Nisan ayında Mercedes-Benz’in elektrikli otomobili olan EQC modeli ile ilgili detayları geçtiğimiz yıllarda sizlere aktarmıştık. Markanın yeni elektrikli otomobili olan Mercedes-Benz EQS 2022 modeli ile ilgili detaylarının tanıtılacağını yazmıştık. Mercedes Benz, 2030 yılına dek elektrik dönüşümünü tamamlama hedefiyle elektrikli araçlarını tanıtmaya ve piyasaya çıkarmaya devam ediyor.

Araba markası dün dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’te yeni elektrikli araba modeli Mercedes-Benz Vision EQXX’i tanıttı. Bunun şimdiye kadar Mercedes Benz kadar üretilen en bereketli vasıta olarak tanımlanıyor. Mercedes elektrikli araba stratejisi ve verimli batarya teknolojileri için önemli bir adım olarak görülüyor. Bataryası EQS modelindeki pil modülüne kadar yüzde 50 daha ufak.

2030 yılına değin elektrik dönüşümünü tamamlamanın gerisinde olan araba markasının arabulucu 1000 kilometre gibi oldukça gösterişli bir menzile sahip. 850 kilometre menzile sahip Lucid Air Dream Edition’dan daha sonra en uzun menzille sahip araç unvanı Mercedes-Benz Vision EQXX’e geçmiş oldu. Otomobilin ağırlığı ise 1750 kilogram.

Mercedes-Benz EQXX’te tavana yerleştirilmiş117 hücre bir güneş paneli bulunuyor. Araç, elektriğin yanında bununla beraber güneş enerjisinden de yararlanacak. Elektronik aksamlar güneş enerjisiyle çalışacak. Mercedes-Benz Vision EQXX’in başka ayırt edici özelliği ise vasıta içinin iyice vegan malzemeyle kaplanmış olması. 

Dün Vietnam merkezli VinFast, ilk elektrikli aracı VF e34’ün teslimatlarına başladığını ve aracın fiyatı 690 milyon dong  yani 30 bin 190 dolar olacağını yazmıştık. Türkiye’nin elektrikli otomobil girişimi Togg ile ilgili öğrendiğimiz yeni detayları da geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmıştık. Togg’un vizyonuyla ilgili haberimizi de buradan inceleyebilirsiniz.