Minify JavaScript çözümü

Minify JavaScript çözümü

GTmetrix sonuçlarında karşımıza çıkan Minify JavaScript Çözümü nün birçok yöntemi bulunmaktadır. Tasarımda oluşan hata veya sonradan eklenen bir eklentinin js dosyalarında sıkıştırılmamış optimize edilmemiş halde olabilir. Bunları çözmek için adım adım ilerleyeceğiz.

Use cookie-free domains çözümü

Minify JavaScript ne gibi sorunlara yol açabilir?

JavaScript dosyalarını sıkıştırmak sitenizde küçük büyük birçok soruna yol açabilir. Siteniz hiç çalışmayabilir veya bir kısmında hata meydana gelebilir. O yüzden bu işlemleri yaparken son derece dikkatli olmalı ve yaptıktan sonra sitenizin işlevlerini kontrol etmelisiniz.

Add Expires headers çözümü

JavaScript nasıl sıkıştırılır?

JavaScript dosyalarını sıkıştırmanın bir çok yöntemi var ama burada ikiye ayrılıyor yol.

  1. Yol otomatik sıkıştırma
    Bu yolda WordPress gibi içerik yönetim sistemleri kullananlar için en basit yoldur. JavaScript sıkıştırma eklentileri sayesinde hızlı ve kimi zaman mükemmel sonuçlar almanız mümkün.
  2. Yol ise el ile sıkıştırma
    İçerik yönetim sistemleri kullanmayanlar için ve bazı içerik yönetim sistemlerinin eklentilerinin sıkıştıramadığı dosyaları sıkıştırmak için bazen el ile sıkıştırmak gerekebiliyor.

WordPress ile JavaScript Çözümü

WordPress içerik yönetim sistemi ile JavaScript Minfy eklentiler aracılığı ile çok basit şekilde yapılabiliyor. Bu eklentilere birkaç örnek ile çözüm yolunu anlatacağız. Minify JavaScript çözümü nün kısa yolu:

1- WP Fastest Cache
WordPress’in en çok kullanılan eklentilerinden birisi olan WP Fastest Cache eklentisi ile otomatik olarak kolay yoldan dosyaları küçültebilirsiniz. Eklentinin kullanımı diğerlerine göre en basitidir Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

2- Hummingbird
Hummingbird aracılığı ile dosyaları taratarak sıkıştırmak istediğiniz dosyaları el ile seçebilirsiniz. Bu eklentide Türkçe dil desteğine sahip bu size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

3- W3 Total Cache
W3 Total Cache arlarında kullanımı zor en etkili eklentidir. Bu eklenti ile dosyalarınızı etkili bir biçimde sıkıştırabilirsiniz ancak kullanımı zor olduğundan hata yapma riskiniz oldukça çok. Bu eklentide ise Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Manuel JavaScript Minify

Liste halinde sunacağım sitelerde JS dosyalarınızı manuel olarak Minify hale getirebilirsiniz. Bu araçları kullanma amacımız bir web site tasarılıyor isek eklentilere gerek kalmadan bu hatayıda çözebiliriz. FTP aracılığı ile bu dosyalara erişebilirsiniz.

Manuel JavaScript Minify yapabileceğiniz siteler

  • javascript-minifier.com
  • html-css-js.com/js/compressor
  • www.minifier.org
  • jscompress.com

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.