Geçen yılın Haziran ayında Boston Dynamics’i satın alan Hyundai Motor, CES 2022’de yeni “Metamobility” kavramını tanıttı. Hyundai Motor’un sunumu, insan erişimini genişletmek olarak çevirebileceğimiz “Expanding Human Reach” temasıyla öne çıktı. Şirket bu sunumda geleceğin mobilitesine dair vizyoner görüşlerini paylaştı.  

Hyundai Motor, Nesnelerin İnterneti (IoT) alanına benzerliğiyle dikkat çeken Robotik tabanlı Mobilitenin İnterneti (MoT) kavramını gündeme taşıdı. Şirketin paylaştıklarına kadar Hyundai Motor, mobilite çözümleriyle insanların hayatını kolaylaştırmak için robotik alanındaki gelişmelere odaklanıyor. 

Metamobility nedir? 

Hyundai Motor, akıllı mobilite cihazlarının metaverse bağlantısına sahip olmasına “Metamobility” ismini veriyor. Şirketin Metaverse ve Mobility isimlerini birleştirmesi sizin de dikkatinizi çekmiştir. 

Şirket, bireylerin sanal realite teknolojisi ile mekan ve vakit kısıtlarını aşarak, her an bitmiş hareket edebilmesini amaçlıyor. İşte bütün da bu noktada devreye Boston Dynamics robotları giriyor. Boston Dynamics robotları, bu anlatımda sanal gerçeklik ile hakiki hayat aralarında bir köprü görevi görerek, siz nerede olursanız olun, sanal gerçeklik üzerinden belirlediğiniz mekanlarda hareket etmenizi sağlıyor. 

Örneğin, Bodrum’a tatile gittiğinizde, İstanbul’daki evinizde bıraktığınız kedinizi beslemeye devam edebileceksiniz. Bunun için sanal hakikat gözlüğünüzle, sanal bir ortamda hareket etmeniz yeterli olacak. Maddesel dünyada ise kendinizi besleme eylemini bir robot gerçekleştirecek. 

Bu futuristik yaklaşma Hyundai Motor Grup Başkanı ve TaaS Departman Direktörü Division Chang Song, Microsoft Başkan Yardımcısı Ulrich Homann ve Boston Dynamics’ten Marc Raibert göre izleyiciler ile paylaşıldı. Oturumda verilen örneklerle şirketlerin metamobility’den nasıl faydalanabileceği de aktarıldı. 

Egzersiz hayatında Metamobility kullanımı 

Metaverse ve robot bağlantısı, kullanıcıların akıllı bir fabrikada olduğu gibi robotları yönetmesini sağlayabilir. Bu açıklalamayla uzak çalışma yeni bir manâ kazandı diyebiliriz. Bu uzakta egzersiz modelinde, uzmanlar sanal realite başlığı kullanarak fabrika içindeki bütün makine ve varlıklara erişebilecek. Benzer şekilde işçiler metaverse’de, sanal realite başlığı ve  el kumandalarından faydalanarak robotik bir avatar ile etkileşime girecek. Bu etkileşim sonucunda, gerçek hayatta egzersiz sahasında bulunan robotları yönlendirebilecek. 

CES’te tanıtılan Hyundai ürünleri 

Hyundai Motor, şu lahza için az önce prototipleşmemiş bu vizyoner sunumun ötesinde Boston Dynamics’in desteğiyle hayata geçirilen modüler ürünleri de tanıttı. Şirketin tanıttığı Plug & Drive (PnD) modülü değişik objelere fiziksel olarak bağlanarak bu objelere hareketlilik kazandırıyor. Örneğin Plug & Drive’ı bir masaya bağlayarak masanın dilediğiniz vakit dilediğiniz yere hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Drive & Lift (DnL) ise objelerin yukarı kaldırılmasını sağlıyor.