Dünyanın en büyük sosyal ağı olan facebook’un kurucusu olan Mark Mark Zuckerberg sürekli olarak aynı renkte ve modelde tişörtler giyiyor. Şimdi bende merak ettim , dünyanın en zenginlerinden birisi olan Mark Zuckerberg neden hep aynı tişörtleri giyiyor?

Mark’ın giydiği t-shirt’ün neden hep aynı olduğu magazin açısından renkli bir haber. Soru ve cevabı arkasında yatan nedenler farklı ve planlanmış olabilir ancak Mark gibi bir kişinin sürekli aynı t-shirt’ü giyerek akıllarda yer edici bir imaj oluşturması gözden kaçmıyor. Böyle bir algı ortamında Mark’ın giydiği farklı bir kıyafet bile haber değeri taşıyor ki bu da Facebook gibi dünyanın en büyük dijital şirketlerinden birisini konumlandırırken nasıl bir çalışma yapıldığına dair bize ipuçları veriyor.

Kısa bir süre önce Facebook’un hem kurucusu hem de Ceo’su olan Zuckerberg ilk kez gazetecilerle yüz yüze bir soru cevap oturumu gerçekleştirmişti. Kendisine yöneltilen birçok soruya samimi cevaplar veren Zuckerberg’e sorulan bir soru oldukça dikkat çekiciydi. Soru şuydu ; “Neden her gün aynı tişörtü giyiyorsunuz?” Bilindiği üzere Mark Zuckerberg bütün etkinliklerinde aynı model ve renk tişörtler giyiyor. Gazeteciler haliyle böylesine zengin bir adamdan şakayla karışık bir cevap beklerken fazlasıyla ciddi ve düzgün bir açıklamayla karşılaştılar. Bu aslında onun için bir alışkanlık.

Zuckerberg “aynı tişörtten birkaç tane olduğunu” belirtti ve ” Hayatımı bu topluluğa nasıl en iyi şekilde hizmet edebileceğim hariç her şey hakkında en az seçim yapmak zorunda kalacağım şekilde sadeleştirmeyi istiyorum” diye konuştu. Ne giyeceği ve kahvaltıda ne yiyeceği gibi küçük seçimlerin bile yorucu ve enerji tüketici olduğunu söyleyerek bunların üzerinde zaman kaybetmek istemediğini dile getirdi.

Her sabah uyanıp bir milyar insana hizmet etmeme olanak tanıyan şanslı bir pozisyondayım. Hayatımda böyle saçma veya anlamsız şeylere enerji harcarsam işimi yapmıyormuş gibi hissediyorum” diyen Zuckerberg Apple kurucusu Steve Jobs ve Başkan Barack Obama gibi pek çok etkili insanın da kıyafetlerini seçmede aynı şekilde düşündüklerini işaret etti. Hatta Walter Isaacson’un biyografisinde belirttiği gibi Steve Jobs tüm Apple çalışanlarının aynı yeleği giymesini bile istemiş.