Lazy Load Nedir? Nasıl Yapılır ? - Moondiggy

Lazy Load Nedir? Nasıl Yapılır ?

Lazy Load Nedir? Nasıl Yapılır ?

Lazy load, en kolay tanımıyla içerik yüklendikçe resimlerin DOM’a yüklenmesidir. DOM (Document Object Model), tüm web tarayıcılarda HTML kodlarını bir nesneye dönüştüren programlama arayüzüdür. DOM üzerinden HTML, javascript ve css kodlarınıza müdahale edebilirsiniz.

Google, artık kullanıcıyı daha fazla düşünmektedir. Bundan dolayı günümüzde SEO tekniklerinde değişiklikler olmaya başladı. Daha önceki yazılarım da “Google page speed” in ne kadar önemli olduğunu anlatmıştım. Lazy load sayesinde sayfamız yüklendiğinde tüm resimlerin yüklenmesini engellemektedir. Yani şöyle oluyor kullanıcı siteye giriyor, sitedeki tüm resimler DOM’a yükleniyor (Bunun için developer tools’dan network’e tıklayıp inceleyebilirsiniz). Page speed testlerine baktığınızda sayfa yüklenme süresi ve sorgu atılan sayılar fazladır.

Lazy load’ın mantığı şu şekilde ilerlemektedir;

 • İçerik şuan bu section (bölüm) içerisinde mi?
 • Hayır değil, o zaman resimleri yükleme
 • Evet, o zaman oraya ait resimleri yükle

Lazy Load Nasıl Yapılır?

Lazy load aslında bir metoddur. Manuel olarak javascript ve HTML’ de attribute (nitelik) özelliğini kullanarak yapabiliriz. Adım adım olarak aşağıda maddeleyeceğim daha sonra ise kodlarını paylaşacağım.

 • HTML’de tüm resim olan elementlere () ortak bir class (sınıf) veriyoruz.
 • Javascript’te window.scroll fonksiyonunu kullanıyoruz
 • Ortak verdiğimiz class(sınıf) üzerinden each fonksiyonunu çalıştırıyoruz

En önemli kısıma geldik

 • Burada each’deki this i kullanarak offset fonksiyonun top parametresini kullanarak window en üst değerine bakıyoruz.
 • Eğer statement (durum) uygun ise data-src verdiğimiz image (resim) path (dizin yolunu) src özelliğine atıyoruz.

HTML için


CSS için

.lazy
{
  display:block;
  width:100%;
}
.text-area
{
 margin:30px 0;
}

Javascript için

$(document).ready(function(){
	$(window).scroll(function(){
 		$('.lazy').each(function(){
					if( $(this).offset().top 

Özet olarak;

Lazy load metodunu kullanarak sayfada scroll yaptıkça resimleri server’dan client’a yüklüyoruz. Bunun en büyük sebebi ise Google artık kullanıcıya yönelik sıralama oluşturuyor. Ziyaretçilerinizi düşünmeniz, UX deneyimini olumlu yönde arttıracaktır. Google’ın bizi sevmesi için tüm sorunlara çözüm üretmek gerekiyor. Lazy load bu çözümlerden sadece bir tanesidir.

Örnek kodlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

reklam şirketi nasıl kurulurlokal sökmotoroptimeringbing arama motoru nediryandex arama motorugoogle anahtar kelime sıra bulucuprofesyonel seo uzmanıseo wewmaracı seoyoast seo titelweb tasarımı ve web programlamaweb sitesi tasarımıwordpress business themearama motorunun ilk adı nedirmedya pazarlamaadwords ajansıwordpress teamsweb sitesi kurulum fiyatlarıinternet sitesi tasarımımarketing digital seo semdijital medya uzmanısahifa wordpressdijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı eğitimizoom woocommerceonepress wordpressdijital pazarlama eğitimi onlineinternet arama motoru isimlerigoogle sesli arama motoruuygun web sitesiinternet seo uzmanıe learning wordpressaioseo vs yoastwordpress ionosrankbraingörüntülü google aramaifttt wordpresswprentalssmartcrawl vs yoastbacklink çalışmasıkurumsal firma sitesiresimli arama motorupiotnet elementorfigma wordpressxfn wordpresstheme elementoren çok kullanılan sosyal medya siteleriseo monitörsiteni arama motorlarına ekleavada coretheme ecommercesosyal medya tvdijital pazarlama eğitimi ismekwoocommerce 4.7gelişmiş arama googleyeşil seodijital pazarlama stratejilerisiteni google eklebir web ajanswordpress htmldreamweaver seoe ticaret sitesi tasarımıeski arama motorlarıwoocommerce amazonseo elementortr seosağlık sektöründe dijital pazarlamasem webjnews wordpressunyson wordpressinstagram sosyal medya yönetimigoogle aramaseositecheckup reportmarka yönetimi 2021web sitesi tasarlamakeğitim medyazendesk wordpressh1 seokişisel web sitesi tasarımları