir diğer etkeni ise mobil cihazlarda konum bilgisinin daha net alınması dolayısı ile sonuçların daha fazla yerelleştirilmesi anlamına geliyor.

Masaüstü sıralamada ise kullanıcıların daha fazla alanı görme imkanı olduğu için daha fazla görsel görmek isteyebilecekleri için sıralamalarda farklılık oluştuğunu belirtti.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.